عیش واقعی از نگاه امام رضا(ع)
کد خبر: 918568
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qxc
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱
سید میثم میرتاج الدینی:
شاید حلقه گمشده تمام مشکلات کار امروز جامعه ما که عموم جامعه را ناراضی و کشور را از پیشرفت عقب نگه داشته، همین سبک معیشتی باشد که به فراموشی سپرده شده است. سبک زندگی که دیگران می توانند در سایه داشته های ما به زندگی خوب و سالم برسند. خواه این داشته ها مادی باشند و خواه معنوی. 

سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: همه ما در طول زندگی به دنبال زندگی بهتر می دویم. وقتی می گویم همه ما، از "ما" محب و شیعه و مسلمان را اراده نکرده ام بلکه جنس انسان را در نظر گرفته ام و معتقدم همه ی انسان ها حتی آن جماعتی که به ادامه انسان و زندگی و حیات پس از مرگ اعتقادی ندارند، به دنبال زندگی خوب و خوش، در تلاشند و اگر این نبود، عمران و آبادانی و بسط و گسترش دنیا چنین رقم نمی خورد و سینه های پر شیر زمین یکی پس از دیگری توسط بشر کشف نمی شد. اما تفاوت بشر در یافتن زندگی خوب و خوش بسته به تداوم حیات او پس از مرگ و یا تمام شدن انسان با مختومه شدن پرونده زندگی دنیایی اوست. 

با این حال آنگاه که در میان روایات ائمه اطهار غوطه می خوریم، به خوبی در می یابیم که کلام آن حضرات برای ساختن زندگی سالم آنقدر کلیدی و راهگشاست که همه انسان ها می توانند از آن بهره ببرند.

یک نمونه از این روایت در کلام امام رضا تجلی یافته آن جا که حضرت رضا سلام الله علیه از على بن شعيب مى ‏پرسد:  «يابن شُعَيْب ارَايْتَ مَنْ احْسَن النّاسِ عيشةً»؛ پسر شعيب مى ‏دانى چه كسى زندگى بهتر را دارد؟ 
پس از آنکه علی بن شعیب اظهار به ندانستن می کند تا پاسخ خود حضرت را که بهترین پاسخ هاست بشنود، حضرت بی درنگ می فرماید: «مَنْ‏ حَسُنَ‏ عَيْشُ‏ النَّاسِ‏ فى‏ عَيْشِهِ‏» 

با این تعبیر زیبای حضرت می توان گفت نگاه حضرت رضا علیه السلام به زندگی آنقدر گسترده است که حتی آن کافر غیر معتقد هم می تواند از این روایت، رسم زندگانی سالم و حتی پر منفعت بیاموزد. اینکه آدمی به گونه ای زیست کند که نخواهد تمام ثروت و قدرت و امکانات مادی در سیطره و سلطه خودش ذخیره و احتکار شود و دیگران را از نعمات خود بی بهره نگذارد، هم دشمنی و حرص و حسد دیگران را برنیانگیخته و هم چنین زیردستی که بداند ارباب و صاحب کار او، به استثمارش کمر نبسته، بیشتر و بهتر به کار می پردازد. 

شاید حلقه گمشده تمام مشکلات کار امروز جامعه ما که عموم جامعه را ناراضی و کشور را از پیشرفت عقب نگه داشته، همین سبک معیشتی باشد که به فراموشی سپرده شده است. سبک زندگی که دیگران می توانند در سایه داشته های ما به زندگی خوب و سالم برسند. خواه این داشته ها مادی باشند و خواه معنوی. 

از پیامبر اسلام(ص) سوال شد: «محبوب ترین فرد در پیش گاه خدا کیست؟»
حضرت فرمود: «انفع الناس للناس، محبوب ترین فرد کسی است که بیشتر از همه برای انسان ها مفید باشد.» 

اگر ما در جامعه امروز حتی به دنبال ایجاد یک جامعه دینی و توحیدی نباشیم و بخواهیم یک جامعه انسانی که فرسخ ها از زندگی حیوانی و جامعه جنگلی فراتر باشد، بسازیم باز هم باید از این فرمایشات نورانی بهره برد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار