سپاه همدرد مردم و همراه با آرمان‌های انقلاب
کد خبر: 916959
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qXf
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۵
حسن صفدری‌مولان
تأمل در اهم کارکرد‌ها و عملکرد‌های سپاه طی۴۰سال گذشته نشان می‌دهد سپاه پاسداران در تمامی حوزه‌ها و عرصه‌هایی که انقلاب اسلامی نیاز داشته بر اساس رسالتش ورود پیدا کرده و در راستای حفظ انقلاب و پیشبرد آن نقش‌آفرینی نموده است. بر اساس همین رویکرد‌ها و عملکرد‌های سپاه بود که حضرت امام خمینی (ره) اینچنین از سپاه اعلام رضایت فرمودند: «من از سپاه راضی هستم و به هیچ وجه نظرم از شما برنمی‌گردد. اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می‌دارم. چشم امید من به شماست. شما هیچ سابقه‌ای جز سابقه اسلامی ندارید.» رمز موفقیت‌های سپاه علاوه بر تکیه بر نیروی انسانی مؤمن و انقلابی، نهادی بودن و نهادی ماندن سپاه است.
سپاه به صورت یک نهاد انقلابی با ساختار انطباق‌پذیر و ارزشی، بر اساس نیاز انقلاب در هر مقطع از زمان عمل کرده است. عده‌ای از کسانی که تحت تأثیر هجمه‌ها و تبلیغات دشمنان علیه سپاه، برخی از اظهارات و قضاوت‌های نادرست را نسبت به عملکرد سپاه در داخل کشور دارند، به جایگاه سپاه در ساختار نظام و بعد نهادی آن به اقتضای رسالتش توجه ندارند. سپاه یک روز به اقتضای نیاز انقلاب در سال‌های ۵۸ در خیابان‌های تهران با ضدانقلاب مقابله می‌کند و روزی با ضدانقلاب و گروهک‌های تجزیه‌طلب در مناطق قومیتی درگیر می‌شود و زمانی هم که جنگ بر کشور تحمیل شد، با تشکیل تیپ‌ها و لشکر‌های عملیاتی و نیرو‌های دریایی، هوایی و زمینی به خلق حماسه‌های بزرگ در دوران دفاع مقدس روی می‌آورد و اکنون که در شرایط جنگ اقتصادی و جنگ نرم به سر می‌بریم، بر اساس همین اقتضائات انقلاب است که سپاه پاسداران در عرصه اقتصادی و فرهنگی به کمک نهاد‌ها و سازمان‌ها و بخش‌های اقتصادی و فرهنگی کشور آمده تا بتواند با برداشتن گام‌های بزرگ، توطئه‌های دشمنان را خنثی کرده و به رسالتش مبنی بر حفظ و پیشبرد انقلاب عمل کند. از آخرین نمونه از فعالیت‌های این نهاد انقلابی می‌توان به آبرسانی به شهر‌های استان خوزستان اشاره کرد؛ مسئله‌ای که کشور‌های غربی به کمک برخی از جریانات داخلی تلاش داشتند آن را به یک بحران داخلی تبدیل کنند و به واسطه آن لشکرکشی خیابانی به راه بیندازند.
ورود سپاه پاسداران به عرصه فعالیت‌های سازندگی بر اساس نیاز انقلاب و کشور از سوی مقام معظم رهبری این‌گونه وصف می‌شود: «در دوران بعد از جنگ، مسئله سازندگی پیش آمد، مسئولان دولتی از سپاه درخواست کردند و سپاه وارد میدان سازندگی شد. بهترین سدها، بهترین پل‌ها، بهترین جاده‌ها و بزرگراه‌ها، بهترین بخش‌های صنایع نظامی را ابتکار کرد، تولید کرد، به وجود آورد، شکل داد و به ثمر رساند و... اینجا طبق اقتضا عمل کرد. سپاه در همه نیاز‌های خدماتی کشور، آنجایی که خواستند و اقتضای نیاز بود وارد شد، حتی بروند واکسن بزنند برای میلیون‌ها کودک.»
آری سپاه پاسداران به عنوان نیروی راهبردی انقلاب اسلامی در ساختار نظام جمهوری اسلامی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و بر اساس این جایگاه به صورت یک نهاد انقلابی در هر عرصه‌ای بر اساس نیاز انقلاب و به صورت قانونمند اقدام می‌کند. این اقدام به اقتضای شرایط، ماهیت‌های نظامی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... دارد و همین ویژگی منحصربه‌فرد بوده که توانسته سپاه را به عنوان توانمندترین نهاد مطرح کند؛ توانمندی‌هایی که غرب را وادار کرده که در طول یک سال بار‌ها تحریم‌های گسترده‌ای را علیه آن وضع کند؛ تحریمی‌هایی که هیچ‌گاه اراده پولادین سپاه را برای خدمت به اسلام و انقلاب دچار خدشه نکرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار