راه گریز از قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها زیاد است!
کد خبر: 919508
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003rCm
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۲
گفت: وگوی «جوان» با بت کلیا نماینده مجلس شورای اسلامی
اسم وزارتخانه ورزش و جوانان است. امید‌های جوان ایرانی کجا باید محقق شود؟ امیدواریم این وزارتخانه الگوی خوبی برای تحقق قانون منع حضور بازنشسته‌ها در سایر ارگان‌ها باشد
شيوا نوروزى

راه گریز از قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها زیاد است!

تعداد بازنشسته‌ها در رأس مدیریت‌های ورزشی در سال‌های گذشته نه تنها کمتر نشده بلکه روند صعودی نیز داشته است تا جایی که در حال حاضر بیش از ۳۰ مدیر بازنشسته در وزارت ورزش و فدراسیون‌های ورزشی مشغول کار هستند. به نظر می‌رسد آقایان نه تنها اعتقادی به جوانان ندارند بلکه به هیچ وجه راضی نمی‌شوند صندلی ریاست خود را رها کنند. با این حال تصویب قانون منع استفاده از مدیران بازنشسته از سوی مجلس شورای اسلامی امید‌ها را برای جدا شدن آن‌ها از بدنه ورزش و میدان دادن به مدیران جوان و خوشفکر زنده کرده است. در این خصوص نقطه نظرات یوناتن بت کلیا، نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در خانه ملت را جویا شدیم.

قانون منع استفاده از بازنشستگان به تصویب رسیده و منتظر تأیید شورای نگهبان است. اجرای این قانون چه تأثیری در ورزش ایران دارد؟
با توجه به اینکه جوانان ما قشر اعظم جامعه را تشکیل می‌دهند و خوشبختانه چهره‌های خوبی در حوزه ورزش داریم می‌توانیم از حضور آن‌ها استفاده کنیم. جوانان با استعداد زیادی با تحصیلات عالیه در اختیار داریم که باید از توانایی‌هایشان بهره ببریم. ضمن اینکه جوانان قهرمان زیادی داریم که در رشته‌هایی که اصلاً یک درصد هم امید موفقیت نداشتیم عناوین درخور توجهی کسب کردند. طبیعتاً همین افراد که در راه سربلندی کشورمان عرق ریخته و تلاش کرده‌اند می‌توانند قدم‌هایی برای آیندگان بردارند تا سایر جوانان مستعد نیز به حقشان برسند. معتقدم بهترین جا برای حضور آن‌ها ورزش و مدیریت ورزش است؛ چراکه همین ورزش پرچم کشورمان را به اهتزاز درمی‌آورد و قهرمانانمان با افتخارآفرینی‌هایشان سرود ایران را در میادین مختلف طنین انداز می‌کنند. در میادین بین‌المللی هستند افرادی که چشم دیدن ما و کشورمان را ندارند، همین قهرمانی‌ها باعث می‌شود مدعیان دموکراسی و آن‌ها که بویی از انسانیت نبرده‌اند در مقابل قهرمانان ایران سرتعظیم فرود آورند.
شرایط برای اعمال این قانون مهیاست؟
این اتفاق باید رخ می‌داد و هرچه زودتر بهتر. براین باورم درست در همین بحران‌های اقتصادی که کشور را تحت تأثیر قرار داده است اگر این تغییر و تحولات را اعمال کنیم و جوانانی روی کار بیایند که بتوانند قدم‌های مثبتی بردارند قطعاً به نفع ورزش است. یکی از مثال‌هایی که در این خصوص می‌توان مطرح کرد حضور دکتر آذرجهرمی در وزارت ارتباطات است که به عنوان جوان‌ترین وزیر در کابینه حضور دارد، بنابراین اگر بتوانیم در حوزه ورزش هم از جوانانی که استعداد، تجربه و تحصیلات مرتبط دارند استفاده کنیم بدون شک تحول بزرگی ایجاد خواهد شد. اسم وزارتخانه مربوطه وزارت ورزش و جوانان است. امید‌های جوان ایرانی کجا باید محقق شود؟ بالاخره باید از یک جا کار شروع شود و امیدواریم وزارت ورزش و جوانان الگوی خوبی برای تحقق قانون منع حضور بازنشسته‌ها در سایر ارگان‌ها باشد. بازنشسته‌های زیادی در پست‌های مختلف حضور دارند، از استاندار گرفته تا شهردار. مطمئن باشید اجرای این قانون برای کشور خوش یمن و مفید خواهد بود. به‌علاوه اینکه مردم و به ویژه جوانان به آینده امیدوار می‌شوند.
مدیران بازنشسته معتقدند مدیران جوان تجربه کافی برای جانشینی آن‌ها را ندارند. آیا موافق این ادعا هستید؟ خلأ موجود چگونه باید پر شود؟
طبیعتاً حضور برخی افراد باتجربه و توانا سودبخش است، اما این دلیل نمی‌شود که این افراد حتماً مسئولیت و پستی در وزارتخانه‌ها یا سازمان‌های دیگر داشته باشند. آن‌ها می‌توانند در خانه بنشینند و با مشاوره دادن، نوشتن مقالات سودمند و کاربردی و کار‌هایی از این قبیل تجربیاتشان را در اختیار نسل‌های بعد قرار دهند.
مشکل اینجاست که اکثر مدیران صندلی ریاست و داشتن پست‌های مختلف را سودمند می‌دانند. به همین دلیل است که با قانون جدید مجلس مخالف هستند.
به نظر من کسی که دنبال ریاست است ارزش هیچ چیز را ندارد. هنر این است که فرد قدرتمند و توانا بدون اینکه مسئولیت و پستی داشته باشد گام مثبتی برای کشورش بردارد. کاری را انجام دهد که به نفع جامعه است نه خودش.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی وزارت ورزش در مصاحبه‌ای مدعی شده است با تغییر اساسنامه فدراسیون‌ها پست‌های ریاست و نایب رئیسی فدراسیون‌ها شغل به حساب نمی‌آید و به این ترتیب قانون بازنشسته‌ها شامل حال فدراسیون‌ها نمی‌شود. واکنش مجلس شورای اسلامی به اینگونه ترفند‌ها چه خواهد بود؟
راه گریز زیاد است. مجلس وقتی قانونی را تصویب می‌کند باید آن را تا مرحله اجرا و نظارت بر اجرای قانون پیش ببرد. به نظرم مجلس باید با چنین ترفند‌هایی با تمام وجود مبارزه کند. طبیعتاً این‌ها افراد خودخواهی هستند که خود را جزو از ما بهتران می‌دانند! اینگونه افراد نباید هیچ جایگاهی در مدیریت کشور داشته باشند.
استفاده از مجوزهایی، چون ایثارگری برای بقا در پست‌های ورزشی در قانون جدید حذف شده است و مدیران بازنشسته دیگر نمی‌توانند با اینگونه مجوز‌ها به کار خود ادامه دهند.
در کشور افراد زیادی در راه حفظ نظام جمهوری اسلامی تلاش کرده‌اند و در این راه به مقام والای شهادت و جانبازی نائل شده‌اند. جایگاه شهدا، جانبازان و ایثارگران برای مردم ایران مشخص و حرمتشان برای ما محفوظ است ولی آن‌هایی که با مجوزهایی، چون ایثارگری در مسئولیت خود مانده‌اند به این فکر کنند که تا چند سال می‌توانند به کارشان ادامه دهند. همه این افراد به سن بازنشستگی رسیده‌اند و قطعاً برای همیشه نمی‌توانند پست مدیریتی داشته باشند. بالاخره مدیران جوان باید جایگزین آن‌ها شوند؛ چه فرقی است بین مدیر ایثارگر و آن جوانی که در رشته مدیریت و تربیت بدنی تحصیل کرده است؟ نمی‌شود آن جوان خانه‌نشین باشد و فقط مدیر ایثارگر پست و مقام بگیرد. نگاهی به کشور‌های همجوار بیندازید و ببینید آن‌ها چه تغییر و تحولاتی برای موفقیت داشته‌اند؟! همان کشور‌ها در عرصه ورزش چه پیشرفت‌هایی داشته‌اند در صورتی که کل کشور آن‌ها به اندازه یک استان ما هم نیست.
در صورت تأیید قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها از سوی شورای نگهبان فکر می‌کنید این قانون عملی می‌شود یا باز هم افرادی از این قانون پیروی نمی‌کنند؟
در پاسخ به این سؤال به یکی از فرمایشات حضرت آقا اشاره می‌کنم. در آخرین دیداری که با نمایندگان مجلس داشتند خطاب به نمایندگان فرمودند: «به من گفته‌اند هیچ اقدامی برای اجرای قانونی که دو سال از تصویب آن می‌گذرد نشده است. شما مجلسی‌ها چه می‌کنید؟» مجلس ناظر بر اجرای قوانین است و باید قانون به شکل کامل اجرا شود. همه نمایندگان باید برمبنای رضایت مسئولان کشور و کل مردم ایران گام برداریم؛ چراکه ۸۰ میلیون ایرانی نمایندگان خود را برای قانونگذاری انتخاب کرده و به رئیس‌جمهور منتخب خود رأی داده‌اند تا در نهایت آن‌ها همه به مردم خدمت کنند. خوشبختانه پس از دستور مقام معظم رهبری برای جلسات قوای سه‌گانه، شاهد برگزاری منظم جلسات بین رؤسای سه قوه هستیم؛ چراکه همه مسئولان از دستور رهبری تمکین کردند تا با آمدن افراد و ایده‌های جدید تحولاتی در کشور رخ دهد.
صحبت پایانی؟
امیدوارم همه دست به دست هم دهیم و به دنیا اتحادمان را ثابت کنیم. دیگر فرقی نمی‌کند از چه دین و قومی باشیم. من ایرانی باید برای آسایش، آرامش و امید بیشتر تلاش کنم. در این صورت است که می‌توانیم از خون شهدای وطن که برای امنیت کشور جان خود را فدا کرده‌اند پاسداری کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار