جامعه‌شناسی حقوق زن
کد خبر: 925869
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003srN
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۰
مطالعه جایگاه و نقش زن در تمدن‌ها و جوامعی که اوضاع اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی‌اشان بررسی می‌شود، روش و شیوة پذیرفته شده‌ای است که مورد تأیید حقوقدانان و جامعه‌شناسان قرار دارد.
ماهیت و فراز و فرود مقام و منزلت و شرایط اجتماعی و حقوقی زن در جامعه، بی‌شک در شکل‌گیری تمدن‌ها، تغییر و تحول حکومت‌ها و ظهور و سقوط دولت‌ها نقشی انکارناپذیر دارند.

زن ملاک و معیار سنجش بود یا نبود پاکی و نیک‌خواهی، وجود یا عدم وجود فساد و تباهی، اخلاق بهنجار یا پلشتی رفتار و پیشرفت یا پسرفت در تمامی‌جوامع بشری از آغاز تا امروز بوده است.
زن، هم به عنوان برجسته‌ترین و مؤثرترین عنصر و عامل ترقی و تکامل و هم به عنوان پایاترین و وحشتناک‌ترین عامل اضمحلال و سقوط اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی یک جامعه به شمار رفته است.

رعایت یا عدم رعایت حقوق زن و نوع و ماهیت حضور او در جامعه، محک سنجش و برآورد میزان پیش‌رفتگی یا عقب ماندگی فرهنگ‌ها و تمدن‌های جهان درگذشته و حال است.
کتابـی که در دست دارید، توسط فرزانه فقید زنده‌یاد دکتر محمدحسن بردبار پژوهش و نگارش شده است. این نوشتار حاصل سال‌ها کنکاش و بررسی موشکافانه بر روی جامعه‌شناسی حقوق زن است که توسط نگارنده فقید گردآوری شده است.

در بحث جامعه‌شناسی حقوق زن، نیت آن است که با شناخت رابطة تاریخی شرایط اجتماعی تمدن‌ها با حقوق زن و خانواده و رابطة تحولات پرشتاب و سریع جامعة امروز با حقوق زن و خانواده، راه‌حل‌های کاربردی در چارچوب «اصول اساسی» نظام ارزش‌سالار اسلامی- علوی، یافته شود و علل ناکامی جوامع اسلامی در استقرار نظام اسلامی و انطباق آن بر شرایط جامعة خود، تا حد امکان مطالعه و بررسی شود.
این کتاب شامل ۱۷ فصل و در ۳۷۹ صفحه به چاپ رسیده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار