۷۳۰ میلیارد تومان صرف طرح جامع مالیاتی شده است
کد خبر: 926040
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003su8
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
سید کامل تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی اخیرا اعلام کرده که از سال ۱۳۸۱ لغایت ۱۳۹۶، مجموعا حدود ۷۳۰ میلیارد تومان در طرح جامع مالیاتی هزینه شده است.
جوان‌ آنلاين: سید کامل تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی اخیرا اعلام کرده که از سال ۱۳۸۱ لغایت ۱۳۹۶، مجموعا حدود ۷۳۰ میلیارد تومان در طرح جامع مالیاتی هزینه شده است. از این مبلغ ۷۵ درصد در ۱۵ سال گذشته صرف اصلاح فضای فیزیکی، ایجاد زیرساخت‌ها و اصلاح شبکه مربوط به ساختمان‌های در اختیار سازمان و مراکز داده در کل کشور شده که با توجه به وجود بیش از ۶۰۰ ساختمان در کل کشور و هزینه بالای آنلاین‌کردن این مراکز به‌صورت یک شبکه یکپارچه، مابقی اعتبارات طرح باید فراهم شود.

به گزارش افکارنیوز، وی بیان داشته که در واقع شرکت بول فرانسه از خرداد امسال هیچ‌گونه قراردادی با سازمان امور مالیاتی کشور ندارد و با دراختیارگرفتن کلیه سورس‌کد‌ها عملا مسئولیت توسعه و نگهداری سامانه با تکیه بر تخصص و توانمندی‌های داخلی، بر عهده همکاران ما در سازمان امور مالیاتی کشور قرار دارد.

با تامل در سخنان رئیس سازمان مالیاتی سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا باید ۷۳۰ میلیارد تومان از بیت المال را به خارجی‌ها بدهیم تا مالیات ما را درست کنند؟ آیا نیرو‌ها و توان داخلی کشور نمی‌توانست به شکل بومی این ساختار‌ها را درست کند؟

اگر چه سازمان امور مالیاتی چندی پیش درباره ابهام در تامین امنیت اطلاعات مؤدیان و اینکه گفته می‌شود فرانسوی‌ها به اطلاعات محرمانه مالیاتی ایران دست یافتندتوضیح داد: نظام جامع مالیاتی متشکل از سه سامانه پایگاه اطلاعاتی مؤدیان مالیاتی، پورتال خدمات الکترونیکی مؤدیان مالیاتی و نرم افزار یکپارچه مالیاتی است.

۲ سامانه نخست که اطلاعات دریافتی از مؤدیان و اشخاص ثالث را نگهداری می‌کنند، به صورت کامل به دست متخصصان سازمان امور مالیاتی کشور تولید و بهره برداری شده است.
نرم افزار یکپارچه مالیاتی (ITS) که جزء سوم نظام جامع مالیاتی است، فقط عملیات تشخیص و وصول درون سازمانی نظام مالیاتی را در شبکه داخلی سازمان انجام می‌دهد.

این نرم افزار به علت مشارکت نکردن شرکت‌های داخلی در سه نوبت مناقصه آن، با توجه به قوانین و مقررات به پیمانکار خارجی واگذار شد که پس از طراحی و تولید، در محیط غیرعملیاتی و با داده‌ها و اطلاعات فرضی و غیر واقعی به طور آزمایشی اجرا شد و سپس در عملیات تشخیص و وصول مالیات با مدیریت متخصصان داخلی سازمان به بهره برداری رسید؛ بنابراین پیمانکار خارجی هیچگونه دسترسی به سامانه در محیط عملیات و اجرا و اطلاعات آن نداشته و ندارد.

سازمان امور مالیاتی کشور افزود: کد منبع محصول ارایه شده در قالب سامانه یکپارچه مالیاتی از شرکت «بول» تحویل گرفته شد و پس از انتقال دانش، رفع اشکال و تغییر و توسعه این سامانه به متخصصان سازمان امور مالیاتی کشور، در یک سال گذشته مسئولیت تغییر و توسعه این سامانه نیز بر عهده کارشناسان داخلی این سازمان بود.

اکنون نیز مدیریت، نگهداری، توسعه و تغییر آن در محیط اجرا با مدیریت سازمان انجام می‌پذیرد.
سازمان امور مالیاتی کشور تأکید کرد: «بنابراین دسترسی شرکت فرانسوی به نظام جامع مالیاتی به هیچ وجه صحت ندارد».

بنابه اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، این سازمان با به کارگیری افراد، شرکت‌های متخصص، مشاوران داخلی و یکی از دانشگاه‌های معتبر و مهم داخلی در زمینه امنیت سامانه، تمهیدات و ملاحظات حفاظتی را برای حفظ امنیت داده‌ها و رعایت پروتکل‌های مصوب کشور در این زمینه با نظارت مراجع مربوطه انجام داده است و همچنان بر انجام این مهم به عنوان یک اولویت اساسی اصرار دارد.

سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: اخبار نادرست و تشویش آمیز، باعث سلب اعتماد فعالان اقتصادی از نظام مالیاتی شده و زیان و خسران این مساله، گریبانگیر همه ارکان نظام می‌شود و البته هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی جدیدی را نیز به دولت تحمیل می‌کند.

نکته دیگر اینکه با هزینه‌ای که امروز برای سامانه‌های مالیات شده تا چه اندازه سیستم مالیات کشور بهبود یافته است؟ آیا مشکلات مالیاتی بر طرف شده و یا همچنان شرکت‌های بزرگ دولتی از مالیات فرار می‌کنند؟

سازمان امور مالیاتی چه تدابیری برای فرار مالیاتی این شرکت‌ها اندیشیده است؟ به نظر می‌رسد این سازمان باید گزارشی کامل و جامع از وضعیت مالیاتی کشور به خصوص وضعیت پرداخت مالیات توسط شرکت‌های دولتی را به مردم ارائه دهد و در این خصوص شفاف سازی کند.

همچنین به نظر می‌رسد ظرفیت داخلی کشور و وجود نخبگان علمی می‌توانست به کمک سازمان مالیاتی بیاید به جای اینکه پیمانکار خارجی برنده مزایده شود و بخواهد ساختار‌های مالیاتی کشورمان را طراحی و یا بهبود ببخشد.
 
منبع: افكارنيوز
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار