کریدور عبور یوزپلنگ آسیایی در بزرگ‌ترین جاده ترانزیتی ایران امن می‌شود
کد خبر: 919607
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rEN
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سمنان خبر داد
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از آغاز پروژه فنس‌کشی و ایمن‌سازی کریدور عبور یوزپلنگ آسیایی در جاده ترانزیتی میاندشت- عباس‌آباد در این استان خبر داد.

عباسعلی دامنگیر با اشاره به برآورد جمعیت 30 قلاده‌ای یوزپلنگ آسیایی در توران شاهرود اظهار داشت: بزرگراه میاندشت- عباس‌آباد در استان سمنان یکی از محورهای اصلی کشور و جاده ترانزیتی و مواصلاتی تهران- مشهد است که از حاشیه مرز شمالی منطقه حفاظت‌شده توران عبور می‌کند.

وی تصریح کرد: از آنجا که این جاده از داخل یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌ها و کریدور حیات‌وحش ایران به‌خصوص یوزپلنگ آسیایی عبور می‌کند، در سالیان اخیر براثر افزایش تردد جاده‌ای در محور مذکور شاهد افزایش تلفات حیات‌وحش به‌خصوص یوزپلنگ آسیایی بوده‌ایم.

دامنگیر با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته استانی و ملی افزود: مقرر شده است تا محور مذکور با شرایط موجود ایمن‌سازی شود.

وی افزود: بر همین اساس مطالعاتی توسط مهندسان مشاور در زمینه مطالعه و طراحی با رویکرد ایمن‌سازی محور موصوف به‌صورت ملی انجام شد و مورد تأیید بخش‌های تخصصی سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفت و اجرای پروژه فنس‌کشی در محدوده الحاک محور میاندشت- عباس‌آباد در فاز اول به میزان هشت کیلومتر (چهار کیلومتر در دو سوی محور) و با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال همراه با ایجاد کریدور زیرگذر سبز عبور حیات‌وحش (یوزپلنگ آسیایی) آغاز شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان اظهار امیدواری کرد: با اجرای پروژه زیرگذر سبز عبور حیات‌وحش (یوزپلنگ آسیایی) این نگرانی مهم زیست‌محیطی (تلفات جاده‌ای یوز) استان و کشور برطرف و گامی بزرگ در جهت حفظ و بقای نسل گونه‌های ارزشمند جانوری خصوصاً این‌گونه در حال انقراض، صورت پذیرد.

وی یادآور شد: خرید سامانه‌های عرفی دامداران واقع در پارک ملی توران (مهم‌ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی) و فنس کشی محل کریدور عبور و مرور یوزپلنگ و افزایش گشت و کنترل و تأمین آب و علوفه جهت طعمه این‌گونه ارزشمند (آهو، قوچ و میش) افزایش پاسگاه‌های محیط‌بانی، تعداد نیرو، خودرو، همچنین آموزش و فرهنگ‌سازی از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده برای امنیت زیستگاه‌های یوزپلنگ است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: این اقدامات توسط اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان صورت گرفته و این امر منجر به افزایش تعداد دفعات مشاهده یوزپلنگ در منطقه و تأییدکننده مؤثر بودن اقدامات است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار