پول «کار دانشجویی» بخور و نمیر است
کد خبر: 918403
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qux
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
دانشگاه علامه بیشترین دستمزد دانشجویی را پرداخت می‌کند
دانشگاه‌های دولتی از دهه ۷۰ به این طرف با مجوز وزارت علوم مشاغلی را در دانشگاه برای دانشجویان ایجاد می‌کنند. دانشگاه‌ها با تعریف منابع درآمدی مشخص به ایجاد کار دانشجویی برای تأمین درآمد دانشجویان می‌پردازند و سالانه هزاران دانشجو از این طریق به کسب درآمد‌های حداقلی روی می‌آورند.
علیرضا سزاوار
دانشگاه‌های دولتی از دهه ۷۰ به این طرف با مجوز وزارت علوم مشاغلی را در دانشگاه برای دانشجویان ایجاد می‌کنند. دانشگاه‌ها با تعریف منابع درآمدی مشخص به ایجاد کار دانشجویی برای تأمین درآمد دانشجویان می‌پردازند و سالانه هزاران دانشجو از این طریق به کسب درآمد‌های حداقلی روی می‌آورند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که امسال دستمزد کار‌های دانشجویی افزایش یافته است. به طوری که دانشگاه علامه طباطبایی مبلغ پرداختی به دانشجویان نسبت به سال گذشته را سه برابر افزایش داده و رکورددار است، اما در مجموع وضعیت پرداخت حقوق‌ها حکایت از نارضایتی دانشجویان دارد.
بسیاری از دانشجویان برای پرکردن اوقات فراغت و با انگیزه درآمدزایی سراغ کار‌های دانشجویی که در دانشگاه تعریف شده است، می‌روند. شهریه بالای دانشگاه‌ها، افزایش تورم، بالا رفتن هزینه‌های تحصیل همه و همه باعث می‌شود وقتی مشغول به تحصیل هستند باز هم فکر کار کردن و درآمدزایی را برای گذراندن امور داشته باشند.
دانشجویان هنوز راضی نیستند
دانشگاه شریف یکی از دانشگاه‌های صنعتی کشور است که به گفته مسئولانش، بازار کاری که این دانشگاه دارد توانسته برای بسیاری از دانشجویان کار‌های دانشجویی تعریف کند و خیلی از دانشجویان در این فضا به صورت موقت مشغول به کار می‌شوند، اما دانشجویان هنوز راضی نیستند.
آیین‌نامه هنوز تأیید نشده است
پردیس صحرائی، دبیر شورای صنفی دانشگاه شریف در خصوص وضعیت فعالیت دانشجویان در دانشگاه گفت: کار‌های دانشجویی به چند دسته تقسیم می‌شوند که یک دسته کار پژوهشی است که توسط اساتید به صورت مستقل با دانشجو در ارتباط است و بخش دیگر فعالیت صنفی دانشجویان است که به شورای صنفی و معاونت دانشجویی ارتباط دارد.
وی افزود: مبالغی که بابت کار به دانشجویان پرداخت می‌شود توهین‌آمیز است به خصوص که آیین‌نامه جدید هم که تدوین شده هنوز به تأیید هیئت امنای دانشگاه نرسیده است.
دبیر شورای صنفی دانشگاه شریف اضافه کرد: در آیین‌نامه جدید حداقل میزان مبالغی که به دانشجویان پرداخت می‌شود، افزایش یافته است. در آیین‌نامه سابق که طبق آن به دانشجویان کار دانشجویی محول می‌شود، ساعتی ۹۰۰ تومان برای دانشجویان کارشناسی است! رقمی که پرداخت می‌شود در شأن یک دانشجو نیست. برای برخی از فعالیت‌ها مجبور هستیم که با همین مبالغ اندک از دانشجویان کمک بگیریم. به عنوان مثال در ایام تابستان که سلف دانشگاه تعطیل است مجبوریم برای فروش فیش غذا از دانشجویان استفاده کنیم که برای این کار هم دانشگاه هیچ امکاناتی در اختیار ما قرار نداده است.
معاونت پژوهشی پول خوبی می‌دهد
دانشجویان با انگیزه کار دانشجویی حاضرند در این فعالیت‌ها شرکت کنند. در آیین‌نامه جدید کارشناسی ساعتی ۱۹۰۰ تومان، کارشناسی ارشد ۲۲۰۰ تا ۳۰۰۰ هزار تومان و دکترا ۳۶۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان است که هنوز به تصویب دانشگاه نرسیده است. دانشجویان بیشتر از روی علاقه برای انجام کار‌ها استقبال می‌کنند، البته فعالیت‌هایی که به دانشجویان واگذار می‌شود به گونه‌ای نیست که اگر دانشجو نباشد مشکلی ایجاد شود بلکه بدون حضور آن‌ها هم این کار‌ها انجام می‌شود.
کار‌هایی که در دانشگاه برای دانشجویان تعریف شده، بسیار زیاد است. به همین دلیل نمی‌توانند مبالغ دستمزد را بالا ببرند؛ چراکه هزینه زیادی به دانشگاه تحمیل می‌شود.
از سوی دیگر مسئولیت جدی به دانشجویان واگذار نمی‌شود و برای کار‌های خیلی آسان دانشجویان را به کار می‌گیرند که وقت دانشجو را هم زیاد نگیرد. در مجموع فعالیت‌های پژوهشی که به دانشجو واگذار می‌شود، مبالغی خوبی پرداخت می‌شود که دانشجویان معمولاً از این فعالیت‌ها استقبال خوبی دارند، اما در معاونت دانشجویی به دلیل آسان بودن کار‌ها مبالغ پرداختی هم اندک است.
اگر قوانین مربوط به کار و فعالیت دانشجویی اصلاح نشود و تعرفه‌های دستمزدی که برای دانشجویان در نظر گرفته شده افزایش پیدا نکند، باعث از بین رفتن انگیزه فعالیت در دانشگاه‌ها و در نهایت کاهش مشارکت دانشجویان می‌شود که زمینه کاهش رشد علمی دانشگاهی را هم به دنبال دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: