این تور دو فرانس بود یا راز بقا؟!
کد خبر: 918100
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qq4
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۱
یادداشت سردبیر
شبکه ورزش رسانه ملی از مسابقات دوچرخه سواری توردوفرانس پخش زنده دارد، اما چون جمعیت روستا‌های مسیر با لباس‌های نصف و نیمه از منازل خارج می‌شوند و کنار جاده به تماشا می‌ایستند، مجبور به سانسور است
غلامرضا صادقیان
شبکه ورزش رسانه ملی از مسابقات دوچرخه سواری توردوفرانس پخش زنده دارد، اما چون جمعیت روستا‌های مسیر با لباس‌های نصف و نیمه از منازل خارج می‌شوند و کنار جاده به تماشا می‌ایستند، مجبور به سانسور است، آن هم تا آن حد که در اکثر مواقع در حال پخش مکرر تصاویر جنگل‌ها و دره‌ها و کوه‌های آلپ است تا بلکه دوچرخه‌سوار‌ها به جایی برسند که مردم کمتری باشند.
این یک رویه برای صداوسیما است. مشکل کار آنجاست که اثر روانی و فرهنگی و به ویژه تربیتی آن بسیار بدتر است، بدتر از آنکه این تصاویر دست نخورده پخش شود. اما چون رسانه ملی قانون خودش را دارد، پیشنهادی دارم نه برای یک برنامه خاص بلکه برای همه برنامه‌های زنده ورزشی و غیر‌ورزشی و فیلم‌های سینمایی تا شاید از اثر تخریبی این نوع سانسور کاسته شود، زیرا وقتی فیلمی را از هالیوود برای جوانان مخاطب سیما پخش می‌کنید که پر از محتوای ضد دینی است، اما شما فقط یقه و بازو‌های زن برهنه فیلم را رنگ می‌کنید و یا جلوی بدن او آباژور می‌گذارید، همان جوان را تحریک کرده‌اید که به دنبال نسخه اصلی در بازار بگردد و البته پس از چند بار دیدن آن فیلم، محتوا‌های ضداخلاقی دیگری که در فیلم هست و شما نتوانسته‌اید با آباژور آن را پنهان کنید، در باور جوان کاملاً رسوخ می‌کند. پس پیشنهاد می‌کنم:
۱- صداوسیما ابتدا همه فیلم‌ها و برنامه‌ها را از فیلتر فرهنگ، اندیشه و اخلاق دینی بگذراند، نه صرفاً از فیلتر برهنگی. این گونه خود به خود بسیاری از آنچه را که اکنون پخش می‌کند، دیگر نیازی به پخش آن نمی‌بیند. چرا صداوسیما در بند پخش برنامه‌های بی شمار است؟! اگرچه حجم کار آماده برای پخش در رسانه ملی با این پیشنهاد کم خواهد شد، اما تلویزیون به  یک هویت واقعی می‌رسد.
 
کم‌گوی و گزیده گوی، چون در تا ز اندک تو جهان شود پر
 
شک نکنید که بخش مهمی از فضای فرهنگی غیر قابل قبول این روز‌های جامعه با همین برنامه‌هایی شکل گرفته است که صدا و سیما همه اندیشه‌های مادیگرایانه را در آن باقی گذاشته و فقط برهنگی را از آن حذف کرده است.
۲- صداوسیما در مقابله با تصاویری که تاکنون سانسور می‌کرده است، یک شاخص جدید برای خود تعریف کند، به این شکل که اگر سانسور برهنگی در تصاویر، موجب اخلال بیش از حد در به هم پیوستگی تصاویر می‌شود و به اصطلاح روی اعصاب بیننده می‌رود، از خیر پخش زنده و حتی پخش فیلم‌ها بگذرد و این را تصمیم عاقلانه‌تری بداند که مخاطب را بیشتر از قبل راضی خواهد کرد، زیرا در اینجا شما با مخاطب کاملاً روراست بوده‌اید و به او احترام بیشتری گذاشته‌اید. این تصمیم بسیار بهتر از آن است که شما مسابقات دوچرخه سواری پخش کنید، اما به خاطر سانسور تصاویر حاشیه‌های جاده، بیشتر وقت‌ها شبیه مستند‌های راز بقا تصاویری از کوه و جنگل را به نمایش بگذارید!
۳- من به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنم حالا که بسیاری از مردم با تماشای مستمر برنامه‌های ماهواره‌ای از دیدن پاچه کوتاه چند زن فرانسوی در کنار جاده، لغزشی حاصل نمی‌کنند، پس شما هم دایره سانسور خود را محدودتر کنید و بلکه معتقدم بهتر است تلویزیون یک هویت مستقل برای خود حفظ کند، فقط پیشنهاد می‌کنم نیرو‌هایی را که برای طرح و اجرا و نظارت بر این جور موارد به کار گرفته‌اید و رقم کارکنان صدا و سیما را به ده‌ها هزار رسانده‌اید، مرخص کنید و برنامه‌های «سانسور لازم» را هم پخش نکنید و با هزینه‌ای که می‌اندوزید، برنامه‌های فاخر ایرانی تولید کنید. در دولت، همیشه می‌گویند حذف یکباره خودرو‌های فرسوده با هدف نوسازی آن‌ها با بنزین صرفه‌جویی شده، کار دشواری است، اما باور کنید حذف یکباره برنامه‌های «سانسور واجب» صداوسیما و گذشتن از خیر اندک این برنامه‌ها با هدف هزینه کردن صرفه‌جویی این کار در تولید آثار ایرانی، کاری بسیار شدنی و عقلایی است که مردم را هم بی نهایت راضی و خشنود خواهد کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار