سرعت انعکاس رویداد و رفاقت را قاطی نکنیم
کد خبر: 925192
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003sgS
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
رسانه ابزاری برای آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی است
در دنیای کنونی رسانه‌ها از ابزار مهم آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به شمار می‌روند و جریان‌سازی در رسانه‌ها به منظور پرداختن به نیاز مخاطب امری لازم و ضروری است.

به گزارش خبرگزاری جوان از سنندج، چیزی جز وظیفه و حس مسوولیت‌پذیری نیست اگر رویدادها و حوادث اطراف را برای اطلاع مردم و مخاطبان رسانه مطرح کنیم تا قبل از اینکه رسانه‌های بیگانه به آن بپردازند اصحاب رسانه‌ی داخلی واقعیت رویداد را به گوش و چشم مخاطبان منتقل کنند.

بزرگان و پیشکسوتان رسانه‌ کردستان ماه گذشته با حضور در میزگرد خبرگزاری فارس کردستان جریان‌سازی توسط رسانه‌های همجنس و همفکر را مورد تاکید قرار دادند و جای این حرکت اثرگذار را برای جهت‌دهی درست افکار عمومی در رسانه خالی دانستند.

وقتی صحبت از جریان‌سازی و جهت‌دهی به افکار عمومی مطرح است پس رسانه باید برای دستیابی به اهداف خود پای در جایی بگذارد که منطق حکم می‌کند.

سرعت، دقت و صحت سه اصل اساسی در خبررسانی است، سخن گفتن از این سه مولفه زمانی کاربرد دارد که رسانه پس از دریافت خوراک خبری آن را به دست صاحبان اصلی خبر که مخاطبان هستند، برساند.

اما متاسفانه سرعت در انتشار اخبار خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری که آنلاین و لحظه‌ای باید به انعکاس رویداد بپردازند، دستخوش توقعاتی از جانب سایر رسانه‌ها شده است.

سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان بهانه‌ای برای پرداختن به این مطلب شد تا به همکاران رسانه‌ای یادآور شویم که غفلت از مولفه‌ سرعت در انتشار، کاری غیرحرفه‌ای و حتی بی‌اعتمادی از جانب مخاطب را به دنبال دارد.

اینکه از رسانه‌ای درخواست شود که سرعت را فدای رفاقت کند تا رسانه‌ها همزمان و در یک لحظه، آن هم پس از گذر دقایق طولانی به انتشار اخبار بپردازند امری غیرقابل قبول است.

هدف رسانه را نباید به فراموشی سپرد که مخاطب صاحبان و مشتریان اصلی رسانه هستند و توقع دارند رویدادهای مهم را در سریعترین زمان ممکن بخوانند و بشنوند.

اگر کمی منصفانه به قضیه نگاه کنیم خواهیم دانست که حق هر رسانه‌ برخطی است که سرعت را اولویت قرار دهد و رفاقت را در کنار رقابت از سایر رسانه‌ها انتظار داشته باشد.

به امید روزی که جریان‌ساز اتفاقات و رویدادهایی باشیم که امید را به مخاطبانمان هدیه دهیم و قبل از رسانه‌های بزرگنما و دروغینِ بیگانه اعتماد را به آنها تزریق نماییم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار