از وام آسان تا تغذیه رایگان
کد خبر: 922953
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003s6L
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
منابع مالی صندوق رفاه دانشجویی ۲ برابر شد
منابع مالی صندوق در سال‌جاری به دو برابر افزایش یافت. سال تحصیلی قبل ۴۱۷ میلیارد تومان منابع در قالب تسهیلات و یارانه به دانشگاه‌ها و دانشجویان پرداخت شد و با کمک سازمان برنامه و بودجه از مهرماه این رقم به ۶۷۳ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
علیرضا سزاوار
منابع مالی صندوق در سال‌جاری به دو برابر افزایش یافت. سال تحصیلی قبل ۴۱۷ میلیارد تومان منابع در قالب تسهیلات و یارانه به دانشگاه‌ها و دانشجویان پرداخت شد و با کمک سازمان برنامه و بودجه از مهرماه این رقم به ۶۷۳ میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
صندوق رفاه دانشجویان برای پوشش صددرصدی خدمات و تسهیلات دانشجویی تقویت شده است. با توجه به افزایش منابع صندوق، خدمات در حوزه‌های دانشجویی نظیر افزایش وام، حمایت از کارآفرینان، تبدیل آشپزخانه‌ها از حالت سنتی به صنعتی و سایر خدمات دانشجویی ارتقا می‌یابد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه قطعا در سال تحصیلی آینده خدمات بهتری به دانشجویان ارائه می‌دهیم، گفت: وام شهریه نیز با تفاهمنامه‌ای که با بانک قرض‌الحسنه مهر داشتیم پوشش آن دو برابر می‌شود. در سنوات گذشته ۲۵ تا ۵۰۰ درصد در این وام رشد داشتیم. امسال با افزایش منابع پوشش همه دانشجویان تکمیل می‌شود و امیدواریم، بتوانیم به اندازه نیاز دانشجویان این وام‌ها را پرداخت کنیم.
تمام خوابگاه‌ها ارتقا پیدا می‌کنند
ذوالفقار یزدان‌مهر، در خصوص نامه وزیر علوم برای کاهش یارانه غذای دانشگاه‌ها گفت: نه‌تن‌ها بحث تسهیلات به دانشگاه‌ها کاهش پیدا نکرده، بلکه در سال آینده افزایش هم خواهیم داشت. ۵۰ درصد تسهیلات دانشجویی هم توسط صندوق رفاه و ۵۰ درصد با مشارکت دانشگاه انجام می‌شود. رستوران‌های مکمل در دانشگاه‌ها ایجاد شده و تنوع غذایی را ارتقا دادیم و همچنین تمهیداتی ایجاد شده که غذا‌های رایگان بین دانشجویان توزیع شود، بنابراین سقف تسهیلات امسال براساس این برنامه‌ریزی‌ها افزایش پیدا می‌کند.
تعطیلات تابستانی در سرای دانشجویی
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم همچنین از ایجاد چمن مصنوعی در کنار خوابگاه‌ها با مشارکت سازمان امور دانشجویان خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰ مورد چمن مصنوعی در کنار خوابگاه‌ها ایجاد شده همچنین در هر خوابگاه نیز یک کارگاه مهارت محور با همکاری دانشگاه فنی حرفه‌ای ایجاد خواهیم کرد که امسال ۵۰ کارگاه ایجاد می‌شود و به هر کارگاه ۱۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه توسط صندوق پرداخت می‌شود.
وی همچنین از آماده‌سازی سرا‌های دانشجویی برای اسکان خانواده‌ها در ایام تابستان خبر داد و گفت: ۶۰هزار خانواده می‌توانند از این سرا‌ها در استان‌های مختلف استفاده کنند، سامانه‌ای تعریف شده که ثبت‌نام انجام می‌شود و بیش از ۳۰ دانشگاه نیز برای ارائه خدمات اعلام آمادگی کردند. ضمن اینکه سال گذشته وام‌های دانشجویی با پوشش صد‌در‌صدی و حتی در برخی موارد ۵۰۰ درصدی مواجه شد و امسال نیز تسهیلات قابل ارائه دانشجویان هدفمند و متناسب با نیاز آن‌ها خواهد بود. به گفته یزدان‌مهر، با حمایت صندوق رفاه دانشجویان، رستوران‌های مکمل در دانشگاه‌ها ایجاد خواهند شد و تنوع غذایی دانشجویان افزایش می‌یابد و حتی در برخی از دانشگاه‌ها غذای رایگان به دانشجویان ارائه می‌شود، یعنی دانشجویان حتی مبلغ ۱۴۰۰ تومان ژتون تغذیه‌ای را پرداخت نمی‌کنند و این سیستم توزیع غذای رایگان در سایر دانشگاه‌ها نیز گسترش می‌یابد.
ایجاد ۵۰ کارگاه مهارت‌آموزی
پیش از این صندوق رفاه دانشجویان با کمبود ۲۰۰ خوابگاه مواجه بود و ۵۰ هزار دانشجو پشت در خوابگاه بودند که ۲۷ میلیارد تومان کمک رهن به دانشگاه‌ها برای اسکان این دانشجویان داده شد.
یکی از دلایل کمبود خوابگاه دانشجویی این بود که براساس برنامه پنجم توسعه، صندوق رفاه با منع ساخت سرا‌ها مواجه بود که البته این موضوع با پیگیری‌های انجام شده در برنامه ششم توسعه برطرف شد و برنامه ساخت ۲۰۰ سرای دانشجویی با مشارکت دانشگاه‌ها و بخش خصوصی در دست اجراست. ضمن اینکه برنامه این صندوق برای حمایت از دانشجویان مهارت‌محور و کارآفرین برنامه‌هایی دارد و در قالب این سیاست، ۵۰ کارگاه مهارت‌آموزی در خوابگاه‌های دانشگاه فنی حرفه‌ای ایجاد می‌کند. به هر کارگاه هم ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه می‌دهد. خوشبختانه دانشجویان کارآفرین هم به منظور حمایت از تولیدات آن‌ها و تجاری کردن این محصولات می‌توانند از این صندوق مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: