۱۶۰۰ دستگاه اجرایی اطلاعات حقوق و مزایا را افشا نکرد‌ه‌اند
کد خبر: 921438
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rhu
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۸
مدیر سازمان اداری و استخدامی:
با گذشت دو سال از افشای فیش‌های حقوق نجومی و دستور رئیس‌جمهور مبنی بر ایجاد یک سامانه اینترنتی با امکان رؤیت برای عموم مردم جهت نمایش میزان حقوق مدیران در دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی سرانجام مقرر شد از ابتدای سال ۱۳۹۷ حقوق مدیران از حالت محرمانه حقوق مدیران دستگاه‌های اجرایی افشا شود.
رئیس مرکز فناوری اطلاعات سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه ۱۶۰۰ دستگاه اجرایی اطلاعات مربوط به حقوق و مزایا را ارائه نکردند، گفت: میزان حقوق مدیران دولتی بعد از تکمیل و ثبت اطلاعات مربوط به حقوق در سامانه جامع سازمان افشا می‌شود.

با گذشت دو سال از افشای فیش‌های حقوق نجومی و دستور رئیس‌جمهور مبنی بر ایجاد یک سامانه اینترنتی با امکان رؤیت برای عموم مردم جهت نمایش میزان حقوق مدیران در دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی سرانجام و بنا به حکم ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه مقرر شد که از ابتدای سال ۱۳۹۷ حقوق مدیران از حالت محرمانه حقوق مدیران دستگاه‌های اجرایی افشا شود. قانون افشای حقوق مدیران دولت، در برنامه ششم توسعه به تصویب رسیده و طبق ماده ۲۹ قانون پنج ساله توسعه در بخش «نظام اداری، شفافیت و مبارزه با فساد» آمده است که تمامی دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی مشمول قانون شفافیت حقوق مدیران هستند و تنها وزارت اطلاعات، نیرو‌های مسلح و سازمان انرژی اتمی ایران از این حکم مستثنا خواهند بود و با مصوبه شورای عالی امنیت ملی مجاز به اعلام این اطلاعات هستند. در این خصوص علی رضی، مدیر‌کل سازمان اداری و استخدامی در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به طراحی نهایی و تکمیل شدن سامانه ثبت اطلاعات حقوقی مدیران گفت: سامانه در سازمان اداری و استخدامی کشور طراحی و تولید شده و این سامانه ملی جهت ارائه خدمات به دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های دولتی طراحی شده است. حوزه هوشمند‌سازی فناوری و اطلاعات سازمان اداری و استخدامی کشور متولی انجام پروژه‌ای در کشور نیست، بلکه تنها سامانه مورد‌نیاز دستگاه‌های اجرایی را طراحی و تولید کرده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

رضی گفت: مهم‌ترین سامانه ایجاد شده مرتبط با سامانه کارمند ایران است که به منظور ثبت حقوق و مزایای کارمندان و مدیران سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی راه‌اندازی شده است و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی دولتی از دیگر مزایای این سامانه است.
وی با بیان اینکه سامانه ثبت حقوق و مزایای مدیران قبل از سال ۱۳۹۶ آماده بوده و از فروردین ماه به‌صورت عملیاتی در اختیار سازمان‌ها قرار گرفته است، گفت: برای دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های دولتی کلاس و دوره‌های آموزشی برگزار شد که آن‌ها بتوانند در کنار فراگیری نحوه استفاده از این سامانه به دستگاه‌های تحت نظارت خود آموزش دهند تا امکان استفاده و بهره‌برداری از این سامانه سریع‌تر مهیا شود.

فقط ۴۰۰ دستگاه اطلاعات دادند
مدیر سازمان اداری و استخدامی افزود: طبق قانون از ابتدای سال ۱۳۹۷ این سامانه آماده شد و امکان ثبت و ورود اطلاعات وجود داشته است، اما بسیاری از دستگاه‌های اجرایی اقدام به ورود اطلاعات نکردند که در‌این‌صورت نظارت دستگاه‌های نظارتی بر این امر بیشتر از پیش شد و بنا بر آخرین آمار در حال حاضر که بیش از ۲ هزار دستگاه اجرایی به همراه زیر‌مجموعه‌ها و ادارات کل استان‌ها فعالیت دارند، تنها ۴۰۰ دستگاه و نهاد اجرایی دولتی از سامانه استفاده کرده‌اند و اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای مدیران را در سیستم ثبت کرده‌اند.
وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی و قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران نام کاربری و شناسه عبور برای ورود به سامانه و ثبت اطلاعات دریافت کرده‌اند، اما تا به امروز اقدام به ثبت اطلاعات نکرده‌اند.

رئیس مرکز هوشمند‌سازی سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه وظیفه پیگیری ثبت اطلاعات با سازمان اداری و استخدامی نیست و تنها وظیفه سازمان اداری و استخدامی ایجاد زیر‌ساخت‌های لازم است، گفت: سازمان استخدامی بعد از تحویل سامانه و ایجاد زیرساخت‌های لازم با دستگاه‌های اجرایی مکاتبه انجام داده و پیگیر ثبت اطلاعات بوده است و اگر در این روند شاهد عدم ورود اطلاعات و تخلف از سوی دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های دولتی بودیم، موضوع را به دستگاه‌های نظارتی ارجاع می‌دهیم.

وی افزود: به‌صورت کلی دستگاه‌های نظارتی موظفند کنترل کنند که در پایان هر ماه با پرداخت حقوق و مزایای پرداختی کارمندان و مدیران اطلاعات آن‌ها در سامانه ثبت و به سازمان ارسال شود. مسئولیت پیگیری و ثبت اطلاعات باید از سوی دستگاه‌های نظارتی باشد، اما سازمان اداری و استخدامی نیز همواره نظارت‌هایی بر این بخش داشته است.

پیش‌شرط انتشار اطلاعات دریافتی مدیران
رضی ادامه داد: انتشار اطلاعات حقوق کارمندان و مدیران منوط به ورود اطلاعات از سوی دستگاه‌های اجرایی است و طبق بخشنامه ارسال شده به دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی این سامانه جامع از اول تیر‌ماه طراحی و تولید و پس از انجام آزمایش‌های فنی فراوان و برگزاری دوره‌های آموزشی برای دستگاه‌های اجرایی دولتی در اختیار آن‌ها قرار داده شد و به تمامی دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی اعلام شد که توجیحی برای عدم ورود اطلاعات قابل قبول نخواهد بود و هیچ‌گونه مشکل فنی و زیر ساختاری در روند ثبت اطلاعات وجود ندارد. مدیر‌کل سازمان اداری و استخدامی گفت: روند ورود اطلاعات مشخص و ثابت خواهد بود، به نحوی که روند ورود اطلاعات کارمندان، معاونان و مدیران به یک صورت است، اما این امکان وجود دارد که کارشناسان برای جلوگیری از پیچیدگی اطلاعات به‌صورت تفکیک شده به ثبت اطلاعات بپردازند. رئیس مرکز هوشمند‌سازی عنوان کرد: تا پایان سال شرایطی مهیا خواهد شد که تمام دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های دولتی در سیستم حقوق و مزایا شخصی و داخلی سازمان خود اطلاعات را ثبت کنند و به صورت اتوماتیک اطلاعات برای سازمان ارسال شود. رضی گفت: سازوکار انتشار اطلاعات ورودی به سامانه جامع سازمان اداری و استخدامی به این صورت است که دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های دولتی اطلاعات مرتبط با حقوق و مزایا کارمندان و مدیران را به‌صورت شفاف و با امکان قابلیت رؤیت برای عموم را در پرتال سازمانی و سایت خود قرار دهند در نتیجه افشای اطلاعات حقوق و مزایای مدیران از سوی سازمان اداری و استخدامی نخواهد بود و وظیفه هر دستگاه اجرایی و نهاد دولتی است که این اطلاعات را منتشر کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار