روند روزافزون قیمت مرغ در کردستان
کد خبر: 920308
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rPg
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
پرواز مرغ از سفره کردستانی‌ها
قیمت مرغ در بازار با سرعت شتابنده‌ای در حال افزایش است و این مسئله موجب نگرانی مردم شده است تا جاییکه توزیع مرغ منجمد هم هم نتوانسته جلو پرواز بلند قیمت مرغ را در بازار کردستان بگیرد!

به گزارش خبرگزاری جوان از سنندج، بحث داغ گرانی امروز در بسیاری از نقاط کشور داد بسیاری از مردم و حتی مسوولان را درآورده است، اما در کردستان که در تولید گوشت سفید پیشتاز است و چندین استان دیگر را هم زیر پر و بال خودش گرفته باشد، اوج‌گیری قیمت مرغ واقعا جای تعجب دارد.

یکی از مشکلات امروز جامعه ما این است که یک سر گرانی هر کالایی به نوسانات ارز ربط داده می‌شود ربطی که مصرف‌کنندگان را از این ربط‌های بی‌ربط به تنگ آورده و جانشان را به لب رسانده است.

مرغ که گران شد، جلسات مسوولان برای مدیریت و تنظیم بازار این ماده غذایی برگزار شد، جلساتی که خروجی آن در کل برای مردم این استان رسیدن قیمت مرغ به نزدیکی 10 هزار تومان بود.

یکی از عرضه کنندگان مرغ گرم می‌گوید: مردم می‌خرند مردم توان خرید دارند اگر توان خرید نداشتند نمی‌خریدند.

وی اضافه کرد:‌ تا قبل از این افزایش قیمت‌ها حدودا 250 تا 260 کیلوگرم فروش داشتیم الان این میزان به حدود 200 کیلوگرم رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: مرغ در طول سه روز یک‌ هزار و 300 تومان افزایش قیمت داشته است، البته نرخ مرغ در اینجا ع نسبت به مغازه‌های بیرون از تعاونی ارزان‌تر عرضه می‌شود.

دیگر فروشنده مرغ در مرکز خرید تعاون روستایی شهر سنندج می‌گوید: قیمت‌ها در این بازار نسبت به بازار پایین‌تر است.

سید خاطرنشان می‌کند: اتحادیه مرغداران این چند غرفه را از تعاونی روستایی اجاره کرده و ما به صورت درصدی برای آنها کار می‌کنیم.

وی تصریح کرد: تفاوت قیمت اینجا با مغازه‌های غیرتعاونی یکی است و تغییری نمی‌کند.

وی از کاهش میزان فروش مرغ نسبت به قبل از افزایش قیمت‌ها خبر داد و افزود: فروش ما نسبت به گذشته یک سوم کاهش پیدا کرده، چرا که مردم واقعا قدرت خرید ندارد و افزایش حتی چند 100 تومان در خرید هر محصولی به آنها فشار می‌آورد.

وی می‌گوید: قیمت مرغ در ماه رمضان 6 هزار و 200 تومان بود الان با گذشت دو ماه این قیمت به حدود 10 هزار تومان رسیده است که البته قیمت برخی قسمت‌های مرغ مانند ران و سینه بیش از این است.

وی در مورد مرغ منجمد که در بازار توزیع می‌شود، می‌گوید: این مرغ منجمد همیشه وجود دارد و مربوط به زمان خاصی نیست اما همین مرغ منجمد نیز بسته به قیمت مرغ گرم قیمتش تغییر پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان می‌کند: یکی از دلایل عدم رغبت جامعه ما به مرغ منجمد عادت بانوان جامعه است که دوست دارند مرغ به صورت کاملا پاک شده و قطعه قطعه  را تهیه تکنند.

خانم و آقای فیروزپور همچنان که منتظر آماده شدن سفارشان هستند، می‌گویند: گرانی و مشکلات امروز جامعه ما ریشه‌ای و جامعه را دچار مشکل جدی کرده است.

آقای فیروزپور خاطرنشان می‌کند: مشکل ما ساختاری و با دو فقر فرهنگی و فقر مالی در جامعه دست به گریبان هستیم.

وی با بیان اینکه در گذشته حریم صنفی در شهرها وجود داشت، گفت: همین حریم صنفی موجب می‌شد که بازار در بهترین شرایط ممکن قرار داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه سیستم مافیایی در برخی اقلام خوراکی مانند نان در جامعه ما وجود دارد و همین سیستم موجب بروز مشکلات مختلف در این حوزه شده است.

خانم فیروزپور هم در مورد توزیع مرغ منجمد با هدف تنظیم بازار می‌گوید: خرید این مرغ واقعا به صرف خانوار نیست چرا که باید بلافاصله بعد آب شدن آن را مصرف کرد.

تابلوی «هر کیلوگرم 6750 تومان» نشان می دهد که تقریبا عرضه مرغ در این مغازه نسبت به سایر دکان ها 2 هزار و 500 تا 3 هزار تومان تفاوت دارد.

البته مرغ‌هایش از نوع منجمدو مشتریان خاص خود را دارد که فروشنده می‌گوید: استقبال از خرید این نوع مرغ طی چند روز اخیر که با روند رو به رشد قیمت مرغ گرم مواجه هستیم، خوب است.

وی خاطرنشان کرد:‌ البته طبع مردم استان کردستان بیشتر به سمت مصرف خوراک تازه است و به همین دلیل رغبت کمتری به خرید گوشت یخ زده دارند.

وی با بیان اینکه امروز به دلیل افزایش قیمت ذرت و سویا هزینه تولید مرغ بالا رفته است، گفت: قیمت عرضه مرغ با توجه به قیمت تمام شده تولید آن، تعیین می‌شود.

خانم احمدی هم می‌گوید: اگر مهمان نداشتم واقعا با این قیمت مرغ نمی‌خرم، نان خشک بخورم بهتر از این است که کیلویی 10 هزار تومان بابت خرید مرغ پرداخت کنم.

روزی که جلسه تنظیم بازار استان برگزار شد گوشت مرغ در کردستان کیلویی 8 هزار تومان بود و رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان می‌گفت قیمت منصفانه است اما بعد از جلسه تنظیم بازار و در طول سه شب دو بار 300 تومان و یک بار 400 تومان به قیمت مرغ اضافه شد و نشان داد که زیاد نباید به این جلسات دلخوش بود!

می‌گویند همه آشوب‌ها در بازار مرغ زیر سر نوسانات ارز و بالا رفتن قیمت کنجاله سویاست که مرغداران را شدیدا متضرر کرده است.

انتقاد از افزایش قیمت مرغ در بازار

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه فضای حاکم بر بازار، فضایی خاص است، اظهار می کند: نوسانات قیمت‌ها در بازار وجود دارد برای اینکه افراد و یا گروه‌های خاصی از این فضا سوءاستفاده نکنند نظارت باید به صورت مستمر انجام گیرد.

محمد دره‌وزمی با انتقاد از افزایش قیمت مرغ در استان طی روزهای اخیر خاطرنشان کرد: قیمت گوشت مرغ نسبت مستقیم با قیمت مرغ زنده در مرغداری‌ها دارد.

وی اذعان داشت: براساس مصوب کارگروه تنظیم بازار، سازمان جهاد کشاورزی باید هر روز قیمت مرغ زنده را به سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کند تا سازمان صنعت و معدن نیز بر اساس آن قیمت، قیمت مرغ مصرف‌کننده را تعیین و بر مراکز عرضه در سطح بازار نظارت کند.

براساس آنچه آقای دره‌وزمی در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار گفت، هفته قبل در همین کارگروه بر سر قیمت هر کیلوگرم مرغ در مرغداری 6 هزار و 250 تومان  چانه‌زنی شده‌ است که قیمت آن پایین بیاید.

حال چند روز بعد از آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان که گویا حاشیه هایی هم داشته است شاهد اوجگیری قابل توجه قیمت مرغ در بازارهای استان هستیم.

مرغ هر روز با 400 تا 500 تومان افزایش قیمت نسبت به روز قبل از آن در بازار عرضه می‌شود هر چند طی چند روز اخیر بر اساس گزارش جهاد کشاورزی بیش از 7 تن مرغ منجمد در تعاونی‌ها و غیره عرضه شده اما این توزیع هم تکانی به افزایش رو به رشد قیمت مرغ نداشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان معتقد است؛ مرغ تابع قیمت‌گذاری نبوده و جزو اجناسی است که سیستم دولتی روی آن قیمت گذاری نمی‌کند.

وی با بیان اینکه یک‌سری از اجناس قیمت‌های مشخص خاص خود را دارند اما مرغ تابع این قیمت نیست، گفت: صنعت مرغداری در کردستان یکی از صنعت‌های پویا است و این استان به‌عنوان یک استان صادرکننده در کشور می‌تواند حرف برای گفتن داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در مورد تعیین قیمت مرغ گفت: براساس تفویض اختیار گذشته در همین کارگروه تنظیم بازار، قیمت مرغ را به «تعاونی‌های مرغداران مخصوصاً سنندج به‌عنوان تعیین‌کننده قیمت است اعلام کرده‌ایم.

وی با تاکید براینکه گاهاً قیمت‌های اعلام‌شده خارج از قیمت توافق شده بوده است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما به ستاد تنظیم بازار کشور برای هر کیلوگرم مرغ در مرغداری بین 5 هزار و 800 تومان تا 6 هزار و 200 تومان است.

جوجه‌ریزی شهریورماه قیمت‌ مرغ را کاهش می‌دهد

وی گفت: از شهریورماه که جوجه‌ریزی افزایش می یابد، قیمت‌ مرغ کاهش پیدا خواهد کرد.

جعفری با اشاره به صدور مرغ از کردستان به 12 استان کشور، گفت: قیمت مرغ گران نیست و نباید ذهنیتی ایجاد کنیم که مرغ گران تحویل مردم می‌دهیم به فکر این نباشیم که دیگر هر کیلو مرغ را 7 هزار تومان بخریم، امروز میانگین قیمت هر کیلوگرم مرغ در استان هر میزان که باشد در مرکز کشور گران‌تر است.

توزیع 7 تن مرغ منجمد

وی همچنین از توزیع مرغ منجمد در بازار با هدف تنظیم بازار خبر می‌دهد و می‌گوید: تا کنون بیش از 7 تن مرغ منجمد با قیمت هر کیلو 6 هزار و 720 تومان در سطح استان توزیع شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کردستان با بیان اینکه کارگروه تنظیم بازار تنها مرجع نهایی رسیدگی به گزارش‌های کارشناسی قیمت و تعیین قیمت کالا و خدمات و تنظیم بازار در کشور است، اضافه کرد: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده با 9 درصد افزایش در مرغداری 5 هزار و 155 تومان و حداکثر قیمت مصرف‌کننده گوشت مرغ با 9 درصد افزایش 8 هزار و 175 تومان تعیین شده است.

سیدنجیم حسینی با تاکید براینکه اگر دستگاه اداری یا فردی بخواهد در تعیین قیمت مرغ تخلفی کند بدون هیچ اغماضی و بر اساس قانون برخورد خواهیم کرد، گفت: نظارت بر بازار با هدف جلوگیری از سوءاستفاده سودجویان به صورت ویژه در سطح بازار اقدام خواهد شد.

به گزارش فارس؛ امسال ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه‌ در کردستان جوجه‌ریزی شده است ضمن اینکه تولید ماهانه مرغ در این استان ۶ هزار و ۷۰۰ تن و مصرف آن سه‌ هزار و ۵۰۰ تن است.

کردستان از لحاظ تولید مرغ گوشتی رتبه اول را در بین 8 استان منطقه غرب کشور دارد و سرمایه‌گذاری خوبی در این حوزه انجام گرفته و براساس آنچه از سوی مسوولان ذیربط این حوزه اعلام شده زنجیره طیور هم به زودی در این استان به بهره‌برداری می‌رسد که امیدواریم در کاهش قیمت گوشت سفید تاثیرگذار باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار