عراق دلار را از تجارت با ایران حذف کرد
کد خبر: 921487
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rih
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۷
ادامه تأکید دولت عراق بر اجرای تحریم‌های ایران
سخنگوی دفتر نخست‌وزیر عراق یک بار دیگر بر موضع عراق درباره تحریم‌های ایران تأکید کرد و گفت که موضع عراق درباره تحریم‌های امریکا علیه ایران، خودکامه و شتابزده نبود بلکه بر اساس مصلحت عمومی عراق اتخاذ شد. بانک مرکزی عراق هم به بانک‌های این کشور دستور داد در تجارت با بانک‌های ایران از دلار امریکا استفاده نکنند.
«سعد الحدیثی» سخنگوی دفتر نخست‌وزیری عراق دیروز در حالی که تلاش می‌کرد موضع حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق درباره تحریم‌های ایران را توضیح دهد، در گفت‌وگو با خبرگزاری عراقی «واع» گفت:: «نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که اعمال تحریم‌ها علیه ایران و سایر کشورها، فایده ندارد و تصمیم درستی برای حل مشکلات میان کشور‌ها به شمار نمی‌رود. وی سپس به درد و رنج عراقی‌ها در زمان تحریم‌ها در دوران رژیم سابق به دلیل تمایل یک دولت مشخص برای وارد آوردن خسارت یا تضعیف رژیم صدام در آن زمان، استناد کرد و گفت که با تحریم‌ها تنها ملت‌ها متضرر می‌شوند نه نظام‌های حاکم بر کشورها. به گفته الحدیثی، موضع عراق درباره تحریم‌های امریکا علیه ایران، خودکامه و شتابزده نبود بلکه براساس مطالعات و بررسی‌های مرتبط با مصلحت ملت و کشور عراق اتخاذ شد و تحت تأثیر هیچ کشور دیگر یا حزب سیاسی مشخصی نبود. وی افزود: دولت عراق نمی‌تواند موضعی اتخاذ کند که موافق با مصلحت ملت عراق نباشد، بنابراین پایبندی به تحریم‌های امریکا علیه ایران در همین راستا اتخاذ شد. همزمان، بانک مرکزی عراق نیز به بانک‌های این کشور اعلام کرده که در تجارت با بانک‌های ایران از دلار امریکا استفاده نکنند. اما در مورد واحد پولی یورو، این مسئله منوط به مستلزمات تعامل با بانک مرکزی اروپا و بانک‌هایی است که با یورو کار می‌کنند. با این حال، وزیر کشور عراق اعلام کرده که هیچ نقطه‌ای از گذرگاه‌های مرزی با ایران بسته نشده است و مرز تجاری با ایران کاملاً باز خواهد ماند. «قاسم الاعرجی» گفته که اقدام‌های ضد ایرانی امریکا شامل بستن گذرگاه‌ها و ممنوعیت واردات از ایران نیست و فقط به نداشتن تعامل دلاری میان دو کشور مربوط می‌شود.

ادامه اعتراضات به العبادی
در حالی که نخست‌وزیر عراق به وزیر کشور دستور آغاز تحقیقاتی درباره حمله خودروی نظامی وزارت کشور به تظاهرکنندگان در استان المثنی را صادر کرده، مردم نجف برای چندمین بار طی یک ماه گذشته در اعتراض به نادیده گرفتن خواسته‌های‌شان از سوی حیدرالعبادی و دولت عراق، به خیابان‌های این شهر آمدند. ده‌ها معترض عراقی هم در ادامه اعتراضات خود به اوضاع بد خدمات‌رسانی در استان بصره گذرگاه مرزی این کشور با کویت را بستند. تظاهرکنندگان با تجمع در این گذرگاه و بستن جاده مانع از تردد خودرو‌ها از عراق به کویت و بالعکس شدند. معترضان در استان بصره همچنین اعلام کردند که در صورت عدم پاسخگویی به خواسته‌هایشان خصوصاً درباره پرونده ایجاد فرصت‌های شغلی اعتصاب خواهند کرد. از طرف دیگر، صد‌ها نفر از ساکنان مرکز استان «صلاح‌الدین» در مخالفت با درخواست رئیس شورای استانداری مبنی بر اخراج نیرو‌های الحشدالشعبی از این استان، تظاهرات کردند. در حالی که رئیس شورای استانداری صلاح‌الدین خواستار اخراج تمامی نیرو‌های الحشد از شهر‌های این استان و نیز برچیده شدن ایست و بازرسی موجود در خیابان رابط میان بغداد و موصل شده، مردم تکریت معتقدند که این اقدام، موجب تضعیف سطح امنیت استان و فراهم کردن بستر برای بازگشت عناصر داعش خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار