سرانه مصرف آب ایران بالاتر از اروپاست
کد خبر: 925852
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003sr6
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۲
استاندار تهران:
استاندار تهران با اشاره به اینکه، چون قیمت آب و برق پایین است مردم به هر روشی آن را به راحتی مصرف می‌کنند، گفت: سرانه مصرف آب در ایران از اروپای پر بارش بیشتر است.
جوان آنلاین: مقیمی استاندار تهران در همایش تبین وضعیت آب و فاضلاب شهر‌های استان تهران با تاکید بر اینکه موضوع آب یک موضوع حیاتی است و هر چیزی که حیات دارد به آن وابسته است، گفت: کشور ما در یک منطقه نیمه خشک قرار دارد و نزولات و بارش در آن کم و محدود است، پس باید مصرف آب را متعادل کنیم.

وی ادامه داد: میانگین بارندگی در کشور ۲۸۰ میلیمتر است و حتی وضعیت پراکندگی آن به گونه‌ای است که در برخی مناطق مثل مناطق شمالی میزان بارش ۱۲۰۰ میلیمتر است و در برخی مناطق ۵ تا ۱۰ میلمتر بارش داریم نشان می‌دهد که مدیریت آب چقدر اهمیت دارد.

مقیمی ادامه داد:‌مدام در سخنرانی‌ها عنوان می‌شود ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی و ۷ درصد در شرب و مابقی در بخش صنعت مصرف می‌شود، بنابراین ما این گزارش‌ها را پذیرفته‌ایم، اما سؤال این است، چون قیمت آب و برق در ایران پایین است آیا مجاز هستیم به هر گونه که می‌خواهیم، آن را مصرف کنیم؟

وی خاطرنشان کرد: ۳۵ درصد مصرف آب در استان تهران به شرب اختصاص دارد پس بنابراین سهم آب مصرفی در استان تهران در بخش کشاورزی پایین است و اتفاقا بازدهی بالاتری دارد چرا که ۶۰ تا ۷۰ درصد تولیدات کشاورزی با روش‌های آبیاری مدرن انجام می‌شود.

استاندار تهران افزود: پس باید بخش صنعت و کشاورزی را از پساب‌های فاضلاب تامین کنیم تا مصرف آب از منابع زیرزمیین به شکل قابل توجهی کاهش یابد.

مقیمی با اشاره به اینکه برای استفاده مطلوب از سرمایه‌گذاری در بخش فاضلاب باید از بخش خصوصی نیز کمک گرفت، گفت: فاضلاب یک ثروت ملی است و طی سال‌های گذشته در شهر تهران ۶۳ تا ۶۷ درصد فاضلاب تصفیه می‌شود و در شهرستان‌های استان تهران این عدد تنها ۱۲ درصد است. پس باید در این بخش سرمایه‌گذاری بیشتری برای شهر‌های استان تهران صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مصرف آب در بخش شرب اگر به صورت اسراف باشد قطعا آثار خود را نشان خواهد داد، گفت: در کشور‌های اروپایی با میانگین بارندگی هزار میلیمتر مصرف سرانه ۱۵۰ لیتر است این در حالی است که در ایران میانگین بارش با ۲۸۰ میلیمتر سرانه مصرف ۲۵۰ لیتر است.

استاندار تهران تاکید کرد: به هر حال با این وضعیت بارش‌ها و منابع زیرزمینی باید مصرف آب را متعادل کنیم و باید به این سمت حرکت کنیم که فاضلاب را تصفیه و بخشی از این آب‌های تصفیه شده را به سفره‌های زیرزمینی و آبیاری فضای سبز اختصاص دهیم.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار