ادامه صادرات پسته برای حفظ بازار‌ صادرات
کد خبر: 926012
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003stg
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹
معاون سازمان توسعه تجارت ایران گفت: پیش بینی‌ها نشان می‌دهند که تولید امسال پسته نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل بسیار کمتر باشد، اما صادرات پسته برای حفظ بازار‌های صادراتی ممنوع نیست.
جوان آنلاين: محمدرضا مودودی در نشست میز ملی پسته که در استان کرمان برگزار شد، با بیان اینکه هیچگونه ممنوعیتی در دستور کار دولت بر سر راه توسعه صادرات محصولات کشاورزی و از جمله پسته نیست اظهار کرد: پسته به عنوان یک محصول فاخر باارزش افزوده بالا، از جمله محصولاتی است که در کنار فرش دستباف، زعفران، خاویار و خشکبار، معرف جایگاه ایران در تجارت دیرپای این کشور و به نوعی برند تجاری ایران محسوب می‌شود و لذا جدای از بحث اقتصادی، به لحاظ معنوی نیز این محصول از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با ابراز تأسف از شرایط نامطلوب تولید پسته در استان کرمان در سال جاری گفت: شرایط اقلیمی سال جاری، خسارت سنگینی را به کشاورزی این منطقه وارد کرده که بی شباهت به یک زلزله اقتصادی در این عرصه نیست، اما باید بررسی شود که آیا این یک اتفاق است و یا شرایط تولید این محصول در حال تغییر است، چراکه کشاورزان پسته، از حرفه‌ای‌ترین مدیران این عرصه محسوب می‌شوند و شاید این محصول تحت مدیریت پیشران‌های این عرصه، و بر اثر تنش‌های محیطی و آب و هوایی، در حال کوچ اقلیمی به سمت مناطق مساعدتر هستند. اما برای کرمان که خاستگاه بزرگ این محصول در کشور و دنیاست، این تغییرات سنگین خواهد بود و امیدواریم که وزارت جهادکشاورزی با حمایت از این محصول، مانع از آسیب جایگاه این محصول در بازار‌های جهانی شود.

مودودی با اشاره به این مطلب که هم اکنون پسته به همه استان‌ها به جز بوشهر و هرمزگان مهاجرت کرده، تک محصولی بودن اقتصاد یک استان را استراتژی خطرناکی برشمرد و یادآور شد: استان کرمان گرچه مهد تولید پسته و زیره سیاه و بطور کلی یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است، اما با توجه به ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل آن ما شاهد تغییر گرانیگاه اقتصادی این منطقه از کشاورزی به صنعتی هستیم و با پروژه‌های بزرگی که در دست اجراست، به زودی ما شاهد ظهور کرمان به عنوان یکی از قطب‌های اصلی صنعتی در کشور خواهیم بود.
معاون توسعه صادرات کالا و خدمات یادآور شد: میزان تولید پسته در دنیا بیش از ۷۳۵ هزار تن است و ایران در سال ۹۶ بیش از ۲۲۵ هزار تن از این محصول را در کشور تولید و قریب ۱۲۶ هزار تن به ارزش تقریبی یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار آن را به ۷۴ کشور دنیا صادر کرده که از این منظر بعد از امریکا رتبه دوم تولید و صادرات جهانی این محصول را در اختیار دارد.

وی در ادامه افزود: اگر چه در ۴ ماهه نخست امسال صادرات پسته در حدود ۱۷۵ میلیون دلار برآورد شده، اما از آنجا که محصول سال جدید برداشت نشده، لذا این میزان هم ذخیره سال گذشته است و پیش بینی‌ها نشان می‌دهند که تولید امسال پسته نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل بسیار کمتر باشد؛ لذا کمک به تجارت این محصول برای حفظ، نگهداشت و ماندگاری در بازار‌های هدف و از دست ندادن این بازار سنتی، باید مورد توجه و تأکید قرار گیرد.

دبیر کمیسیون ملی برند تجاری کشور همچنین افزود: در عین حال حوادث جاری زنگ خطری است که باید موجب هشیاری بیشتر و اصلاح نقاط ضعف تولید و تجارت در این عرصه شود و در عین حال باید کل زنجیره ارزش این محصول مدنظر قرار گیرد و محصولاتی که وابسته به این محصول هم هستند نظیر گز و سوهان و انواع صنایع تبدیلی مرتبط، به گونه‌ای حمایت شوند که کمبود این محصول به تولید و بازار آن‌ها آسیب نزند.
گفتنی است که میز ملی پسته در اتاق بازرگانی استان کرمان و با حضور نمایندگان مجلس در استان، مدیران صنعتی، کشاورزی و بانک‌های استان، مدیران وزارت جهادکشاورزی و سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور فعالان عرصه تولید و تجارت این محصول برگزار شد.

قیمت پسته در بازار داخلی به دلیل کمبود تولید و بالارفتن نرخ دلار افزایش چشمگیری داشته و از کمتر از ۵۰ هزار تومان به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده است، بخش خصوصی میزان کاهش تولید پسته در سال جاری را ۸۰ درصد و بخشی دولتی ۵۰ درصد می‌داند.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار