غفلتی که در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به نمایش درآمد
کد خبر: 924829
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003sab
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
هنرنمایی بازیگران بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، غفلت از مطالعه را در قالب تئاتر خیابانی به معرض نمایش درآورد.

به گزارش خبرگزاری جوان از مریوان، «حق من کو»، «یک قاش کتاب»، «سربازها»، «زبان شهر» و «با من اجرا کن» عناوین آثاری است که به همت کشورهای ایران و فرانسه، ارمنستان، کردستان عراق و اسپانیا در بخش بین‌الملل سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اجرا شد.

نویسنده نمایش «زبان شهر» کریستوف شاتلان و کارگردان آن هادی کمالی مقدم و کریستوف شاتلان است که این نمایش محصول مشترک ایران و فرانسه بوده و در این دوره از جشنواره اجرای عمومی می‌شود.

نمایش «سربازها» به نویسندگی و کارگردانی تسولاک ملک گالستین، محصول ارمنستان و "نمایش برشی از یک کتاب" به نویسندگی آرام صالح، و کارگردانی شه‌مال احمد، محصول کردستان عراق از آثار دیگر بخش بین‌الملل هستند.

«با من اجرا کن» نوشته و کارگردانی خورخه اگناسیو رودریگس، محصول اسپانیا و  نمایش «حق من کو؟»، نوشته و کارگردانی هونه‌ر طاهیر، محصول کردستان عراق از دیگر گروه‌های خارجی حاضر در این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به شمار می‌روند.

شه‌مال احمد کارگردان نمایش «یک قاش کتاب» از دربندی خان اقلیم کردستان عراق در سومین روز از جشنواره اثر خود را با موضوع غفلت از کتاب خواندن به نمایش گذاشت.

وی در خصوص موضوع نمایش گفت: این اثر یک موضوع اجتماعی در ارتباط با غفلت از مطالعه است که به نظر می‌رسد بی پولی، بیکاری و گرانی منجر به کاهش مطالعه شده است.

وی مطالعه نکردن را یک معضل اجتماعی دانست و گفت: سرانه مطالعه بسیار کاهش یافته در حالیکه عاملی برای حرکت و رشد انسان به شمار می‌رود.

کارگردان نمایش تئاتر خیابانی «یک قاش کتاب» گفت: متاسفانه افزایش قیمت کتاب در برخی از موارد در این مسئله موثر بوده است اما می‌توانیم کتاب های ارزان را بخریم و مطالعه کنیم چرا که مطالعه باعث پیشرفت جامعه می‌شود.

نمایش دو رنگ سبز و قرمز در تئاتری با عنوان سربازها که محصول ارمنستان است و به شهدای روستای دری تقدیم شد، از سوی تسولاک ملک گالستین کارگردان اثر به عنوان نماد نظام و خون مطرح شد.

در این اثر کارگردان درگیری بین چند سرباز را به نمایش گذاشته بود که با پرچم‌هایی متفاوت در حال جنگ بودند و کارگردان معتقد بود که در این نمایش سربازها همدیگر را می‌کشند اما کشوری ندارند.

جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی در بخش‌های مختلف آزاد، آئینی سنتی، کودک و نوجوان و بین‌الملل در حال برگزاری است و در بخش بین‌الملل ۶ اجرا از سوی پنج کشور شرکت‌کننده انجام می‌گیرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار