ساخت کمربند حفاظتی جنگل ابر آغاز شد
کد خبر: 924606
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003sX0
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود گفت: عملیات اجرایی کمربند حفاظتی و عملیات بیولوژیکی جنگل ابر با اعتباری بالغ بر27میلیارد ریال آغاز شد .

محمد رضا کشاورزیان افزود : این طرح با 90 هزار هکتار مساحت ، در صورت فراهم بودن شرایط جوی مناسب تا پایان امسال به اتمام می رسد.
وی افزود : در اجرای این طرح دستکم 12 بند سنگ و ملات در منطقه 'کرده رو' و ' قطری ' ساخته شده و حجم عملیاتی آبخیزداری آن بیش از 19 هزار متر مکعب است.
کشاورزیان هدف اجرای این طرح را جلوگیری از فرسایش خاک، کنترل و مهار سیلاب های حوضه و تزریق آن ها به سفره های آب زیرزمینی و تقویت چاه ها و قنات های پایین دست اعلام کرد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود گفت: در دوره 25 ساله چهار میلیون متر مکعب از سیلاب ها به سفره های آب زیر زمینی منطقه تزریق می شود.
وی از دیگر اهداف این طرح را توانمندسازی روستاییان با انجام کارهای بیولوژیکی مانند کاشت نهال و علوفه اعلام و افزود: نهال های تحویلی به مردم شامل نهال های مثمر و غیرمثمر بوده و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و نیاز مردم به آن ها داده می شود.
کشاورزیان با بیان این که ، اعتبار این طرح از محل اعتبارات صندوق ذخیره ارزی تامین شده ،
افزود : مطالعات تفصیلی و اجرایی آن سال 1393 انجام گرفته است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شاهرود با ذکر این که ، طرح دیگری با اعتبار 10 میلیاردریال از سال گذشته در منطقه تاش آغاز شده ، ادامه داد: سنگ ملات و علوفه کاری از اجزای کار هستند .
کشاورزیان با بیان اینکه برای جایگزینی نیروی انسانی این اداره بعد از بازنشستگی نیروهای قدیمی هیچ مجوزی صادر نشده ، افزود: با توجه به وسعت زیاد شهرستان شاهرود ، حداقل به 25 نیروی جوان غرق بان با قدرت بدنی بالا وآشنا به منطقه ، وهمچنین آشنا به راه های فرعی نیاز است تا جایگزین بازنشستگان شوند.
وی ادامه داد: این در حالی است که با بازنشستگی نیروها ، وظایف آن ها بر روی دوش دیگر کارمندان این اداره تقسیم می شود.
وسعت مراتع و عرصه های بیابانی شهرستان شاهرود به ترتیب حدود یک میلیون و 750 هزارهکتار و 2 میلیون 300 هزار هکتار است.
از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحی بیابان و خشک، 38.5 درصد مراتع، 2 درصد اراضی کشاورزی و 3.6 درصد جنگل است.
شهرستان شاهرود با 53 هزار کیلومتر مربع مساحت ، بیش از نیمی از وسعت استان سمنان را به خود اختصاص داده است .

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین