اعدام مفسدین اقتصادی کاری افراطی است!
کد خبر: 916709
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qTd
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
اوضاع ماه‌های اخیر اقتصاد ایران و هجوم مردم به بازار‌های طلا و ارز و سکه و آشفتگی در هدایت نقدینگی‌ها و قاچاق کالا و ده‌ها و شاید صد‌ها اتفاق دیگر باعث شده تا نارضایتی‌ها از عملکرد دولت در برخورد با وضعیت موجود افزایش یابد، انتقاد‌ها از فعالیت مفسدان اقتصادی بیشتر از گذشته قوت گرفته و مردم خواهان برخورد با آن‌ها هستند. در این بین شاید موضوعی که مهم است موضعی است که دولت انتخاب کرده است. به عقیده برخی از نماینده‌های مردم و کارشناسان به نظر می‌رسد اراده‌ای برای برخورد وجود ندارد.
جوان آنلاین: اوضاع ماه‌های اخیر اقتصاد ایران و هجوم مردم به بازار‌های طلا و ارز و سکه و آشفتگی در هدایت نقدینگی‌ها و قاچاق کالا و ده‌ها و شاید صد‌ها اتفاق دیگر باعث شده تا نارضایتی‌ها از عملکرد دولت در برخورد با وضعیت موجود افزایش یابد، انتقاد‌ها از فعالیت مفسدان اقتصادی بیشتر از گذشته قوت گرفته و مردم خواهان برخورد با آن‌ها هستند. در این بین شاید موضوعی که مهم است موضعی است که دولت انتخاب کرده است. به عقیده برخی از نماینده‌های مردم و کارشناسان به نظر می‌رسد اراده‌ای برای برخورد وجود ندارد.

آقای مهرداد باهوج لاهوتی، عضو فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره اقداماتی که دولت باید برای مبارزه با مفاسد اقتصادی انجام دهد، به روزنامه «صبح نو» می‌گوید: «در برنامه بلند مدت، دولت باید دست از سر اقتصاد بردارد، تا زمانی‌که دولت در اقتصاد نقش دارد همین داستان را خواهیم داشت، در بحث رعایت اصل‌۴۴ ببینید یکسری از شرکت‌های دولتی را به‌صورت خصولتی کرده‌ایم، پنج یا ۶ درصد آن‌ها به شرکت‌های خصوصی واقعی واگذار شده و بقیه همه در اختیار دولت است.»


او ادامه می‌دهد: «نکته دوم این است که بخش خصوصی را باید به‌عنوان عامل اقتصادی مهم در کشور به آن باور و اعتماد داشته باشیم. اگر واقعاً بخش خصوصی نه در حرف که در عمل به‌عنوان عامل اقتصادی مهم اعتماد کنیم، طبیعتا خیلی از اقدامات ما امکان مدیریت خواهد داشت.»

نقدینگی افسارگسیخته
لاهوتی با اشاره به وضعیت افسارگسیخته نقدینگی در جامعه اضافه می‌کند: «به‌عنوان مثال در بحث ارز و سکه و طلا و موضوعاتی که در جامعه مطرح شده است، خریداران طلا و سکه و ارز خائن و فاسد نیستند، این‌ها نقدینگی و پول دارند و این هنر دولت است که این نقدینگی‌ها را به سمت درستی هدایت کند. دولت وقتی نتواند این اقدام را انجام دهد و اطمینان و اعتماد را بین مردم برای سرمایه‌گذاری نقدینگی آن‌ها بست دهد، چه انتظاری است که افراد منتظر کاهش ارزش پول خود بمانند.»


او توضیح می‌دهد: «مسلماً در این شرایط نقدینگی به سمت سکه و طلا و ارز می‌رود و زمانی‌که در این شرایط قرار گرفتیم بحث‌هایی نظیر جمشید بسم‌الله و حسن بسم‌الله و اینکه جوانی ۳۵۰۰ سکه خریده مطرح می‌شود، ضعف اراده اولیه را ما شکل داده‌ایم. زمانی‌که ۱۷۰۰‌هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه داریم وضعیت به همین شکل درمی‌آید.»

جای خالی شفاف‌سازی
عضو فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «بخش سوم شفاف‌سازی است، این همه گفتیم که مردم محرم نظام هستند مگر اینکه نباشند! هر اقدامی در کشور صورت می‌گیرد مردم باید بدانند. فلسفه تشکیل حاکمیت مردم هستند. مردم برای خودشان رییس‌جمهوری انتخاب کردند؛ چرا نباید اقدامات خود را به آن‌ها گزارش کند؟» او ادامه می‌دهد: «همین مذاکرات مجلس در طول روز به‌صورت زنده برای مردم پخش می‌شود، برخی از مردم به خود من انتقاد کرده‌اند که مثلاً فلان حرفی که زده‌ام اشتباه بوده، به نظرم این اتفاق برخلاف برخی از مخالفت‌ها برای پخش زنده جلسات مجلس، خوب است. شفاف‌سازی یکی از اصول قانون‌اساسی کشور ماست. استفاده از نظرات مردم در تصمیم‌گیری‌ها از مزیت شفاف‌سازی است. در خیلی از کشور‌های دنیا برای تصمیم‌گیری درباره برخی از موضوعات از مردم نظرسنجی می‌کنند.»


لاهوتی معتقد است: «مردم ممکن است انتقاد به عملکردی داشته باشند، اما نباید ترسی از این موضوع داشته باشیم، زمانی‌که از مردم برای جمهوری اسلامی رأی گرفته شد و حالا هم اگر این اتفاق بیفتد مردم به اصل جمهوری اسلامی رأی خواهند داد، اما موضوع مهم این است که انتقاداتی دارند و باید در خیلی از تصمیمات مهم و بزرگ مردم را دخیل کنیم.»

قاچاق در مبادی رسمی
عضو فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: «نکته بعدی این است که فساد‌ها مشخص است، به‌عنوان مثال تا بحث قاچاق مطرح می‌شود برخی‌ها خیال می‌کنند چهارتا کوله‌بر از مسیر مرز‌ها کالای قاچاق وارد می‌کنند که سرجمع ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار می‌شود، بقیه اقلام قاچاق از مبادی رسمی و گمرک وارد کشور می‌شود، چرا با این موارد مقابله نمی‌شود، چون اراده‌ای برای مبارزه با فساد شکل نگرفته است. اگر اراده‌ای وجود داشت که نباید از مبادی رسمی میلیارد‌ها دلار قاچاق وارد کشور می‌شد.»


لاهوتی تاکید می‌کند: «کالا‌های قاچاق از بنادر رسمی و غیررسمی با کشتی وارد می‌شود، بعد یک‌مرتبه به مردم گفته می‌شود که چندصد خودروی قاچاق وارد شد؛ به نظرم تا زمانی‌که شفاف‌سازی نکنیم هیچ‌چیزی درست نخواهد شد. اینکه یکباره گفته شود فلان نفر هزار میلیارد تومان را بالا کشید و از کشور رفت، مگر شدنی است. زمانی‌که فردی برای بازکردن حساب با رقم‌های بالا مراجعه کند تا بانک مطمئن نشود که این پول از کجا آمده آن را نمی‌پذیرد، چطور می‌شود این قوانین برای برخی نادیده گرفته می‌شود.»

اعلام اموال مدیران دولتی
او می‌گوید: «وقتی من مدیر تحت‌نظر هستم و تکنولوژی برای مراقبت وجود دارد، دستگاه‌های نظارتی باید در این موضوعات وارد شوند، بنابراین اراده باید ایجاد شود. نکته آخر این است که در این همه سال تلاش شده تا مدیران دولتی زندگی‌شان را شفاف کنند. چه اشکالی دارد من به‌عنوان نماینده مجلس لیست اموالم را به مسوولان نظارتی و مردم اعلام کنم. هر نماینده، فرماندار، استاندار و وزیر باید این اقدام را انجام دهند.»


عضو فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: «آن زمان است که مردم فضای بی‌اعتمادی‌شان از بین می‌رود و کسی که اموال و علاقه زیادی برای فعالیت اقتصادی دارد دیگر مدیر نمی‌شود، اما الان، چون این اموال مشخص نیست؛ آن دو کار را انجام می‌دهند؛ بنابراین صورت موضوع ستاد مفاسد اقتصادی و این‌طور اقدامات کاری از پیش نخواهد برد.»


او با اشاره به مطرح شدن مصادره اموال نامشروع مسوولان در مجلس، توضیح داد: «در ابتدا من با این موضوع مخالف بودم، اما با توضیحاتی که آقای دهقان، نماینده چناران و طرقبه به‌عنوان طراح این طرح داد برای امضای آن قانع شدم، مدیرانی که جمع اموال‌شان از یک عدد معقولی فراتر نمی‌رود با کسانی که ۵۰۰‌میلیارد تومان دارایی دارند باید تفکیک شوند، این میزان دارایی مسلماً دارای اشکال است. این اتفاق حداقل ارزش یک رسیدگی دارد. مردم اگر بدانند فضای کشور فضایی همراه با عدالت و شفافیت در عملکرد مدیران است حتماً برای نجات کشور به صف خواهند شد.»

برخورد در سطح عادلانه
لاهوتی در واکنش به این سؤال که آیا اعدام مفسدان اقتصادی در ملأعام واقعاً می‌تواند کمکی به بهبود وضعیت جاری اقتصادی کشور کند، می‌گوید: «من مخالف افراط و تفریط هستم، ما نباید وارد فضای صدور حکم شویم که خود این موضوع می‌تواند باعث حاشیه‌سازی شود، حرف ما این است که باید در ابتدا فهم و اراده برخورد با فساد در کشور وجود داشته باشد.»
او اضافه می‌کند: «اصلاً شکی به وجود فساد در کشور ندارم، در همین کشور مردم با مشکلات بسیار برنج تولید می‌کنند، اما واردات بیشتر از حد نیاز صورت می‌گیرد. الان ۳۰۰۰‌هکتار زمین‌های برنج و ۴۰۰۰‌هکتار زمین‌های چای ما رفت و ۴۰۰۰ هکتار زمین‌های توت ما رفت و خیلی از همین کشاورز‌ها برای تأمین یک‌سری آدم ثروتمند، سرایدار آن‌ها شدند و این ظلم در حق مردم است.»
او ادامه می‌دهد: «برخورد با این افراد کاری ندارد، اما چون پشت‌شان گرم است نمی‌گذارند که این اتفاق رخ دهد، ساده‌ترین راه برای برخورد -در سالی که حمایت از تولید ملی نام گرفته- کاهش سطح واردات است. در شرایطی که ما با کاهش ذخایر ارزی مواجه هستیم فقط باید کالا‌های ضروری که در کشور نیست، وارد شود. دیگر نباید دلمان برای کسی که خودروی لوکس سوار می‌شود بسوزد و به همه ارز ۴۲۰۰‌تومانی بدهیم.»

فاسدان اقتصادی اعدام شوند
آقای امیر خجسته، رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفته است: «من مانند بقیه مردم منتظر اعدام سران مفاسد اقتصادی دستگیر‌شده در میدان آزادی تهران هستم که همه ببینند نظام مقتدرانه با فساد اقتصادی برخورد می‌کند. مسوولان خادم و نوکر مردم هستند و اگر تصور کنند ارباب هستند دیگر نمی‌توانند از حق آن‌ها دفاع کنند. مردم کار خود را انجام داده‌اند و اکنون نوبت مسوولان است که از حقوق مردم دفاع کنند.»
او با اشاره به دستور مقام معظم رهبری در مورد برخورد با مسببان وضعیت بازار ارز و سکه اضافه کرد: «هرکس به مردم خیانت و در بیت‌المال دست‌اندازی کرده باید معرفی و رسوا شود. من مانند بقیه مردم منتظر اعدام سران مفاسد اقتصادی دستگیر شده در میدان آزادی تهران هستم که همه ببینند نظام مقتدرانه با فساد اقتصادی برخورد می‌کند. جمهوری اسلامی امن‌ترین کشور منطقه است و برخلاف کره‌شمالی یا حتی روسیه و چین که گاه در برابر آمریکا کوتاه آمده‌اند تنها کشوری که تمام‌قد در مقابل آمریکا ایستاده و او را مستأصل کرده ایران است.»

اقدامات «آمریکای داخلی»
او با اشاره به معرفی ۳۱‌مفسد اقتصادی کلان به سران سه قوه ادامه داد: «از نظر قانون نباید نام این افراد پیش از محاکمه عنوان شود به همین دلیل آن‌ها را معرفی نکردیم، اما انتظار اقدام قاطع داریم.»
او با اشاره به حالت سردرگمی و بی‌نظمی که در اقتصاد وجود دارد، افزود: «باید در برابر قاچاق اقدام قاطع شود، این وضعیت حاصل ناتوانی نیست بلکه حاصل نخواستن است؛ توصیه ما این است که کسانی که از میز و موقعیت خود می‌ترسند کنار بروند. اگر فرد آلوده باشد نمی‌تواند در جای لازم حرف بزند، امروز مدرس‌ها باید در مجلس ما حضور داشته باشند تا وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم را بهبود بخشند. این بی‌نظمی اقتصادی نتیجه اقدامات «آمریکای داخلی» است و من بار‌ها به وزرای مربوطه تذکر صریح دادم و به هیچ‌وجه کوتاه نیامدم. اگر نماینده اجازه دهد افرادی به وی نزدیک شوند به نماینده بی‌خاصیت بدل می‌شود و مردم هم نماینده بی‌خاصیت نمی‌خواهند.»
رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس با بیان این‌که در جنگ اقتصادی به فرماندهانی شجاع و خالص مانند دوران دفاع مقدس نیاز داریم، گفت: «بالا رفتن تدریجی نرخ دلار که با سکوت دیگر مسوولان برگزار شد حاصل برنامه آمریکای داخلی بود چنانکه بدون
بالا رفتن دستمزد رانندگان ملزوماتی مانند لاستیک و روغن را گران کرده و رانندگان که همواره حامی انقلاب و جبهه‌ها بوده‌اند به اعتراض کشاندند.»

کاهش توان خرید
او با اشاره به تأثیرات افزایش نرخ دلار بر قدرت خرید مردم و کاهش ارزش حقوق‌ها، اضافه کرد: «واردات صوری، احتکار و قاچاق کالا بر وضعیت معیشت مردم فشار وارد کرده است.»
خجسته با بیان اینکه از این به بعد باید مسوولان را مجبور به پاسخگویی کرده و فضای مفسدان اقتصادی را ناامن کنیم، بیان کرد: «هر کس در برابر این مفاسد سکوت کند شریک این جرم است، اگر در هر کجای دنیا فساد باشد در جمهوری اسلامی یک مورد هم زیاد است.»
امروز و در شرایطی که فشار‌های اقتصادی کمر بسیاری از مردم را خم کرده و در عوض جیب برخی از محل رانت و فساد و ارتباطات سیاسی چاق‌تر شده است، دولت باید به دور از برخورد احساسی و تبعیض‌آمیز دست مفسدان را رو کند و آن‌ها را از چرخه اقتصادی بیرون بکشد و تحویل مقامات قضایی دهد. تا زمانی‌که مدیریت کشور با تعارفات فامیلی و کاری همراه باشد مسلماً وضعیت درست نمی‌شود.

منبع: صبح نو
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
0
0
اعدام مفسدین نه تنها افراطی گری نیست بلکه عین عدالت است چون این مفیدین مردم وکشوررابه تباهی کشانده اند ودفاع ازاین ارازل خیانت به مردم است
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: