شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم
کد خبر: 919535
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rDD
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۲
منتشر شد
کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» سه فصل و یک خاتمه دارد که در فصل اول، ضرورت وجود جامعه دینی، اقسام جامعه، واژه‌های مبین جامعه در قرآن و ارزش‌ها و ضدارزش‌های اجتماعی در قرآن بررسی شده است.
کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» سه فصل و یک خاتمه دارد که در فصل اول، ضرورت وجود جامعه دینی، اقسام جامعه، واژه‌های مبین جامعه در قرآن و ارزش‌ها و ضدارزش‌های اجتماعی در قرآن بررسی شده است.
در فصل دوم، به شاخصه‌های کلی جامعه، قانون الهی و اقامه دستور‌های دینی پرداخته شده است. در فصل سوم شاخصه‌های جامعه دینی در سطح متوسط، بررسی و مباحثی مانند حاکمیت و رهبری الهی، آموزش و پرورش مبتنی بر تزکیه، نقش و جایگاه خانواده، اقتصاد مبتنی بر دوری از انباشت ثروت و حقوق و قضای اسلامی مطرح شده است. در فصل چهارم این کتاب، شاخصه‌های جامعه دینی در سطح خرد بررسی شده و به مباحثی مانند روابط اجتماعی کرامت‌محور، اخوت و برادری، ظلم نکردن و رعایت حقوق دیگران، وحدت و همدلی، کنترل اجتماعی، تعاون در کار‌های خیر، سیستم اجتماعی مبتنی بر نصیحت کردن، اصلاح ذات‌البین، معاشرت هدفمند و حسن ظن به دیگران پرداخته شده است. در خاتمه هم ضمن بیان خلاصه تحقیق، نتایج کلی و کاستی‌های آن مطرح و پیشنهاد‌هایی ارائه شده است.
کتاب پیش رو در صدد است بر اساس آیات قرآن، معیار و ملاک جامعه دینی را ارائه کند تا ضمن بیان دیدگاه قرآن درباره جامعه دینی مقایسه‌ای هم با جوامع دیگر انجام شود و جویندگان مدینه‌های فاضله ارزش این جامعه را درک کنند و از گرفتار شدن در دام دیگر جوامع و مکاتب مصون بمانند.
در بخشی از این کتاب با عنوان «آرامش روحی و روانی» از شاخصه‌های خانواده قرآنی می‌خوانیم؛ اولین حکمت تشکیل خانواده که در قرآن کریم و روایات معصومین (ع) به صراحت بیان شده است، رسیدن به آرامش روحی و روانی است، در همین زمینه در آیه ۲۱ سوره «روم» قرآن می‌فرماید؛ از نشانه‌های او اینکه همسران از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آن‌ها آرامش یابید و در میان‌تان مؤدت و رحمت قرار داد. در این نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکر می‌کنند.» در ادامه این عنوان، ایمان و دین‌داری، خوش‌رفتاری و دلسوزی از دیگر شاخصه‌های خانواده قرآنی بیان شده است.
کتاب «شاخصه‌های جامعه دینی از دیدگاه قرآن کریم» به قلم رضا انصاری در ۴۰۰ صفحه به نگارش درآمده و نشر معارف آن را با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و بهای ۲۰ هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار