کمیته‌ای که وظایفش را فراموش کرده است!
کد خبر: 922090
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rsQ
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۵
شیوا نوروزی
کمیته اخلاق این روز‌ها به یکی از پرکارترین بخش‌های فدراسیون فوتبال کشورمان تبدل شده تا جایی که خالکوبی و مدل موی هیچ بازیکنی از چشم تیزبین مسئولان این کمیته پنهان نمی‌ماند. احضار چند بازیکن لیگ برتری به کمیته اخلاق برای ارائه توضیحات، علاوه بر اینکه پرکار بودن مسئولان این کمیته را تأیید می‌کند، نشان می‌دهد که آقایان تا چه اندازه به ظاهر فوتبالیست‌ها اهمیت می‌دهند و برای حل این معضل بسیار مهم تشکیل جلسه هم داده‌اند. از سوی دیگر بی‌تفاوتی آن‌ها به سایر اتفاقات خانمانسوز، ریشه‌ای و عمیق فوتبال ثابت می‌کند که توجهی به مبارزه با فساد در فوتبال ندارند!
فوتبال ایران با حواشی زیادی روبه‌رو است و این حواشی تنها مختص به لیگ برتر هم نمی‌شود. با اینکه پس از تشکیل کمیته اخلاق انتظار می‌رفت اعضای آن در جهت کاهش این حواشی گام بردارند، اما در این سال‌ها تمام توجهات معطوف به مسائلی از قبیل: مدل مو، خالکوبی و برخی حرکات غیرورزشی بوده، در حالی که همه فعالان این رشته پرهیاهو و جنجالی بر این واقعیت صحه می‌گذارند که فوتبال ما اسیر چالش‌های عمیق و خطرناکی است. مبارزه با این چالش‌ها که متأسفانه روز به روز نیز بیشتر می‌شود، وظیفه فدراسیون و کمیته اخلاق آن است.
با این حال عملکرد کمیته اخلاق نه‌تن‌ها هواداران و جامعه فوتبال را راضی نکرده، بلکه فعالیت آن‌ها تنها به شکل ظاهری بازیکنان محدود شده است. نگاهی اجمالی به حال و روز فوتبال ایران مشکلات ریشه‌ای و پرتعداد آن را عیان می‌کند. مشکلاتی از جمله قرارداد‌های نجومی، تبانی، شرط‌بندی، فعالیت گسترده دلالان، مدارس فوتبال و هزار و یک چالش دیگر که رسانه‌ها بار‌ها به اغلب آن‌ها اشاره کرده‌اند و آقایان نیز بار‌ها وعده برخورد قاطع با متخلفان را داده‌اند، اما تا به امروز خبری از برخورد قانونی نبوده و چالش‌های ذکر شده نسبت به سال‌های اخیر رشدی قابل توجه داشته است. در چنین شرایطی احضار یک بازیکن تنها به خاطر داشتن چند خالکوبی، عکس گرفتن با یک هوادار یا داشتن مدل موی منشوری نه‌تن‌ها دردی از درد‌های فوتبال را دوا نمی‌کند، بلکه اینگونه نشان می‌دهد که منحرف کردن افکار عمومی یکی از اهداف اصلی کمیته اخلاق به شمار می‌رود.
درست است که خالکوبی در فرهنگ ایرانی جایی ندارد یا بازیکنانمان نباید به تبعیت از بازیکنان خارجی مدل موهایشان را تغییر دهند، اما با در نظر گرفتن معضلات مهم‌تر و با توجه به اینکه فوتبال ایران انواع و اقسام حواشی را تجربه می‌کند، قطعاً پرداختن به موضوعات فرعی راهکاری برای فرار از مسئولیت تلقی می‌شود. فدراسیون فوتبال برای مبارزه با ناپاکی‌های موجود در فوتبال باید هرچه سریع‌تر چاره‌ای بیندیشد، چراکه جلوی ضرر را از هر جا بگیریم، منفعت است. باید معلوم شود هدف از تشکیل کمیته اخلاق چه بوده و اعضای آن باید چه مشکلاتی را پیگیری کنند. آیا هدف از تشکیل کمیته فوق رسیدگی به پرونده‌های سنگین و تخلفات گسترده بوده یا اینکه از اعضای کمیته خواسته شده تا ششدانگ حواس‌شان به حرکات، مدل مو و لباس بازیکنان باشد؟!
شاید آقایان تاکنون متوجه حواشی ریز و درشت فوتبال نشده‌اند که با مطرح کردن اسامی برخی بازیکنان در رسانه‌ها سعی در مطرح کردن نام کمیته اخلاق دارند! فصل جدید لیگ برتر شروع شده و همان دلال‌ها و اختاپوس‌های همیشگی پروژه‌های خود را برای انتقال نفرات مورد نظر به سرانجام رسانده‌اند، اما دریغ از یک برخورد. اتهام‌های مختلف در لیگ‌های پایین‌تر کماکان به نتیجه نرسیده و پرونده‌های شکایت زیادی همچنان مفتوح است. بد نیست مسئولان فوتبال کمی از وقت خود را صرف به نتیجه رساندن این پرونده‌ها کنند تا همزمان با برخورد با بازیکنان منشوری، متخلفان بخش‌های دیگر نیز شناسایی و طبق قانون با آن‌ها برخورد شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار