صریح می‌گویم، مذاکره با امریکا فایده‌ای ندارد
کد خبر: 920516
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rT2
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۷
معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور و عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای:
صریح بگویم که مذاکره در این شرایط عملاً فایده‌ای ندارد، بعضی جا‌ها حتی ممکن است مضر هم باشد، بنابراین ما صحبت‌های آقای ترامپ را که اخیراً اعلام کرده است نه‌تن‌ها جدی نمی‌گیریم، بلکه آن را یک نوع تاکتیک می‌دانیم.
صریح بگویم که مذاکره در این شرایط عملاً فایده‌ای ندارد، بعضی جا‌ها حتی ممکن است مضر هم باشد، بنابراین ما صحبت‌های آقای ترامپ را که اخیراً اعلام کرده است نه‌تن‌ها جدی نمی‌گیریم، بلکه آن را یک نوع تاکتیک می‌دانیم.
این مطلب را مجید تخت روانچی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در گفت‌وگو با تسنیم عنوان کرده است. تخت‌روانچی در این گفت‌وگو درباره پیشنهاد بدون قید و شرط دیدار با رئیس‌جمهور ایران و اینکه چه شد ترامپ با آن ادبیات تند و تیز علیه کشورمان و آن تعابیر به‌دور از عرف دیپلماتیک درباره مردم ایران به‌یک‌باره بحث دیدار و گفت‌و‌گو را مطرح می‌کند، می‌گوید: موضوعی که مهم به‌نظر می‌رسد روش برخورد ترامپ است که بهتر است در این مورد صحبت کنیم و سپس وارد سیاست‌های فعلی دولت امریکا شویم. آقای ترامپ سابقه کار سیاسی به آن صورت نداشته، چه سیاست داخلی و چه سیاست خارجه! ترامپ تاجر بوده و تاجر موفقی هم بوده و به‌واسطه همین تجارتش آدم پولداری است، او عمده زندگی‌اش در کار تجارت بوده و به اینکه چرا او برای ریاست‌جمهوری انتخاب شد کاری نداریم.

ترامپ باید بفهمد روش تندخویی با ایران جواب نمی‌دهد
تخت‌روانچی می‌گوید: ترامپ نظرات و تفکراتش از قبل مشخص بود، او احساس می‌کرد اگر روشی در عالم تجارت جواب داده همان روش در عالم سیاست هم می‌تواند جواب دهد، حالا چه سیاست داخلی باشد و چه سیاست خارجی. بعضی از کشور‌ها مثل ایران واهمه‌ای ندارند از کسی و صریح و سریع علیه این روش موضع‌گیری می‌کنند، برخی کشور‌ها که نام نمی‌برم مقداری ملاحظه می‌کنند ولی جالب است بدانید که وقتی همان کشور‌ها با ما صحبت می‌کنند سفره دلشان را باز می‌کنند و انتقاد‌هایی را که نسبت به سیاست‌های امریکا دارند به ما منتقل می‌کنند، بنابراین این طرز تفکر ترامپ طوری است که با او خو گرفته و تغییر نمی‌کند. ترامپ استنباط می‌کند که این روش جواب می‌دهد حالا ممکن است با یک کشور تند برخورد کند و آن کشور احساس کند که چه اتفاق عجیب و غریبی در حال رخ دادن است و مجبور شود امتیازی را بدهد ولی درمورد ایران باید فهمیده باشد و نمی‌دانم فهمیده است یا نه، اما باید بفهمد که درباره ایران این روش جواب نمی‌دهد و من مطمئنم که او روزی به نقطه‌ای می‌رسد که متوجه خواهد شد روش‌های تجارت‌گونه‌اش درباره ایران جواب نداد.

ترامپ سیاست را با تجارت اشتباه گرفته است
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال که آیا می‌شود در عالم سیاست با چنین تاجری مذاکره کرد، می‌گوید: مذاکره قاعده و روشی دارد، مذاکره اصولی دارد، وقتی آن اصول و روش و آن قاعده رعایت نشود نه‌تن‌ها مفید نیست، بلکه ممکن است مضر هم باشد. وقتی ترامپ احساس می‌کند ابتدا باید خیلی تند با ایران برخورد کند و بعد وقتی تند برخورد کرد به‌یک‌باره بگوید بیایید مذاکره کنیم!، مذاکره چه معنایی پیدا می‌کند؟ خب، این الآن احساس می‌کند زمینی را معامله کرده و برخورد تندی هم با خریدار زمینش داشته و الآن می‌گوید بیایید صحبت کنیم تا آن طرف از موضع خود پایین‌تر بیاید و گران‌تر به او بفروشد، خب، این روش در عالم سیاست خارجه کار نمی‌کند، به‌خصوص در ارتباط با ایران.

مذاکره برای مذاکره معنا ندارد
تخت روانچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو می‌گوید: اخیراً دوباره می‌بینیم آقای پمپئو سخنرانی می‌کند که توسط ضدانقلاب و تروریست‌ها تغذیه شده بود، یعنی مشخص بود ادبیاتی که به‌کار می‌برد به کجا ربط داشت، شما این‌ها را کنار هم بگذارید بعد به‌یک‌باره آقای ترامپ بگوید بیایید مذاکره کنیم، خب، نمی‌شود که این گذشته را فراموش کرد، مذاکره برای این است که مشکلی را حل کنیم! وگرنه مذاکره برای مذاکره فایده‌ای ندارد، مذاکره برای حل کردن مشکل است، حل کردن مشکل هم بدون برگشت به سابقه کار اصلاً معنا ندارد، چون شما می‌خواهید روبه‌روی میز مقابل طرف بنشینید و نگوییم اعتماد کامل بلکه باید حداقل اعتماد را داشته باشید، دقت کنید حداقل اعتماد! وقتی اعتماد کامل باشد اصلاً نیاز به مذاکره‌ای وجود ندارد، چون طرفین کاملاً به هم اعتماد دارند و حرف‌ها از سوی طرفین پذیرفته می‌شود، اما در این مورد باید حداقلی از اعتماد وجود داشته باشد که وقتی می‌خواهید با طرف مذاکره و گفت‌و‌گو کنید به مفید بودن مذاکره ایمان داشته باشید.

از درون قلدربازی مذاکره بیرون نمی‌آید
تخت‌روانچی می‌گوید: ترامپ باید عالم تجارت را کنار بگذارد و به قواعد گفت‌و‌گو تن بدهد، او باید این موضوع را درک کند. در مذاکره باید به طرفت مطمئن باشی، طرفی که می‌خواهی با او گفت‌وگو کنی اولاً قلدربازی درنمی‌آورد، ثانیاً نمی‌خواهد شما را تحقیر کند، ثالثاً نمی‌خواهد حرف خودش را به‌کرسی بنشاند، خب، این‌ها را ما در شرایط فعلی نمی‌بینیم، ما حرف‌های ترامپ علیه ملت و دولت ایران را که فراموش نکردیم. این قلدربازی‌های او بود و معلوم است که این مذاکره اصلاً فایده‌ای ندارد. مذاکره اگر می‌خواهیم نتیجه بدهد باید از موضع برابر باشد.
اگر می‌خواهیم مذاکره نتیجه‌بخش باشد، نباید یک طرف مدام بگوید من طرف بزرگ‌تر هستم و تو کوچک‌تر! باید برابر و همراه با احترام باشد، باید به‌گونه‌ای نباشد که کسی احساس کند که طرفش دیکته می‌کند. ما هیچ‌کدام از این شروط را نمی‌بینیم، صریح بگویم که مذاکره در این شرایط عملاً فایده‌ای ندارد، بعضی جا‌ها حتی ممکن است مضر هم باشد بنابراین ما صحبت‌های آقای ترامپ را که اخیراً اعلام کرده است نه‌تن‌ها جدی نمی‌گیریم بلکه آن را یک نوع تاکتیک می‌دانیم.

دولت ارتباط نزدیکی با سپاه دارد
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در پایان این گفت‌وگو درباره تعامل دولت با نیرو‌های مسلح نیز گفت: رابطه و تعامل دولت با نیرو‌های مسلح بسیار خوب است. سپاه بخشی از نیرو‌های مسلح کشورمان است. سپاه در دوران جنگ تحمیلی خدمات بسیار زیادی به کشور کرده، بعد از آن هم در همین مسیر خدمت بوده است و مدافعین کشور ما هستند. دولت ارتباط نزدیکی با سپاه دارد. این را هم بگویم که جلسات فرماندهان سپاه با دولت و با شخص رئیس‌جمهور در سطوح مختلف مرتب برگزار می‌شود و این‌ها لازمه کار است. شما وقتی می‌خواهید سیاستی را در کشور جاری کنید طبیعی است که باید با نیرو‌های مسلح ارتباط نزدیک داشته باشید، از جمله سپاه که خوشبختانه این ارتباط بسیار حسنه و نزدیک است و جلسات مشورتی فراوانی است که بین دولت و سپاه برگزار می‌شود. وی تصریح کرد: الآن شرایطی است که همه باید دست به دست هم دهیم، مقابله کنیم با توطئه‌هایی که به‌صورت هر دقیقه‌ای و ثانیه‌ای علیه کشورمان صورت می‌گیرد و نیاز است هرچه در داخل ظرفیت داریم این‌ها را در جهت مقابله با دشمنان به‌کار گیریم و باید در این بین همه با هم همکاری کنیم و فضا را به‌سمتی ببریم که بشود دشمنان را به عقب‌تر راند و اگر این احساس در امریکا و اطرافیان امریکا به‌وجود بیاید که در ایران تشتت آراست و چندصدایی وجود دارد مطمئن باشید که نه‌تن‌ها آن‌ها امیدوارتر می‌شوند بلکه ما ضربه می‌خوریم.

محمد هاشمی: ترامپ دنبال توافق و تفاهم نیست
عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ترامپ به دنبال توافق و تفاهم نیست، گفت: به جای مذاکره با ترامپ دنبال هم‌صدایی در داخل کشور باشیم.
محمد هاشمی، برادر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با فارس، درباره پیشنهاد برخی از افراد در مورد مذاکره مجدد جمهوری اسلامی ایران با امریکا اظهار داشت: مذاکره با امریکا بستگی به طرف مذاکره‌کننده دارد. وی افزود: اگر قرار باشد که با ترامپ مذاکره شود اشتباه است چرا که آقای ترامپ به هیچ‌یک از تعهدات خود عمل نکرده است و حتی پس از نشست جی‌۷ در فرودگاه امضای خود را از پای بیانیه پس می‌گیرد. وی تأکید کرد: آقای ترامپ بیش از اینکه به دنبال مذاکره باشد به دنبال حرکات نمایشی است و به دنبال تفاهم نخواهد بود. هاشمی انسجام، وحدت، همسویی و همصدایی در داخل کشور را کلید حل مشکلات فعلی کشور عنوان و تأکید کرد: به جای مذاکره با ترامپ همسویی در داخل کشور ایجاد کنیم.
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی براین اساس که عده‌ای معتقدند که دولت بنای تغییر کابینه را ندارد و به عبارتی می‌خواهد هزینه تغییر برخی از وزرای خود را به گردن مجلس بیندازد، اظهار کرد: مشکلات کشور با تغییر یک وزیر و یا چند وزیر حل نمی‌شود بلکه مشکلات ما ریشه‌ای است. هاشمی با بیان اینکه ما امروز با کمبود منابع و فراوانی موانع روبه‌رو هستیم، گفت: باید دست به دست هم بدهیم و منابع را در جهت تولید حمایت کنیم. پول در جامعه زیاد است، اما به طرف تولید روانه نمی‌شود، اما در عوض به سمت بازار سکه، ارز و طلا حرکت می‌کند. کسی که ۲۵۰ هزار سکه می‌خرید از کجا آورده است؟ بنابراین اگر همین منابع را به سمت تولید هدایت کنیم بخشی از مشکلات مرتفع می‌شود. وی با اشاره به فرمایش‌های رهبری در خصوص مسائل اقتصادی ضمن تأکید بر به منصه ظهور رساندن این فرمایش‌ها، خاطرنشان کرد: باید به مشکلات درست توجه کنیم و برخورد مناسب با آن‌ها داشته باشیم.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
طمطراق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
0
0
حالا بگو ببینم ننه و بابا من بودن با وجود مخالفت رهبری رفتن با دشمن مزاکره کردن ....
بام
|
United Arab Emirates
|
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
0
0
روحانی امد صحبت کرد ازرده خاطر کرد رفت مسگفت از دی پارسال تحریم شروع شده یا رومی یا زنگی برید مذاکره کنید یه بمبم بخوزه توسز امریکا که تخریم خرچذفش کنه اروپا چه طوری میخواد مشدودکنه الکی خرفم مگه میزنه ادم اخه اقای حوان چرا هرروز خدا امسال بحث گرانی در پیش یکی منو روشن کنه قانع نشدم زیاده روی کردم اصلا چرا باید ازاد بشه قیمتها حتی برای ارز
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
0
0
فعلا که ظریف را فرستادید عمان و دیگر کشور ها برای زمینه گفتگو با امریکا. این صحبت ها را برای جه کسانی میزنید. همین است بدبختی دولت روحانی خودشان هم با خودشان صادق نیستند.
ناشناس
|
France
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
تحریم برای خودتان نعمت است
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار