دستبند هوشمند بر سلامت نظارت می‌کند
کد خبر: 923376
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003sDA
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۲
با قابلیت ارتباط با تلفن‌همراه
محققان به تازگی دستبند کوچکی ساخته‌اند که به صورت بی‌سیم به تلفن همراه متصل می‌شود و می‌تواند نسل جدیدی از دستگاه‌های نظارت بر سلامت شخص و محیط را فراهم کند.
مترجم: مرضیه رضا‌ سلطانی

محققان به تازگی دستبند کوچکی ساخته‌اند که به صورت بی‌سیم به تلفن همراه متصل می‌شود و می‌تواند نسل جدیدی از دستگاه‌های نظارت بر سلامت شخص و محیط را فراهم کند. این تکنولوژی را می‌توان به ساعت‌های مچی و سایر لوازم پوششی اضافه کرد تا بر ضربان قلب و فعالیت‌های جسمی نظارت کند.
مهدی جوانمرد، نویسنده ارشد پژوهش و استادیار بخش مهندسی الکتریکی و کامپیوتر گفت: «این دستبند مشابه فیت‌بیت است، اما زیست‌سنجی دارد که می‌تواند ذره‌ها را بشمارد. این ذره‌ها می‌تواند شامل سلول‌های خونی، باکتری و ذرات آلی و غیر‌آلی هوا باشد. پوشیدنی‌های فعلی تنها قادر به سنجش تعداد انگشت‌شماری از شاخص‌ها مثل ضربان قلب و فعالیت ورزشی هستند. قابلیت نظارت بر تعداد سلول‌های مختلف جریان خون در لوازم پوشیدنی می‌تواند منجر به پیشرفت نظارت بر سلامت شخصی شود. این دستبند پلاستیکی شامل مدار مجتمع انعطاف‌پذیر و زیست‌سنج است که مجرا یا لوله‌ای نازک‌تر از قطر موی سر انسان دارد که در داخل آن الکترودی از جنس طلا جاسازی شده است. این دستبند شامل مداری برای پردازش سیگنال‌های الکتریکی، پردازنده‌ای برای دیجیتالی کردن داده و ماژول بلوتوث برای انتقال داده به صورت بی‌سیم است. نمونه‌های خون به وسیله سوزن نوک تیز به دست می‌آید و سلول‌های خون از طریق مجرا شمرده می‌شود. داده توسط برنامه‌ای پردازش شده و نمایش داده می‌شود سپس به صورت بی‌سیم به یک گوشی هوشمند اندروید منتقل می‌شود. این فناوری همچنین در آیفون یا هر گوشی هوشمند دیگری کار می‌کند.
متخصصان حوزه سلامت می‌توانند در محل کار، ادارات و بیمارستان‌ها، بدون نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی گرانقیمت و بزرگ، در کمترین زمان از بیماران تست خون بگیرند. از تعداد سلول‌های خونی در تشخیص بیماری استفاده می‌شود. به عنوان نمونه، تعداد کم گلبول قرمز خون می‌تواند نشانگر خونریزی داخلی یا وضعیت دیگر باشد.
محققان معتقدند: «تعداد سلول‌های خون برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها بسیار مهم است. کم یا زیاد بودن غیرعادی تعداد گلبول‌های سفید خون نشانگر برخی سرطان‌ها مانند سرطان خون است. می‌توان از دست‌بند‌های نسل جدید در کارکرد‌های مختلف پزشکی و محیطی استفاده کرد. بیماران قادر خواهند بود به طور مداوم بر سلامتی خود نظارت کرده و نتایج را از دور به پزشکان ارسال کنند. این کار برای محیط‌هایی با میزان آلایندگی بالا و اندازه‌گیری مقدار ریز‌ذرات یا غباری که افراد در طول روز در معرض آن قرار می‌گیرند، بسیار مهم خواهد بود. به عنوان مثال، کارگران معدن می‌توانند از محیطی که در آن کار می‌کنند، نمونه‌برداری کنند.»
منبع:AP
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار