تولیدکنندگان شیر دست به دامن حجتی شدند
کد خبر: 925892
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003srk
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
دوئل شریعتمداری و دامداران
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه مباحث مطرح شده مبنی بر کمبود شیر و شیرخشک بهانه‌ای برای دریافت ارز واردات است، گفت: از وزیر جهاد خواسته‌ایم با این امر مقابله کند.

این روز‌ها تصمیمات ضد و نقیض دولتی‌ها بسیاری از صنایع کشور را از جمله دامداران و صنایع لبنی با مشکل مواجه کرده است. وزیر صنعت و تجارت در دفاع از صنایع لبنی دستور ممنوعیت صادرات شیرخشک را صادر کرده است و در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی خواستار تخصیص ارز دولتی برای واردات شیرخشک صنعتی شد همچنین وزیر جهاد‌کشاورزی نیز در راستای حمایت از دامداران و تولید‌کنندگان شیر‌خام به دنبال چانه‌زنی و لغو دستورات محمد شریعتمداری است. در این میان مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان شیر‌خام قربانیان اصلی این دستورات متناقض هستند و بس.

در این خصوص سید‌احمد مقدسی معتقد است که مباحث مطرح شده مبنی بر کمبود شیر و شیرخشک در کشور بهانه‌ای است که از سوی عده‌ای سازماندهی شده است؛ چراکه آن‌ها قصد دارند برای واردات شیرخشک ارز دریافت کنند.

وی با بیان اینکه قیمت شیر‌خام گران نیست و برخی می‌خواهند شیر را مفت از دامداران خریداری کنند، می‌گوید‌: نه در زمینه شیر و نه در مورد شیرخشک، کمبودی وجود ندارد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با اشاره به اینکه قیمت پایه شیرخام ۱۵۷۰ تومان تعیین شده است، می‌افزاید‌: البته در کنار قیمت پایه، گاهی جوایز و... نیز به این کالا تعلق می‌گیرد، اما اینکه گفته می‌شود که قیمت به ۲۱۰۰ تومان رسیده، بنده چنین چیزی را نشنیده‌ام. در کشور ما سالانه چیزی بالغ بر ۵/ ۱۰ میلیون تن شیرخام تولید می‌شود که تولید این کالا امسال نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نداشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از نامه محمدشریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت به رئیس کل بانک مرکزی و درخواست وی برای قرار گرفتن شیرخشک، کره، WPC، MPC و یک کد کالایی دیگر به‌عنوان سایر در گروه یک کالایی (برای دریافت ارز دولتی برای واردات) خبر می‌دهد و می‌گوید‌: صنایع لبنی با واردات این اقلام که محتویات همه این‌ها شیرخشک صنعتی است، خصوصاً کد سایر که یکی از اقلام آن شیرخشک پرچرب می‌باشد و با آن می‌توانند قیمت شیر‌خام و خامه را به راحتی در کشور مدیریت کنند، مخالف است. همچنین صنایع لبنی با استفاده از ارز دولتی این کالا‌ها را وارد و با ارز آزاد صادر می‌کنند و درآمد هنگفتی نصیبشان می‌شود.

مقدسی می‌افزاید‌: این دستورات در حالیست که برای واردات کالایی مانند یونجه خشک که با واردات یک تن آن ۲۰۰ تن آب مجازی به کشور وارد می‌شود؛ همچنین واردات کنجاله کلزا و چربی گیاهی و دیگر مواد‌اولیه تولید شیر‌خام؛ هیچ ارز دولتی تخصیص نمی‌یابد.

وی تاکید می‌کند‌: طبق قانون سال‌هاست که واردات شیرخشک به کشور ممنوع شده و وزارت جهاد‌کشاورزی همچنان پیگیر لغو ممنوعیت صادرات این محصول از کشور است.
مقدسی تصریح می‌کند: در همین راستا ما نامه‌ای به وزیر جهاد‌کشاورزی نوشته‌ایم و از وی خواسته‌ایم با این مسئله مقابله کند و اجازه ندهد که به واردات شیرخشک به کشور، ارز دولتی اختصاص یابد؛ چراکه اختصاص ارز دولتی به واردات شیرخشک می‌تواند به منزله نابودی صنعت دامداری کشور باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار