جوابیه‌ای به مطلب «نیلی رفت، ولی هست!»
کد خبر: 924412
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003sTs
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۸
سوم شهریور ماه جاری در همین ستون مطلبی منتشر شد با تیتر «نیلی رفت، ولی هست!» که در آن با استناد به مشخصات قرارداد‌های منتشره شهرداری تهران نتیجه گرفته شده بود
سوم شهریور ماه جاری در همین ستون مطلبی منتشر شد با تیتر «نیلی رفت، ولی هست!» که در آن با استناد به مشخصات قرارداد‌های منتشره شهرداری تهران نتیجه گرفته شده بود که مسعود نیلی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی در مؤسسه‌ای زیر مجموعه دولت حضور دارد و قرارداد هم بسته است، پس شایعات پیرامون استعفای وی و رفتنش از دولت دروغ بوده است. حال «مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی» جوابیه‌ای برای آن مطلب فرستاده است. مطابق قانون مطبوعات و دفاع از اصل شفافیت در اطلاع‌رسانی، روزنامه جوان طبیعتاً خود را موظف به انتشار این جوابیه می‌داند. اما آن‌چنان‌که در خود جوابیه تأکید شده که «جوابیه زیر را در همان محل و به همان اندازه منتشر فرمایند» با توجه به اینکه حجم جوابیه مذکور تقریباً دو برابر مطلب منتشره است، بنابراین امکان درج کامل آن میسر نیست و بخش‌های مهم آن در پی می‌آید:
«. خبری با تیتر نادرست «نیلی رفت، ولی هست» منتشر شده است...
۱- مجری قرارداد ذکر شده، مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی است و این مؤسسه به عنوان یک شخصیت حقوقی طرف قرارداد سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران است. بنابراین بر خلاف ادعای آن روزنامه، جناب آقای دکتر مسعود نیلی به عنوان شخص حقیقی طرف این قرارداد نمی‌باشد. ۲- محتوای خبر منتشر شده توسط آن روزنامه به مخاطبین چنین القا می‌کند که مالکیت مؤسسه به عنوان یک نهاد آموزشی و پژوهشی، متعلق به جناب آقای دکتر نیلی است، در حالی که اولاً مؤسسه چنان‌که در نامش پیداست هم آموزشی و هم پژوهشی است و ثانیاً این مؤسسه وابسته به نهاد ریاست جمهوری است... ۳- نیروی انسانی مؤسسه، دربرگیرنده اعضای هیئت علمی آموزشی و پژوهشی در سه رشته تحصیلی سیستم‌های اقتصادی (شامل گرایش‌های برنامه‌ریزی حمل‌ونقل و انرژی)، مدیریت و حقوق است... بنابراین مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی شرایط لازم را برای انجام مطالعاتی مشابه آنچه با سازمان ترافیک و حمل‌ونقل شهرداری تهران به توافق رسیده‌ایم، دارا می‌باشد.
۴- نویسنده می‌توانست با کمی جست‌و‌جو به این واقعیت پی ببرد که در اجرای ماده ۲۹ قانون مناقصات و آیین‌نامه اجرایی آن دستگاه‌های اجرایی دولتی و عمومی می‌توانند قرار‌داد‌هایی با این ابعاد را با دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز پژوهشی دولتی از طریق ترک تشریفات و بدون برگزاری مناقصه منعقد نمایند.
۵- با توجه به پیشینه پژوهشی تقریباً ۳۰ ساله مؤسسه در حوزه‌های مربوط به مأموریت‌های خود و اجرای حدود ۱۰۰ پروژه مطالعاتی که فهرست آن‌ها تماماً در تارنمای مؤسسه ثبت است، نشان از کیفیت بالا و محتوای غنی علمی آثار پدید آمده دارد. ۶- اشاره به جایگاه آقای دکتر مسعود نیلی به عنوان دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در خبری که کوچک‌ترین ارتباطی با ایشان ندارد، با واقعیت منطبق نیست و مؤسسه طی سال‌های گذشته و در دوران رؤسای سابق آن نیز مطالعاتی از این دست را با شهرداری تهران و سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران داشته است.»
توضیحات جوان:
ضمن سپاس از پاسخگویی مؤسسه مربوط، عارضیم که: اولاً در مطلب مذکور نیامده که مؤسسه مربوط متعلق به مسعود نیلی است، بلکه اتفاقاً تأکید شده که دلیل ترک تشریفات در این قرارداد، آن است که «معاملات با وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی یا وابسته به دولت» می‌تواند خارج از تشریفات انجام شود. بنابراین روشن است که مؤسسه مربوط را زیرمجموعه دولت دانسته‌ایم و، چون سایت شهرداری اعلام کرده طرف قرارداد مسعود نیلی است، نتیجه گرفته‌ایم که او با شخصیت حقوقی خود و به عنوان عضوی از دولت این قرارداد را امضا کرده است و در نهایت به این نتیجه رسیده‌ایم که ادعای استعفا و خروج او از دولت نادرست بوده است. پس تیتر مطلب نادرست نیست.
ثانیاً اشاره به اینکه «خبر مربوط کوچک‌ترین ارتباطی با نیلی ندارد»، بلاوجه است. چه آنکه در اطلاعات قرارداد‌ها که شهرداری تهران منتشر کرده، امضاکننده قرارداد مسعود نیلی عنوان شده است. بنابراین اطلاعات مذکور، ادعای روزنامه جوان نبوده و دقیقاً مطابق اطلاعاتی است که سایت شهرداری در مورد این قرارداد منتشر کرده است. بنابراین اگر اشکالی وارد است، ایراد مربوط به شهرداری برمی‌گردد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار