آپارتاید تل‌آویو ده‌ها هزارمعترض عرب را به خیابان‌ها کشاند
کد خبر: 921481
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rib
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۴
عرب‌های ۱۹۴۸ علیه نژادپرستی اعتراض کردند
ده‌ها هزار نفر از عرب‌های ساکن اراضی اشغالی ۱۹۴۸ در واکنش به قانون نژادپرستانه «دولت یهود» در مرکز تل‌آویو تجمع کردند و خواستار لغو آن شدند. این تظاهرات به قدری گسترده بود که به آن «مادر تظاهرات‌ها» لقب داده‌اند.
ده‌ها هزار نفر از عرب‌های ساکن اراضی اشغالی ۱۹۴۸ در واکنش به قانون نژادپرستانه «دولت یهود» در مرکز تل‌آویو تجمع کردند و خواستار لغو آن شدند. این تظاهرات به قدری گسترده بود که به آن «مادر تظاهرات‌ها» لقب داده‌اند.
تصویب قانون جنجالی موسوم به «دولت یهود» در پارلمان رژیم صهیونیستی، موجی از اعتراضات خیابانی را در تل‌آویو به راه انداخته است. عرب‌های ساکن اراضی اشغالی که قانون اخیر را علیه منافع خود می‌دانند، شنبه شب در مخالفت با آن در مرکز تل‌آویو تجمع کردند. به گزارش المیادین، این تظاهرات با حضور ده‌ها هزار فلسطینی ساکن سرزمین‌های اشغالی معروف به عرب‌های ۱۹۴۸ با دو شعار «باید قانون قومی‌گرایی لغو شود» و «بله به برابری» بنا به دعوت کمیته عالی پیگیری وابسته به گروه‌های عربی در داخل خط سبز برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات پرچم فلسطین را در دست داشتند و با سر دادن شعار‌هایی خواستار لغو قانون کشور یهودی شدند. آن‌ها همچنین علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شعار دادند و اعلام کردند باید استعفا دهد. تظاهرات‌کنندگان لغو قانون «دولت یهود» را خواستار شدند و نسبت به افزایش اقدامات اعتراض آمیز در این خصوص تهدید کردند. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات شعار «این میهن ماست، این خانه ماست» سر دادند. به گزارش «فلسطین الیوم»، پیشاپیش تظاهرات‌کنندگان، نمایندگان عرب «لیست یکپارچه» و فعالان جنبش‌ها و گروه‌های سیاسی و حزبی و مردمی حضور داشتند. بر اساس این گزارش، با آغاز تظاهرات، ده‌ها هزار نفر در میدان «رابین» تل‌آویو جمع شدند و حضور جمعیت به حدی گسترده بود که به این تظاهرات لقب «مادر تظاهرات‌ها» را دادند.

اتحاد عربی – یهودی
علاوه بر فلسطینی‌های ساکن اراضی اشغالی ۱۹۴۸، یهودیان اسرائیل نیز در این تظاهرات با عرب‌ها همصدا بودند. به گزارش العالم، ایمن عوده، رئیس فهرست عربی مشترک در کنست اسرائیل گفت: «این برای نخستین بار است که هزاران شهروند عرب در حرکتی مشترک با گروه‌های دموکرات یهودی دست به تظاهرات زده‌اند. ما این تظاهرات را پایه و اساسی برای نبردی طولانی مدت می‌دانیم تا نه تنها بر این قانون بلکه بر ذهنیت و ایدئولوژی که پشت این قانون نهفته است پیروز شویم». در میان این تجمع بزرگ نیز پرچم فلسطین به اهتزاز درآمد و تظاهرکنندگان با سر دادن شعار‌هایی تأکید کردند در این سرزمین هر قدر هم که قوانینی برای محو هویت عربی- فلسطینی وضع شود یک سرزمین عربی- فلسطینی است. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات چفیه عربی فلسطینی بر گردن انداخته بودند. یک زن در گفت‌وگو با العالم گفت: «ما امروز به همه فلسطینیان در داخل (کرانه باختری و نوار غزه) و خارج و در کشور‌های عربی می‌گوییم از حضور ما در این سرزمین حمایت کنند. این سرزمین برای ماست. ما ان‌شاءالله برای همیشه در این سرزمین می‌مانیم و نتانیاهو و دولتش به جهنم بروند.»

هفته گذشته نیز ده‌ها هزار نفر از دروزی‌های اسرائیل، در تل‌آویو علیه قانون دولت یهود تظاهرات کردند. همچنین اکثریت صهیونیست‌ها با این قانون نژادپرستانه مخالف هستند و آن را تهدیدی برای امنیت خود می‌دانند. پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) چند هفته پیش لایحه تبعیض آمیز «دولت یهود» را به طور نهایی تصویب و به قانون تبدیل کرد. ۶۲ نفر از نمایندگان کنست به این قانون رأی موافق، ۵۵ نفر رأی مخالف و دو نفر هم رأی ممتنع دادند. این قانون تبعیض آمیز که به نام «کشور یهود» نیز شهرت دارد، سرتاسر سرزمین فلسطین را کشوری فقط برای صهیونیست‌ها دانسته و فلسطینیان را از تمام حقوق شهروندی و انسانی خود محروم می‌کند. این قانون توسعه شهرک‌سازی در اراضی اشغالی فلسطین را یک ارزش ملی دانسته و بر ارتقای این شهرک‌ها تأکید می‌کند. قانون کشور یهود تاکنون مخالفت‌های زیادی را در سراسر اسرائیل برانگیخته است. بسیاری از یهودیان اسرائیلی از جمله مقامات پیشین امنیتی و سیاستمداران جزو منتقدان این قانون به شمار می‌روند. حدود ۲۰ درصد از شهروندان اسرائیل، عرب هستند. به گزارش یورونیوز، بر اساس قوانین رژیم صهیونیستی، شهروندان عرب باید از حقوق یکسانی با دیگر شهروندان یهودی برخوردار باشند، اما بسیاری از آن‌ها معتقدند که در زندگی روزمره شاهد برخورد‌های تبعیض‌آمیز هستند و شهروند درجه ۲ محسوب می‌شوند. مقامات اتحادیه اروپا و برخی کشور‌های عربی از این قانون انتقاد کرده‌اند و آن را مانعی بر سر راه تشکیل دو دولت و حل مناقشه فلسطین می‌دانند. از سوی دیگر، نتانیاهو بار دیگر برگزارکنندگان تظاهرات علیه قانون «دولت یهود» را مورد انتقاد قرار داد و مخالفت آن‌ها با این قانون را به منزله تلاش برای تبدیل اسرائیل به کشور فلسطین دانست. به گزارش سایت النشره، نتانیاهو دیروز در ابتدای نشست کابینه گفت: «تظاهرکنندگان می‌خواهند اسرائیل را به کشور فلسطین تبدیل و ماهیت یهودی بودن اسرائیل را لغو کنند، این قانون ضامن آینده اسرائیل است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار