دستور ساخت فاز چهارم پالایشگاه خلیج‌فارس صادر شد
کد خبر: 925295
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003si7
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۰
همزمان با برنامه‌ریزی امریکا برای تحریم و توقف صادرات میعانات گازی ایران، دستور ساخت چهارمین فاز توسعه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با هدف افزایش قدرت چانه‌زنی فروش میعانات گازی در پالایشگاه‌های پارس جنوبی صادر شد.
همزمان با برنامه‌ریزی امریکا برای تحریم و توقف صادرات میعانات گازی ایران، دستور ساخت چهارمین فاز توسعه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با هدف افزایش قدرت چانه‌زنی فروش میعانات گازی در پالایشگاه‌های پارس جنوبی صادر شد.

به گزارش فارس، با بهره‌برداری از فاز‌های جدید پارس‌جنوبی، ظرفیت تولید میعانات گازی در این میدان مشترک گازی با افزایش دو برابری به بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده و این درحالیست که با بهره‌برداری از چهار فاز جدید شامل طرح توسعه فاز‌های ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس‌جنوبی حدود ۱۵۰ هزار بشکه دیگر به ظرفیت تولید روزانه میعانات گازی ایران افزوده می‌شود.
به‌عبارت دیگر زمستان امسال ظرفیت تولید میعانات گازی صرفاً در حوزه پارس‌جنوبی به حدود ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

همزمان با این افزایش ظرفیت تولید، اعمال تحریم‌های غیرقانونی امریکا و فشار بر مشتریان نفت ایران، فروش و صادرات میعانات گازی که از آن به‌عنوان یک نفت سبک هم در بازار یاد می‌شود با محدودیت‌ها و مشکلاتی دست و پنجه نرم خواهد کرد.
در شرایط فعلی کره‌جنوبی، چین و برخی از کشور‌های اروپایی از مهم‌ترین مشتریان میعانات گازی ایران به شمار می‌روند که قطعاً با افزایش تحریم‌های غیرقانونی امریکا میزان فروش و صادرات میعانات گازی به این کشور‌ها در ادامه سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی با کاهش قابل توجهی همراه خواهد شد.

از سوی دیگر با ورود به فصل سرما و پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های کشور با هدف تولید حداکثری گاز طبیعی، میزان تولید میعانات گازی هم به نقطه اوج می‌رسد و با کاهش صادرات این محصول استراتژیک گازی عملاً همچون دوره تحریم‌های هسته‌ای، باید بخش عمده‌ای از میعانات گازی ایران روی آب ذخیره‌سازی شود.
در شرایط فعلی با بهره‌برداری از دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت ۲۴۰ هزار بشکه در روز و پیش‌بینی راه‌اندازی سومین فاز این پالایشگاه تا چند هفته آینده، میزان مصرف میعانات گازی در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به ۳۶۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.
با احتساب تأمین خوراک پتروشیمی نوری و چند مینی پالایشگاه داخلی در مجموع به طور متوسط روزانه حدود ۴۶۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی صرف تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی خواهد شد.

در صورت تأمین نیاز و خوراک میعانات گازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، پتروشیمی نوری و واحد‌های مینی پالایشگاهی باز هم بخش قابل‌توجهی از میعانات گازی تولیدی فاز‌های پارس‌جنوبی معادل ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار بشکه در روز مازاد بر نیاز داخلی خواهد بود که صادرات این حجم میعانات گازی هم در شرایط تحریم با مشکلات خاص خود روبه‌رو خواهد شد.
از سوی دیگر وزارت نفت در دوران پسابرجام قصد داشت با بهره‌برداری از مینی پالایشگاه‌های سیراف، پالایشگاه پارس شیراز و با احتساب پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس عملاً تمامی میعانات گازی تولیدی فاز‌های پارس‌جنوبی را در صنایع پتروشیمی و پالایشی داخلی مصرف کند که عملاً با کناره‌گیری کره‌جنوبی از بازگشایی خط فاینانس پالایشگاه‌های سیراف و نساختن پالایشگاه پارس شیراز امکان تحقق برنامه توقف صادرات میعانات گازی با هدف تکمیل زنجیره ارزش با چالش‌های جدی روبه‌رو شد.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هفته جاری با انتشار اطلاعیه‌ای از ساخت چهارمین فاز توسعه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس خبر داد که با تعریف این پروژه جدید با دستور وزیر نفت عملاً روزانه معادل ۱۲۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی پارس‌جنوبی به جای صادرات روانه بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی ایران و جهان با هدف تولید بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو ۵ خواهد شد.

با ساخت فاز چهار پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس ظرفیت مازاد تولید میعانات گازی پارس‌جنوبی هم به میزان ۱۲۰ هزار بشکه در روز کم می‌شود که این موضوع علاوه بر افزایش قدرت چانه‌زنی شرکت ملی نفت ایران برای فروش این محصول گازی منجر به کاهش بیشتر ریسک تولید زمستانی پالایشگاه‌های گاز پارس‌جنوبی خواهد شد.
در طول یکسال گذشته تاکنون دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت تولید روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین در مدار بهره‌برداری قرار گرفت و سومین فاز این پالایشگاه هم آماده بهره‌برداری است و عملاً با توجه به تجهیز کارگاه‌ها، نیروی انسانی متخصص، ایجاد زیرساخت‌هایی همچون مخازن ذخیره‌سازی، یوتیلیتی، نیروگاه، آبگیر، خط لوله و سایر زیرساخت‌ها، احداث چهارمین فاز توسعه‌ای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در کنار هزینه پایین سرمایه‌گذاری در مدت زمان کوتاه‌تری اتفاق خواهد افتاد.

در بخش تأمین منابع مالی با توجه به اینکه تاکنون فاز‌های یک تا سه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در طول یکسال گذشته از محل تولید و صادرات محموله‌های نفتا تأمین مالی شده‌اند، پیش‌بینی می‌شود فاز چهارم توسعه این پالایشگاه میعانات گازی از همین مسیر و بدون نیاز به حضور فاینانسور‌های خارجی یا برداشت از صندوق توسعه ملی تأمین مالی شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار