جواهری به نام حزب‌الله لبنان
کد خبر: 921078
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rc6
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۰
محمد بابایی
از بی‌دین تا باخدا، دوست تا دشمن، دل از همه برده است این جنبش درخشان اسلامی در عرصه آزادگی و ظلم‌ستیزی.
۱۲ سال قبل در چنین روز‌هایی جواهری به نام حزب‌الله در جنگ دوم لبنان با اسرائیل رونمایی شد، اما این هفت سال مبارزه با تروریست‌های وهابی در شامات بود که این جواهر را به سختی، ولی به زیبایی تراش داد تا همانند خورشید بدرخشد و هر دولتی نه تنها در منطقه بلکه در جهان آرزوی داشتن متحدی همانند آن داشته باشد.
جنبش مقاومت اسلامی لبنان در آستانه ۴۰ سالگی خود در اوج آمادگی قرار دارد و اغراق نخواهد بود اگر بگوییم بیش از هر کنشگر دیگری، حتی پدر خود، یعنی ایران در خطوط مقدم معادلات منطقه‌ای روی زمین تأثیرگذار است. رزمندگان این جنبش تاکنون در هر میدانی وارد شده‌اند پیروز بیرون آمده‌اند و نتایجی را رقم زده‌اند که تاریخ عربی و اسلامی به یاد ندارد. پیروزی‌ها و موفقیت‌های خیره‌کننده این جنبش باعث شد مطالعات و تلاش‌های زیادی در محافل آکادمیک و دیپلماتیک برای شناخت راز‌های موفقیت این گروه صورت بگیرد.

اورلیه ظاهر (Aurélie Daher) استاد دانشگاه آکسفورد در کتاب خود با عنوان «حزب‌الله: بسیج و قدرت» (۲۰۱۶) به زیبایی مسئله را اینگونه مطرح می‌کند: «پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از پایه‌گذاری حزب‌الله لبنان، هنوز فهم این سازمان کار سختی است؛ از بت شدن تا مورد نفرت قرار گرفتن؛ مخاطبان تعاریف بسیار متفاوتی برای این سازمان دارند؛ یک گروه تروریست اسلامی که مصمم به نابودی اسرائیل است یا نخستین مقاومت ملی عربی که تاکنون موفق به شکست نظامیان تل‌آویو شده، یک حزب وطن‌پرست و قابل ستایش یا یک شبکه فاشیستی که همه اهرم‌های زندگی سیاسی لبنان را کنترل و مدیریت کرده است. حزب‌الله دقیقاً چیست؟ چگونه چنین نقش مهمی را در بازی خاورمیانه به دست آورده؟ چگونه به آلفا و اومگای سیاست لبنان تبدیل شده؟» پاسخ به این سؤال‌ها هم اکنون به یکی از مهم‌ترین چالش ناظران و سیاستگذاران تبدیل شده است؟ همانطور اورلیه ظاهر خاطر نشان می‌کند ماهیت و نحوه عملکرد حزب‌الله به گونه‌ای است که به ناظران اجازه نمی‌دهد تا رویکرد آن را به سادگی مطالعه کنند.
باوجود این از زوایای مختلفی جنبش مقاومت اسلامی لبنان مورد تحقیق قرار گرفته و دلایل زیاد و متفاوتی برای موفقیت آن ذکر شده است. در یکی از آخرین تحقیقاتی که برای شناخت منابع قدرت حزب‌الله صورت گرفته، پایگاه تحلیلی وابسته به پنتاگون و مراکز نزدیک به لابی‌های اسرائیلی موارد زیر را مطرح کرده‌اند؛ «یک، نقشی که فرماندهان نظامی خلاق حزب‌الله مانند عماد مغنیه و مصطفی بدرالدین در انتقال حزب‌الله به سازمانی با توانایی بالای یادگیری داشتند. دوم، عادت‌های رازداری و هشیاری که از زمان بسته شدن نطفه حزب‌الله به عنوان یک جنبش مقاومت زیرزمینی مخفیانه تجمیع و بر اثر چندین دهه نبرد تقویت شده‌اند. سوم، برداشت قدرتمند اعضای این گروه از فرهنگ جهاد، شهادت و مقاومت، چهارم، آشنایی نیرو‌های حزب‌الله با جغرافیای سرزمینی و انسانی خود و در نهایت حمایت‌های تسلیحاتی، آموزشی، مالی، اطلاعاتی و لجستیکی ایران.»، اما در ادامه گزارش، منبع جدیدی از قدرت حزب‌الله مورد بررسی قرار می‌گیرد که تاکنون به آن کمتر پرداخته شده است. نویسندگان گزارش با بررسی بیوگرافی بیش از ۲هزار و ۱۰۰ شهید رزمنده حزب‌الله از ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۷ به این نتیجه می‌رسند «انسجام خانوادگی، خویشاوندی و محلی» نقش مهمی در موفقیت‌های حزب‌الله دارند و به ارتش‌های منطقه پیشنهاد می‌دهند «از بعضی الگو‌های حزب‌الله برای تقویت توان تأثیرگذاری خود استفاده کنند.»

تلاش برای شناخت منابع قدرت حزب‌الله، هدفی است که در آینده نیز ادامه خواهد یافت و شکی نیست که فهمیدن بعضی از جنبه‌های قدرت حزب‌الله خارج از توان علوم متعارف است. با این وجود دو شگرد حزب‌الله بیش از هر چیزی برای نگارنده قابل توجه بوده است؛ توانایی تبدیل تهدید به فرصت و غافلگیری روانی دوست و دشمن. در جنگ تابستان ۲۰۰۶ حزب‌الله بیش از اینکه با توانایی‌ها و هنر رزمی خود دشمنان را غافلگیر کند دوستان و طرفداران خود را غافلگیر کرد و در حالی که خیلی‌ها انتظار داشتند در جریان بحران سوریه دمشق سقوط کند و با شکستن ستون فقرات محور مقاومت کار حزب‌الله یکسره شود، اما نه تنها اینگونه نشد بلکه از دل کارزار مبارزه با تروریسم وهابی حزب‌الله تکثیر شد و شبکه منسجمی از نیرو‌های مردمی و محلی با آموزش و هدایت حزب‌الله شکل گرفت.
بر خلاف تمام تبلیغاتی که صورت گرفت تا حزب‌الله را یک گروه فرقه‌گرا و متعصب شیعی نشان دهند، اما رزمندگان حزب‌الله در نقش مدافع اقلیت‌ها و تمامی مظلومان فارغ از رنگ، زبان و مذهب در آمدند و تصاویری که رمندگان حزب‌الله را در حال احترام به نماد‌ها و مقدسات سایر مذاهب و ادیان نشان می‌دادند تمامی تبلیغات غربی، عربی و صهیونیستی را دود کرد به هوا فرستاد. رزمندگان حزب‌الله با پذیرفتن افراد آنگونه که هستند و با هر فکر و اندیشه‌ای که دارند بیش از هر جنبش اسلامگرای دیگری در جذب حداکثری موفق بودند و ثمره این مهارت و موفقیت را در انتخابات اخیر لبنان چیدند.
تعجب برانگیز نیست که دشمنان حزب‌الله هر آنچه را که در توان داشتند به کار گرفته‌اند تا این گروه را نابود کنند، اما در بالای سر این جواهر درخشان، اژد‌هایی به نام ایران قرار دارد که قدر آن را می‌داند و همه نیز می‌دانند این جواهر نه فروشی است و نه کسی جرئت نزدیک شدن به آن را دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار