کد خبر: 917186
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qbK
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
شرق استان سمنان مهد عالمان و عارفان نظیر شیخ خرقانی و بسطامی است که در اذهان مردم آن طور باید شناخته شده نیستند بنابراین تشکیل بنیاد حفظ و معرفی آنان ضروری است البته برای تحقق این مهم گامهای برداشته شده است.

شرق استان سمنان به ویژه شهرستان های شاهرود و میامی مهد عالمان ،عارفان و شاعران بزرگی بوده که هنوز برای بسیاری از مردم کشور شناخته نشده اند.
مقبره بایزید بسطامی ، شیخ ابوالحسن خرقانی و شاعر بزرگ ایران ابن یمین فریومدی و نیز شیخ حسن جوری رهبر سربداران در این خطه قرار گرفته و هرساله گردشگران بسیاری از آن ها بازدید می کنند.
مجید پازوکی رییس انجمن دوستداران حافظ دفتر شاهرود برگزاری همایش میراث جهانی شاهرود، بسطام و خرقان در ماه گذشته را نقطه عطفی در این ارتباط برشمرد و گفت : با همه مشکلاتی که برسر این راه وجود داشت، تعدادی از مسوولان ، گروه های مردم نهاد و برخی علاقمندان همت کرده و این همایش را با حضور شخصیت های بزرگ ادبی و هنری کشور برگزار نمودند.
وی که دبیر برگزاری این همایش نیز بود، ادامه داد: با توجه به دستاوردهای این همایش قرار شده است دبیرخانه دائمی آن در شاهرود با حضور تعدادی از فرهیختگان تشکیل شود.
رئیس انجمن دوستداران حافظ دفتر شاهرود با بیان این که به خاطر برخی کم توجهی ها تا کنون از غنای فرهنگی بهره لازم برده نشده، گفت: این منطقه قادر است مانند شهرهای بزرگی مثل شیراز و اصفهان گردشگران بسیاری را برای دیدن اماکن تاریخی و نیز آرامگاه بزرگان خود جذب کند .
پازوکی با بیان این که ، پس از انجام پژوهش های بسیار بیش از 100 شخصیت علمی، دینی، ادبی و عرفانی در این منطقه شناسایی شدند ، گفت : یک دلیل بزرگ که شاهرود را مهد عالمان عنوان می کنند همین امر است.
وی شناخت واقعی بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی را یکی از اهداف این همایش برشمرد و ابراز داشت: وقتی به این 2 شخصیت بزرگ کم توجهی می کنیم ، طبیعی است که جریان های صوفی نما و دراویش دروغین برای هویت سازی آن ها را به خود منتسب می کنند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه هنوز قانون مدونی برای برنامه های فرهنگی در کشور وجود ندارد، افزود: چرا هر زمان صحبت از یک کار فاخر فرهنگی است برخی نگران می شوند؟ چرا به سمن ها اعتماد نمی شود؟ در روز پنل علمی همایش برخلاف شایعات و تهمت ها در فضای مجازی، حتی یک صوفی و درویش در جمع حضور نداشته و از آنان دفاعی صورت نگرفت.
پازوکی با یادآوری اینکه دعوت شدگان و سخنرانان همایش شخصیت های برجسته علمی و بیشتر آنان از خانواده های مذهبی و یا روحانی زاده بودند، اضافه کرد: چگونه با چیزی که نمی دانیم مخالفت می کنیم؟ کاری که ما کردیم دفاع قاطع از انقلاب، روحانیت، دین و نظام بود .
وی با بیان اینکه عده ای با جعل خبر به ویژه در فضای مجازی ذهن برخی بزرگان را مشوش می کنند، افزود: برای برهم خورد این همایش گروهی تلاش کردند جمعی از علما را بدبین کنند ، اما درایت آن ها و مسوولان اجرایی مانع از این کار شد.
پازوکی گفت: در باره حضور خانم چلبی نوه مولانا نیز شایعاتی مطرح شده بود در حالی که ایشان فردی متدین بوده و به دنبال مسائل فرقه گرایی و طریقتی نیست. وی در بدو ورود به زیارت امامزاده محمد (ع) بسطام رفته و با ائمه جمعه هم ملاقات داشت.
وی از عملکرد برخی اداره های سطح شهرستان هم گله کرد و گفت : برخی دستگاه های فرهنگی در هیچ یک از برنامه های همایش نقش نداشتند در حالی که برای برگزاری آن باید پیشقدم تر از همه باشند.
رییس انجمن دوستداران حافظ دفتر شاهرود از حضور نیافتن تعدادی از مسوولان در آیین افتتاح و پایانی همایش میراث جهانی شاهرود هم گلایه کرد و گفت : شان میهمانان شرکت کننده آن چنان که باید رعایت نشد.
همایش' میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان' با هدف حفظ مفاخر ارزشمند ایرانی، بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی 30 و 31 خرداد برگزار شد. آسین چلبی نواده بیست و دوم مولانا، و تعدادی از استادان و بزرگان فرهنگ و ادب کشور مهمان این همایش بودند.
شهرستان شاهرود دارای 148 اثر تاریخی در فهرست میراث ملی است که از این تعداد، 63 اثر مربوط به بناها و محوطه های تاریخی، 73 تپه تاریخی و 11 اثر معنوی است.
این شهرستان یک شهر ، هشت روستا و هشت منطقه نمونه گردشگری دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار