سلبریتی‌ها نیز نمی‌توانند مشکل تئاتر را حل کنند
کد خبر: 918451
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qvj
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲
گفت‌وگوی «جوان» با کارگردان نمایش «عقیم»
محمدعلی میرزایی
این روز‌ها نمایش «عقیم» به نویسندگی و کارگردانی «علیرضا معروفی» در سالن ماه حوزه هنری روی صحنه می‌رود، در خلاصه داستان این نمایش آمده: طوبی پس از ۲۰ سال برای فروش زمینی که به نام آرش است به ایران می‌آید. پس از فروش زمین هنگام برگشت پلیس در فرودگاه جلوی آرش را می‌گیرد و او می‌فهمد که به خاطر نرفتن سربازی ممنوع‌الخروج است. طوبی سمت خانه صادق می‌رود تا از او کمک بگیرد... گفت‌وگوی «جوان» با این کارگردان را می‌خوانید.

در خصوص روند متن و تبدیل به اجرا و محتوای نمایش بگویید.
ایده نمایش ابتدا از یک شهید به ذهن من رسید که قصه‌اش این بود که یک شهیدی را می‌خواستند بیاورند و دو خانواده ادعای سرپرستی آن را دارند، اولین نسخه این متن دی ماه ۹۶ بازنویسی شد و از ابتدای سال ۹۷ به دنبال کار‌های پیش‌تولید آن بودیم و تمرینات آن از اردیبهشت شروع شد و نهایتاً نیمه تیرماه اجرای نمایش را آغاز کردیم.

عنوان نمایش تا اندازه‌ای برای مخاطب جذاب است، تأیید می‌کنید؟
من به دنبال یک دلیلی برای به وجود آوردن یک ضعفی در شخصیت اصلی نمایش بودم و یک بیماری که تا اندازه‌ای کلیشه‌ای نباشد و تصمیم به این گرفته شد که صادق به عنوان کاراکتر اصلی نمایش دچار بیماری عقیم باشد، ضمن اینکه عنوان نمایش‌ها را اصولاً علت و معلول‌ها انتخاب کرده و علت این معلول بودن عقیم بودن کاراکتر صادق است.
محتوا در تئاتر تا چه اندازه‌ای برای شما اهمیت دارد. این سؤال را برای این می‌پرسم که در اغلب نمایش‌ها فرم بر محتوا غلبه دارد.
فرم و محتوا دو عنصر مکمل به حساب می‌آیند و تلاشم بر این است که در نمایش‌ها محتوا عقب نماند ولی در شروع نگارش خود را معطوف به شکل‌گیری محتوا نمی‌کنم بلکه هدف این است که در طول اجرای نمایش به یک درام و محتوای اثرگذاری دست پیدا می‌کنم.

اخلاق و معنویت را در این نمایش و فضای تئاتر چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در این نمایش ریشه‌های معنوی دیده شده و یک آسیب‌شناسی اخلاقی نیز انجام می‌دهیم و به لحاظ معنوی هم به این خاطر که قصه نمایش درباره یک شهید است قطعاً زمانی که اسم این عزیزان به میان می‌آید یک کار ارزشی محسوب می‌شود و خود بنده هم به این موضوع پایبند هستم.

مخاطب خاص نمایش «عقیم» از چه قشری به حساب می‌آید؟
این نمایش مخاطب اجتماعی و عام را به دنبال دارد. تئاتر در کل هنر مخاطب خاص است ولی تمام تلاش من این بوده که برای عموم مردم تئاتر کار کنم، ضمن اینکه خودم تبلیغات نمایش را برای تئاتری‌ها ارسال کردم تا بازخورد مناسبی از نمایش ببینم.

نسبت جامعه و تئاتر و حضور سلبریتی‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در حال حاضر با وضعیت مناسبی در این مورد روبه‌رو نیستیم و رابطه مردم با تئاتر ضعیف شده و دلیل آن هم سختی‌هایی است که مردم با این وضعیت معیشت با آن مواجه هستند، دوستان خود من در سالن‌های دیگر با سلبریتی‌ها نمایش را در سالن‌های خصوصی اجرا می‌کنند، اما نتیجه درآمد آن‌ها یکسان است و باید در این زمینه یک ریشه‌یابی اساسی شود و به نظرم سلبریتی‌ها نیز مشکل تئاتر را نمی‌توانند حل کنند.
نمایش «عقیم» به نویسندگی و کارگردانی «علیرضا معروفی» با بازی حامد نساج‌بخارایی، سمیه قهرمانی، سیدفرزاد تجلی، مریم واعظ و علیرضا معروفی در سالن ماه حوزه هنری روی صحنه می‌رود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار