صندوقی مشترک برای زندگی من و تو
کد خبر: 926085
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003sur
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۶
6 توصیه مالی به زوج‌های جوان
هر خانوار باید یک صندوق اضطراری داشته باشد. البته بسته به وضعیت مالی فعلی شما طبیعتاً مقدار پول در صندوق اضطراری شما متفاوت خواهد بود. داشتن صندوق اضطراری به رابطه زناشویی امنیت لازم را می‌دهد تا همسران بتوانند از مقاطع سخت گذر کنند. در این صورت شما پول کافی برای مدیریت اتفاقات غیرمنتظره‌ای که در بودجه پیش بینی نکردید، خواهید داشت
محمدرضا سهیلی‌فر
اگر همسران در این چهار مورد با هم توافق داشته باشند، زندگی مشترک موفق‌تری خواهند داشت: فرزندان، امور دینی، بستگان و مادیات. کنترل مسائل اقتصادی، مدیریت درآمد ماهانه، پس انداز و خلاصی از شر قرض و بدهی، از درس‌های مهمی است که زوج‌های جوان باید در زندگی مشترک بلد باشند. در ماه‌های آغازین زندگی مشترک، مسائل مالی و اقتصادی با روابط احساسی عاطفی که همسران جوان نسبت به یکدیگر دارند، چندان سازگاری ندارد. هر چند مناسب بودن وضعیت مالی، نقش مهمی در موفقیت و ادامه‌دار بودن شادی ازدواج آن‌ها دارد. بنابر نظرسنجی صورت گرفته توسط یکی از بانک‌های خارجی (بانک سان تراست) پول و مسائل مالی یکی از علت‌های اصلی اضطراب و استرس در روابط خانوادگی است. مطالعاتی که در دانشگاه دولتی کانزاس انجام شد نشان داد مشکلات و مشاجرات خانواده‌ها در مورد مسائل مالی یکی از عوامل اصلی جدایی زن و شوهرهاست. بررسی انجام شده دیگری نیز حاکی از آن است که خانم‌هایی که همسرشان وضعیت مالی خوبی دارد و از نظر مالی به آن‌ها اعتماد دارند، نه تنها احساس امنیت بیشتری در زندگی کرده و وضعیت روحی و جسمی خوبی دارند، بلکه احتمال مشاجرات خانوادگی هم در این خانواده‌ها به شدت کاهش یافته است.

۱- دارایی و بدهی خود را به همسرتان اعلام کنید

دکتر پائولا لووی مشاور ازدواج و خانواده اظهارمی‌دارد: «سطح اعتماد زوج‌های تازه متأهل شده به هم یکسان نیست. تا فرا رسیدن روز عروسی شما نکات بسیاری در مورد همسر آینده خود خواهید دانست. با فروکش کردن حرارت عشق ماه‌های اول زندگی و وقتی خانم خانه درگیر امور مالی خانه و خانواده شد، وضعیت اقتصادی همسر خود را بهتر درک می‌کند، آن وقت شاید به شکاف بزرگی با آنچه ابتدا تصور می‌کرد، روبه‌رو شود. بسیاری از زوج‌های جوان قبل ازدواج رفتارعاشقانه و صمیمی با هم دارند و پول برایشان اولویت ندارد ولی ممکن است این موضوع برایشان در کوتاه‌مدت مسئله‌ساز شود.»

پس از پایان مراسم ازدواج و آغاز زندگی زیر یک سقف، ارتباط نزدیک زوجین به هم منتهی به آگاهی از وضعیت مالی همدیگر شده و معمولاً ماجرا از اینجا شروع می‌شود، پس چه بهتر تا دیر نشده شرایط مالی خود را برای همسرتان شفاف کنید. اگر تاکنون فرصت پیش نیامده تا وضعیت مالی‌تان را با همسر خود در میان بگذارید، حالا وقت آن است که کمی با او صحبت کنید. نگران نباشید و اضطراب نداشته باشید. این ماه وقت بگذارید و در مورد تمام دارایی‌ها و بدهی‌هایی که با خود به زندگی مشترکتان آورده‌اید، صحبت کنید. در مورد حقوق، درآمد‌های احتمالی دیگر و همچنین هزینه‌هایی که در سال گذشته متحمل شدید صادقانه و شفاف با هم سخن بگویید. بررسی انجام شده در «مؤسسه تی دی آمریترید» نشان می‌دهد ۳۸ درصد زوجین بسیار اندک یا اصلاً اطلاعی از بدهی‌های همسر خود ندارند. تحقیق دیگری نیز در خصوص وفاداری زوجین به هم نشان می‌دهد ۴۳ درصد از زن‌ها و شوهر‌ها حتی نمی‌دانند شریک زندگی‌شان چقدر در ماه درآمد دارد و جالب اینکه ۷۲ درصد از دو گروه فوق بر این اعتقادند که ارتباط بسیار حسنه‌ای در زندگی مشترک و در ارتباط با امور مالی هم دارند!

دکتر پائولا لووی می‌گوید: «هنگام ازدواج چشمان خود را باز کنید تا در آینده با مسائلی مانند بدهی سنگین مالی در زندگی مشترک غافلگیر نشوید.»

شاید صادق بودن در مورد مسائل مالی برای زن و شوهر جوان ابتدا کمی سخت باشد، چون مردان جوان معمولاً از صحبت راجع به پول و مسائل مالی حذر می‌کنند یا از اینکه بابت قروض خود نزد همسرشان شرمنده و قضاوت شوند دچار ترس و نگرانی می‌شوند. این حالت به ویژه در خانواده‌هایی که در مورد مسائل پولی و مالی کمتر در آن‌ها صحبت می‌شود، پررنگ‌تر است ولی مطمئن باشید به آن وحشتناکی که فکر می‌کنید نیست. برخی زوجین وقتی در مورد بدهی و دارایی خود صحبت می‌کنند ضمن احساس سبک‌تر شدن، می‌توانند روی تهیه یک برنامه زمانی تمرکز کرده تا با مشکلات مالی خود مقابله کنند.

۲- بابت خرج خانه در هر ماه بودجه‌ریزی جدید انجام دهید

آخر هر ماه شما و همسرتان در زمانی که تعیین می‌کنید، تلویزیون را خاموش کنید، تلفن همراه را هم کنار بگذارید و در مورد نیاز‌های پولی ماه آینده با هم صحبت کنید. جلسات بودجه‌ریزی خانوادگی ماهانه به شما کمک می‌کند از تنش‌های غیر ضروری بین خود و همسرتان اجتناب کنید. در این جلسات در مورد مبالغی که باید هزینه شود، چگونگی استفاده از درآمد ماهانه و محل هزینه‌کرد، توافق کنید. اگر در خصوص نحوه خرج پول یا خریداری چیزی نظر مخالفی دارید و می‌خواهید روی نظر خود محکم بایستید یا بحث کنید، سعی کنید با محبت مطلب خود را عنوان کنید نه با خشم و غضب. هر تصمیمی که دو نفری گرفتید، روی کاغذ بیاورید و آن را اجرا کنید. نظرات هر دوی شما باید در این برنامه بودجه ماهانه به طور برابر منعکس شده باشد. این برنامه به منزله یک قرارداد و تعهد زوجین نسبت به هم خواهد بود. به خودتان قول دهید آن را نقض نکنید. برای هر ریالتان برنامه داشته باشید و هر آنچه تصمیم می‌گیرید با هم تصمیم بگیرید. ضمناً بودجه‌بندی باید به نحوی باشد که حاصل تفریق درآمد و هزینه‌کرد صفر باشد، به عبارت دیگر درآمد منهای هزینه‌های خانوار (مخارج، بدهی، پس انداز، سرمایه‌گذاری و غیره) باید برابر صفر شود.

۳-یک صندوق اضطراری داشته باشید

هر خانوار باید یک صندوق اضطراری داشته باشد. البته بسته به وضعیت مالی فعلی شما طبیعتاً مقدار پول در صندوق اضطراری شما متفاوت خواهد بود. اگر قسط و بدهی دارید، یک صندوق اضطراری کوچک‌تر پیشنهاد می‌کنیم. اگر بدهی ندارید (جز وام خرید خانه) توصیه می‌کنیم معادل شش ماه هزینه‌های خانوار را به صندوق اضطراری خود اضافه کنید. داشتن صندوق اضطراری به رابطه زناشویی امنیت لازم را می‌دهد تا همسران بتوانند از مقاطع سخت گذر کنند. در این صورت شما پول کافی برای مدیریت اتفاقات غیرمنتظره‌ای که در بودجه پیش بینی نکردید، خواهید داشت. این صندوق به شما کمک می‌کند از قرض گرفتن برای پوشش هزینه‌های غیرمنتظره اجتناب کنید، اما به یاد داشته باشید صندوق اضطراری فقط برای موارد اضطراری است! تازه داماد‌ها بدانند همسرانشان پس‌انداز برای مواقع اضطراری و روز مبادا را دوست دارند، پس از خانواده خود محافظت کنید، از همسر خود محافظت کنید و پس انداز برای روز مبادا اولویت شما باشد.

۴- مقداری پول برای مخارج شخصی هر دو نفر کنار بگذارید

وقتی در حال تهیه برنامه مالی هر ماه هستید، مقداری پول برای چیز‌هایی که دو نفرتان را خوشحال می‌کند، کنار بگذارید. اگر همسر شما دوست دارد به خرید برود و شما می‌توانید هزینه آن را بپردازید، مطمئن شوید پولی برای این کار دارد. به همین ترتیب اگر شوهر شما دارای یک سرگرمی است که از آن لذت می‌برد - و شما می‌توانید هزینه آن را بپردازید – بگذارید از آن لذت ببرد. بودجه بهانه‌ای برای کنترل و محدود کردن همدیگر نیست. ما از بودجه‌ریزی حسن استفاده را می‌کنیم تا هزینه‌های خانوار را کنترل و مدیریت کنیم، اما یکدیگر را محدود و از این موضوع سوءاستفاده نکنیم. شما باید بتوانید از پول، زندگی و ازدواج تان لذت ببرید. پس هر دو نفر به خودتان اجازه انجام این کار را بدهید. با هم توافق داشته باشید و اگر امتیازی از همسرتان می‌خواهید، شما هم امتیازی به او بدهید.

۵- برای خرید‌های بزرگ محدوده تعیین کنید

اگر مبلغی را برای خرید بزرگی کنار می‌گذارید، صرف نظر از اینکه خرید برای خود شما یا خانواده باشد، محدوده‌ای را تعیین کنید که اگر لازم بود قبل از خرید با هم صحبت کنید. مهم نیست که عدد آن چیست؟ هر زمان هر یک از شما در شرف انجام هزینه‌ای بیش از حد مشخص شده هستید، اول راجع به آن با هم گفت‌وگو و اطمینان حاصل کنید که هر دو پذیرفته‌اید پول شما بابت چه چیزی هزینه شود. این هماهنگی به شفافیت و صداقت زندگی شما و نحوه مدیریت هزینه‌های خانواده کمک خواهد کرد. اگر دو نفری قصد خرید بزرگی را دارید، حداقل یک روز قبل از خرید دست نگه دارید تا در مورد آن گفت‌وگو کنید. این کار به شما فرصت می‌دهد اوضاع مالی و بودجه خود را مجدداً بررسی کنید. گاهی اوقات قبل از انجام خرید بزرگ، به خودتان کمی مهلت دهید، در آن صورت تب خرید فروکش کرده و از خرید چیز‌هایی که واقعاً نیازی به آن ندارید، اجتناب خواهید کرد.

۶-کمک‌های خیریه را فراموش نکنید

همیشه برای کمک‌های خیریه مبلغی را اختصاص دهید. بدیهی است وضعیت مالی شما تعیین می‌کند چه مقدار می‌توانید کمک بلاعوض به دیگران کنید یا اصلاً می‌توانید کمک کنید یا نه؟ داشتن روحیه خیرخواهانه، فرصت‌های بیشتری را در زندگی شما به ارمغان می‌آورد. شکر نعمت‌ها و کمک به نیازمندان موجب برکت زندگی مشترک شما می‌شود. همیشه به یاد داشته باشید؛ با ورود به دوران ازدواج، شما متعهد به دوست داشتن، حمایت، تشویق و خدمت به همسرتان می‌شوید. در دارایی و نداری، در بیماری و سلامتی، زندگی می‌گذرد. پس با هم و در کنار هم به مقابله با مشکلات بروید. دیگر نباید جایی برای کلماتی مانند «من... برای من... و مال من» در زندگی مشترک باشد، بلکه بعد از ازدواج «ما... برای ما... و مال ما» باید بر زبان جاری باشد.

نوشته:مارک هلگسن
منبع: سایت deseretnews
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار