عقل دینی در متدولوژی دانش مؤثر است
کد خبر: 920662
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rVO
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۵
حجت‌الاسلام اعرافی در افتتاحیه طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی:
آیت‌الله اعرافی بیان داشت اسلام، دینی تمدنی است و می‌تواند برای همه ابعاد و عرصه‌های زندگی انسان برنامه ارائه دهد و ما بنا بر مفروضات معتقدیم بر مبنای قرآن یک تمدن وجود دارد.
به گزارش «جوان» چهارمین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی، با حضور آیت‌الله اعرافی رئیس حوزه‌های علمیه سراسر کشور، حجت‌الاسلام حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت‌الاسلام مریجی رئیس دانشگاه باقرالعلوم و جمعی از اندیشمندان و دانشجویان از سراسر کشور در مرکز همایش‌های غدیر استان قم افتتاح شد.

آیت‌الله اعرافی سخنران اول جلسه بیان داشت اسلام، دینی تمدنی است و می‌تواند برای همه ابعاد و عرصه‌های زندگی انسان برنامه ارائه دهد و ما بنا بر مفروضات معتقدیم بر مبنای قرآن یک تمدن وجود دارد.
وی ادامه داد: معارف قرآنی قافله‌ای از فکر و اندیشه درست کرده است و اندیشه اسلامی صرفاً تک بعدی و تعلیق و پیوست زندگی بشری نیست و توانایی این را دارد که برای همه جنبه‌های زندگی بشری راه‌حل و نسخه ارائه دهد. وی افزود: البته این به معنای تعطیل کردن عقل بشری نیست. اسلام می‌تواند با تحولات بشری هماهنگ شود و نقش هدایتگری داشته باشد.

وی سپس در ادامه جلسه به ذکر چند نکته پیرامون علوم انسانی اسلامی و نسبت اسلام با علم پرداخت. اعرافی گفت: آنگاه که سخن از علم انسانی- اسلامی است به معنای دخالت اندیشه‌های دینی در مبانی و مبادی علم است، زیرا علم جدا از ریشه‌های خود نمی‌تواند باشد و ذهن هر دانشمند محاط به مجموعه‌ای از مبادی و مبانی است.

رئیس حوزه‌های علمیه ادامه داد: عقل دینی در روش و متدولوژی دانش نیز می‌تواند اثرگذار باشد. کشف حقایق در جهان چند روشی است و عقل و نقل نیز در کشف حقایق می‌تواند مؤثر باشد و نیز برای کشف ابعاد وجودی عالم نمی‌توان بر یک عصا تکیه کرد. اندیشه دینی همچنین می‌تواند در گزاره‌های علمی دخالت کند و نیز علوم انسانی از منظر اسلامی قابل نقد و ارزیابی است. وی در پایان بیان کرد: برای دستیابی به علم انسانی و اسلامی نیاز به تحولات، تطورات و تعمقات در حوزه علوم اسلامی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار