واکنش‌ عراقی‌ها به موضع العبادی درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران
کد خبر: 921021
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rbB
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲
سخنان هفته گذشته العبادی واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. سازمان‌ها و شخصیت‌های حقوقی و حقیقی عراق نیز ضمن انتقاد از العبادی حمایت خود را از ایران اعلام کردند.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: روز گذشته موضعی از العبادی منتشر گردید که وی در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفته بود: «بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به تحریم‌های امریکا پایبند خواهد بود.»

این خبر واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. سازمان‌ها و شخصیت‌های حقوقی و حقیقی عراق نیز به این موضع انتقاد کردند. در ادامه برخی از مواضع آمده است:

سازمان بدر عراق: ایران در سخت‌ترین شرایط در کنار ما بود.

سازمان بدر عراق در بیانیه‌ای تاکید کرد: سازمان بدر تحریم‌های ظالمانه، غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه ملت عظیم ایران و جمهوری اسلامی را به شدت محکوم و تاکید می‌کند که این تحریم‌ها با همه عرف‌ها و منشورهای بین‌المللی و ارزش‌های اخلاقی و حقوق بشری که آمریکا سنگ آن را به سینه می‌زند، در تضاد است.

سازمان بدر عراق افزود: تحریم‌های آمریکا علیه ایران به منزله مجازات دسته جمعی ملت ایران است که هدف از آن گرسنه نگاه داشتن و شکنجه این ملت عزیز است، زیرا این ملت با تسلیم شدن در برابر سلطه و زورگویی‌های آمریکا مخالفت کرده است.این سازمان بر حمایت از ملت و دولت ایران که در تمام سختی‌ها به ویژه در زمان حمله داعش به عراق در کنار مردم عراق ایستادند، تاکید کرد.

سازمان بدر در پایان این بیانیه اعلام کرد: از ملت عزیز و دولت عراق می‌خواهیم که از دولت و ملت ایران حمایت کنند. ما یقین داریم که اراده ظالمانه آمریکا در برابر اراده و مقاومت ملت صبور ایران در هم می‌شکند. از همه آزادگان جهان و کشورهای علاقمند به صلح می‌خواهیم که از جمهوری اسلامی ایران برای در هم شکستن محاصره آمریکا حمایت کنند.

حزب الله عراق: ملت وفادار عراق همه در کنار برادرانشان در ایران خواهند ایستاد.

گردان‌های حزب الله عراق نیز در بیانیه‌ای تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بیانگر سیطره لابی صهیونیستی و پول عربستان بر دونالد ترامپ دانست و اعلام کرد: ایران زمانی که داعش بخش‌های وسیعی از عراق را اشغال کرده بود در کنار عراق ایستاد.

گردان‌های حزب الله عراق ضمن انتقاد از مواضع حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اعلام کرد: ملت وفادار عراق همه در کنار برادرانشان در ایران خواهند ایستاد.

جنبش نجباء‌: معلوم نیست چه کسانی به تو (العبادی) مشاوره می‌دهند!

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجباء عراق در واکنش به اعلام حیدرالعبادی مبنی بر همراهی با تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران تاکید کرد هرگز اجازه نخواهیم داد که عراق به ایالتی از ایالت‌های آمریکا تبدیل شود.

«سید هاشم الموسوی» با مخاطب قرار دادن «حیدر العبادی» از او پرسید: ما ملت عراق از کِی جزو پروژه تحریم ملت‌ها بوده‌ایم؟ فرزندان عراق از چه زمانی شریک محور تروریسم آمریکایی بوده‌اند؟ محوری که به‌دنبال مداخله و تجزیه کشورها، ظلم به ملت‌ها و غارت ثروت‌هایشان است.

الموسوی خاطر نشان کرد: ملت بخشنده عراق نه فقط با مال، بلکه با جان خود در فلسطین و سوریه فداکاری کرده است. ما نه اکنون و نه هیچ زمان دیگر اجازه نخواهیم داد که عراق به ایالتی از ایالات آمریکا تبدیل و اراده آنان بر ما تحمیل شود.

وی با بیان اینکه، ما برای تثبیت حاکمیت عراق خون داده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم کسی به استقلال ما دست‌اندازی کند، افزود دولت عراق نباید از تصمیم یکجانبه آمریکا برای تحریم ایران بترسد.

الموسوی گفت : این تصمیم شورای امنیت نیست که در برابر آن تسلیم شویم. دو سوم جهان از روسیه و چین گرفته تا هند، پاکستان و سایر کشورها در کنار ایران ایستاده‌اند.

وی افزود: ایران امروز به‌خاطر حمایت واقعی از فلسطین، عراق، سوریه و همه کشورهای اسلامی مورد هجمه قرار گرفته است. آیا ایران خودروی انفجاری و کمربند انتحاری به عراق فرستاد؟!

سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء که در مراسم بزرگداشت شهدا حضور یافته بود، در پایان سخنرانی خود بار دیگر العبادی را مخاطب قرار داد و گفت: معلوم نیست چه کسانی به تو مشاوره می‌دهند! مگر پاداش نیکی چیزی جز نیکی است که با دشمنان ایران همراهی می‌کنی؟! جواب ملت ایران را که با همه وجود به یاری ما آمد، چه می‌دهی؟ جواب خانواده‌های شهدایشان و عرق جبین رزمندگان‌شان را چه می‌دهی؟!

مقتدی صدر: ما در مقابل تحریم‌های آمریکا دست بسته نخواهیم ماند.

مقتدی صدر هم به طور تلویحی در پایان بیانیه ای خود به تحریم های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت که آمریکا "ملت ها را به بهانه خصومت با دولت ها "مجازات" و زیر فشار اقتصادی قرار می دهد و اگر "آمریکا از تصمیماتش دست برندارد؛ ما دست بسته نخواهیم ماند ".

آیت الله مدرسی،از علمای عراقی: ما هرگز لطف و کمک برادران ایرانی‌مان را فراموش نمی‌کنیم!

آیت الله محمد تقی المدرسی از علمای عراقی در واکنش به موضع تامل برانگیز حیدرالعبادی مبنی بر پایبندی دولتش به تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا درباره تلاش‌ها برای اختلاف‌افکنی میان ملت‌های عراق و ایران هشدار داد و گفت پیوند ملت عراق با برادرانش(ایران) قوی‌تر از همه مکر و نیرنگ‌هاست و ما هرگز لطف و کمک برادرانمان در ایام محنت بزرگ هنگام بیرون راندن تروریست‌ها و نیز حمایت از اقتصادمان در سخت‌ترین شرایط را فراموش نخواهیم کرد.

وی افزود بیشتر کشورهای مهم دنیا محاصره اقتصادی(ایران) را رد کرده‌اند از جمله کشورهای بزرگ و کشورهای همسایه همچون ترکیه، سوریه، لبنان و پاکستان که این تحریم‌ها را رد کرده‌اند.

آیت الله مدرسی تاکید کرد ملت عراق در کنار ایرانی‌ها در چارچوب منافع عالی خود خواهند ایستاد، زیرا این رنج و محنت به مثابه ابر تابستانی طولی نخواهد کشید که پایان خواهد یافت، ما هرگز به امانت‌های خود خیانت نخواهیم کرد.

کاربران عراقی در فضای مجازی: «العبادی نماینده ما نیست»

اما فضای مجازی طی روزهای اخیر شاهد موج گسترده واکنش شدید شهروندان عراقی به موضع‌گیری غیرمسئولانه و سئوال برانگیز حیدرالعبادی و مخالفت با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران بوده است.

کاربران عراقی به شیوه‌های مختلف مخالفت خود را با این موضع‌گیری العبادی نشان داده‌اند. آنها هشتگ «همبستگی با ایران» و «العبادی نماینده ما نیست» به حمایت از ملت و  دولت ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه آمریکا پرداختند.

یک شهروند عراقی در این باره نوشت من به عنوان یک شهروند عراقی مخالفت خود را با اظهارات بزدلانه العبادی درباره تحریم‌های شرم آور تحمیلی بر جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنم، من اعلام می‌کنم که با ایران ابراز همبستگی می‌کنم کشوری که از ما در جنگ با داعش حمایت کرد و خون فرزندانش با فرزندان ما در آمیخت آن هم در زمانی که شرکای وطن به ما خیانت کردند .

کاربر دیگری خطاب به العبادی نوشته است : چرا این حرف‌ها را زمانی  نزد که ایران درهای انبارهای سلاح و مهمات خود را در زمانی به روی ما باز کرد که جهان در برابر تهاجم وحشیانه و بربری داعش محصول غرب به ما تماشاچی و ساکت بود و منتظر لحظات سقوط عراق بود؟

شهروند عراقی دیگری هم نوشته است رابطه میان دولت‌های ایران و عراق مبتنی بر پایه‌های دین، برادری و برابری است و هیچ قدرت داخلی یا بیگانه یا هرگونه شکافی نمی‌تواند بر این رابطه غلبه کند.

کاربری با نام سیف الحق نوشته است آنها تلاش می‌کنند بین ما و ایران و حزب الله و انصارالله و ارتش ملی سوریه اختلاف و شکاف ایجاد کنند،‌ولی ما قوی‌تر هستیم، ما بهتر هستیم، آینده از آن ماست، سرنوشت این زباله‌ها(در اشاره به کسانی که از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا حمایت می‌کنند) رو به زوال و نابودی است،‌به زباله‌دان  تاریخ...

کاربری با نام الیاسری نوشته  است ننگ  و عار برای هر ترسوی خائن امثال العبادی باد .

کاربر دیگری به همراهی و همدستی رژیم سعودی با آمریکا در تحریم‌های ضد ایرانی اشاره کرده و نوشته است ما نقش عربستان سعودی را فراموش نمی‌کنیم که تمام امکانات مالی خود را در اختیار آمریکا قرار داده تا علیه ایران به کار گیرد.

کاربری با انتشار تصویر جالب با هدف نشان دادن همبستگی ملت‌های عراق و ایران نوشته است تمام کشورهایی که به حاکمیت خود احترام بگذارند،‌به تحریم‌های آمریکا پایبند نیستند،‌فقط عراق به آن پایبند است، زیرا کشوری بدون حاکمیت است.

کاربر  دیگری نوشته است عراق هیچ رای و نظر مستقلی ندارد، چرا که کشوری تحت اشغال است و من هر مسئول عراقی را که به ایران دست درازی و تعدی کند، به چالش می‌کشم.

منبع: تسنيم
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
عبدالله منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
0
0
العبادی حسن ... عراقی است . لذا مردم مسلمان عراق باید او را به عقب نشینی از این غلط اضافی وادار کنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
0
0
العبادی نامزد امریکا برای نخست وزیری عراق و یک دست نشانده است که کارهای مخفیانه و با امریکا همدستی می کند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار