بولتون: بروکرات‌های اروپایی هیچ‌کاره‌اند، تاجران از ایران می‌روند
کد خبر: 921482
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003ric
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۰
تحقیر ماندن اروپا در برجام از طرف مشاور امنیت ملی ترامپ
شاید بروکرات‌ها در پایتخت‌های اروپایی به ویژه در بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) قرار باشد به سطل‌هایی از نفتی که ایرانی‌ها از کشور خارج می‌کنند، برسند، اما شرکت‌های صنعتی بزرگ اروپایی خواهند گفت که ما قرار نیست بخشی از این کار باشیم
اروپایی‌هــا در لفظ همچنان بر پایبندی به برجام تأکید دارند، اما در حوزه عمل واقعیت را باید از مشاور امنیت ملی کاخ سفید شنید که با تمسخر تلاش کشور‌های اروپایی برای حفظ روابط تجاری با ایران گفت که معتقد است نهایتاً شرکت‌های کوچک و محدودی از اروپا به کار با ایران ادامه خواهند داد.

به گزارش فارس، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با فاکس بیزینس از فشار‌های واشنگتن به کشور‌های اروپایی برای انتخاب یک گزینه از بین دو گزینه «تعامل و تجارت با ایران» یا «تعامل و تجارت با امریکا» سخن گفت و درباره تأثیرات تحریم‌ها روی ایران گفت: «در نظر داریم که فشار‌های بی‌سابقه‌ای روی ایران اعمال کنیم و ماه می‌بعد از اینکه رئیس‌جمهور اعلام کرد که از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌شویم و این تحریم‌ها به صورت مرحله‌ای ابتدا ششم آگوست و مرحله بعدی ۹۰ روز دیگر باز خواهد گشت، شرکت‌های بین‌المللی از همان زمان شروع به در نظر گرفتن این تحریم‌ها کردند. آن‌ها متوجه شدند که چه چیزی در حال بازگشت است، آن‌ها نمی‌خواهند با انتخاب یک گزینه از بین تعامل و تجارت با ایران یا تجارت با امریکا روبه‌رو شوند. برای آن‌ها انتخاب یک گزینه از بین این دو، انتخابی راحت و ساده خواهد بود.» وی با حمایت از بروز ناآرامی در برخی مناطق ایران و مرتبط کردن آن با مسائل اقتصادی گفت: «ما فکر می‌کنیم همین حالا هم عواقب و نتایج اقتصادی این موضوع در ایران احساس شده است. نرخ ارز آن‌ها سقوط کرده، ارزش آن در قیاس با ابتدای سال دو سوم پایین آمده، گزارش‌های زیادی مخابره شده مبنی بر اینکه نخبگان و مقام‌های ایرانی در حال خارج کردن ارز، طلا و دیگر دارایی‌های خود از کشور هستند، فکر می‌کنم آن‌ها می‌توانند ببینند که مسیر اقتصادشان به کدام سمت در حال حرکت است.»

موفق باشند!
بولتون در واکنش به سؤالی درباره اعلام موضع متحدان اروپایی برای حفظ کانال‌های مالی و تجاری با ایران و تسهیل ادامه صدور نفت و گاز ایران با لحنی تمسخرآمیز گفت: «موفق باشند. شاید بروکرات‌ها در پایتخت‌های اروپایی به ویژه بروکرات‌ها در بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) قرار باشد به سطل‌هایی از نفتی که ایرانی‌ها از کشور خارج می‌کنند، برسند، اما شرکت‌های صنعتی بزرگ اروپایی خواهند گفت که ما قرار نیست بخشی از این کار باشیم. البته برخی شرکت‌های کوچک اروپایی خواهند بود که به تجارت با ایران ادامه خواهند داد، اما این شرکت‌ها، ناچیز هستند. روسیه و چین شاید به تعامل با ایران ادامه دهند، اما فکر نمی‌کنم که آن‌ها درباره این موضوع مشتاق باشند و تلاش‌های‌شان را برای تعامل با ایران تشدید کنند.» وی افزود: «به نظر من همه می‌توانند ببینند که ایران در سراسر خاورمیانه به حمایت از تروریسم بین‌المللی ادامه می‌دهد. اقدامات نظامی ستیزه‌جویانه این کشور نشان می‌دهد که باید به آن‌ها آموخته شود که باید رفتارشان را به نحوی واقعی تغییر دهند. صادقانه بگویم که دوستان اروپایی ما هم معتقدند که ایران نباید به سلاح اتمی دست پیدا کند و ما هنوز هم در این موضوع با هم کاملاً متحد هستیم.»
اروپا را تاجران می‌گردانند...

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به اظهارنظر «فدریکا موگرینی» به حمایت از برجام با همان لحن تحقیر آمیز ادامه داد: «دوباره باید بگویم که شاهدیم که فلسفه و الهیات اروپایی دارد خودش را نشان می‌دهد، اما کار واقعی توسط کسب و کار و تاجران اروپایی انجام می‌شود و این کسب و کار‌ها را بروکرات‌های اروپایی اداره نمی‌کنند.»

بولتون درباره نگرانی‌ها درباره تأثیرات تحریم علیه ایران بر بهای جهانی نفت و تأثیرات منفی آن بر امریکا گفت: «نه. من فکر می‌کنم نوسان قیمت نفت به دلیل متغیر‌های بسیار دیگری رخ داده و لزوماً به دلیل تحریم‌ها نبوده است. ما و دیگران در حال صحبت با کشور‌هایی بوده‌ایم که در سه سال گذشته در حال واردات نفت ایران بودند تا آن‌ها برای ایران جایگزین پیدا کنند تا شاهد افزایش تولید نفت در جا‌های دیگر باشیم و کاهش صدور نفت ایران جبران شود؛ کاهشی که ما امیدواریم به حد صفر برسد و ما در حال کار در این زمینه هستیم. به خاطر همین تحریم نفتی را فازبندی و مرحله‌ای کردیم تا به ما زمان برای انجام این کار بدهد.» بولتون همچنین گفت: «تعداد زیادی از شرکت‌های اروپایی همین حالا هم از ایران خارج شدند و انتظار ما آن است که تعداد بیشتری از آن‌ها هم چنین کاری بکنند. اروپایی‌ها برای مدتی فکر می‌کردند که قرار است ما به آن‌ها معافیت بدهیم و به آن‌ها اجازه ادامه تعامل و تجارت با ایران را بدهیم، اما ما این موضوع را صریحاً روشن کردیم که صدور معافیت برای تعامل با ایران بسیار نادر خواهد بود. چند دهه قبل کتابی نوشته شده بود که اسمش فکر می‌کنم «شش مرحله سوگواری» بود، اول انکار بود، بعد عصبانیت و در نهایت به پذیرش (سوگواری) ختم می‌شد. باید بگویم که دولت‌های اروپایی در حال حرکت به سمت «پذیرش» هستند، البته برخی در قیاس با دیگران با رغبت کمتری این کار را می‌کنند.»

خبرنگار امریکایی سؤال کرد: «اگر شرکتی اروپایی به‌رغم مواضع امریکا به تعامل و تجارت با ایران ادامه دهد، شما آن شرکت را تحریم خواهید کرد؟» بولتون گفت: «بله، آن‌ها تعامل و تجارتی با امریکا نخواهند داشت. بیایید روشن و واضح صحبت کنیم. به نظر من سهامداران این شرکت‌های اروپایی که هنوز در اندیشه تعامل با ایران هستند، باید از مدیریت این شرکت‌ها بپرسند چرا شما می‌خواهید با بانک مرکزی تروریسم بین‌المللی در جهان تعامل کنید؟» این عضو ایران‌ستیز کابینه ترامپ که به روابط علنی با منافقین مشهور است، در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که «بعد از بازگشت تحریم‌های ایران به سطح قبل از توافق برجام، ما و بسیاری از اعضای کنگره امریکا به دنبال اعمال تحریم‌های دیگری هم خواهیم بود.»

آلمان: می‌خواهیم، اما مشکل است!
پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان در بخشی از گفت‌وگوی خود با نشریه «بیلد آم زونتاگ» با اشاره به تحریم‌های امریکا علیه ایران گفت: «ما نمی‌گذاریم که واشنگتن کم و کیف روابط اقتصادی‌مان را با دیگر کشور‌ها دیکته کند و به همین خاطر نیز به برجام پایبند هستیم، تا ایران دست به تولید سلاح‌های هسته‌ای نزند.» آلتمایر در مورد فعالیت‌های اقتصادی آلمان در ایران تصریح کرد: «هر شرکت آلمانی حق دارد که مطابق خواست خود در ایران سرمایه‌گذاری کند، اما بسیاری از شرکت‌ها به وام بانک‌ها وابسته هستند؛ بانک‌هایی که هزینه‌های خود را از طریق همکاری با امریکا تأمین می‌کنند. این امر مشکل‌ساز است.» او افزود: «ما در آلمان و اروپا در پی راه‌هایی هستیم تا بتوانیم کانال‌های تبادلات مالی را باز نگه داریم. ما همچنان با بیمه پوشش صادراتی هرمس از فعالیت‌های شرکت‌های آلمانی در خارج از کشور پشتیبانی می‌کنیم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار