پورابراهیمی: ترازنامه نظام بانکی ساماندهی می‌شود
کد خبر: 916660
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qSq
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
در حالی که مجمع عمومی بانک مرکزی پشت در‌های بسته برگزار می‌شود و در آخرین مجمع تکلیف محل پرداخت ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت و سوء‌مدیریت در رسیدگی به مقوله مؤسسات غیرمجاز نامشخص ماند، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اصلی‌ترین بحث در رابطه با نوسان‌های ارز، سکه و طلا به ساماندهی تراز‌نامه نظام بانکی برمی‌گردد و پس از آن روش‌های جذب نقدینگی است که باید بتوانیم آن را به سمت اقتصاد مولد، تولید و اشتغال هدایت کنیم.
محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با «فارس»، با بیان اینکه کمیته ضدتحریم در دولت و مجلس تشکیل شده است، گفت: اگر دولت در اقتصاد پای کار بیاید، همه ظرفیت‌ها در کنار آن‌ها خواهد بود به شرط آنکه اراده خود را در مأموریت‌ها نشان دهد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص مدیریت نقدینگی که آسیب به بازار‌های طلا، سکه و ارز زده است، بیان داشت: اصلی‌ترین بحث به ساماندهی تراز‌نامه نظام بانکی برمی‌گردد و پس از آن روش‌های جذب نقدینگی است که باید بتوانیم آن را به سمت اقتصاد مولد، تولید و اشتغال هدایت کنیم. اینکه مجموعه‌ای از اقدامات در نظام بانکی و اجرایی صورت می‌گیرد و پیامد آن اتفاقات را هدایت کند. گزارش راهکار‌ها توسط مجلس به دولت ارائه شد و مسئولان دولتی نیز روی آن نظر دارند و رئوس آن در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی قوا نهایی می‌شود. این نماینده مجلس در پاسخ به سؤالی که یکی از گزینه‌های احتمالی برای مدیریت مصرف انرژی اجرای فاز جدیدی از هدفمندی یارانه‌هاست، آیا این بخش نیاز به قانونگذاری دارد یا دولت می‌تواند آن را اجرا کند، عنوان کرد: دولت می‌تواند از ظرفیت قانون فعلی برای ساماندهی مصرف انرژی استفاده کند.

مصرف به شدت افزایش یافته است

وی خاطر نشان کرد: در بحث سوخت اشراف کامل و جدی روی مدیریت مصرف نداشتیم و در طول این سال‌ها به شدت مصرف افزایش یافت، مصرف ۷۰ میلیون لیتر بنزین در روز در ایام سفر‌ها به بیش از ۹۰ میلیون لیتر می‌رسد؛ نگرانی از واردات بنزین نداریم، چون پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس میزان نیاز تا ۹۷ میلیون لیتر مصرف را برطرف می‌کند، اما نباید باعث اعمال مدیریت مصرف و حتی قاچاق سوخت شود.

بی‌دلیل کارت سوخت را حذف و مدیرانش را کنار گذاشتند

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه قبل از شوک ارزی قیمت سوخت مزیت بیشتری برای قاچاق پیدا می‌کند، اظهار داشت: به طور متوسط اگر قیمت یک لیتر سوخت را یک دلار در نظر بگیریم که در منطقه بیشتر از آن است اکنون معادل یک ششم ارزش دلار بوده و به شدت قاچاق را بالا می‌برد و روش آن اجرای کارت سوخت است که در اختیار مردم بود. اما بدون دلیل کارت‌ها حذف شد و مسئولان نظام مدیریتی را کنار گذاشتند و اکنون در هرجایی می‌توان قاچاق سوخت کرد. اقداماتی است که می‌توان صرفه‌جویی و هزینه آن را برای مردم صرف کرد.

هزینه معوق جراحی اقتصادی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در نوسانات کنونی فرصت استثنایی ایجاد شد تا راجع به کار‌هایی که فقط حرف زدیم و اجرایی نکردیم عملیاتی کنیم، یادآور شد: جراحی اقتصادی مربوط به اقداماتی است که مدت‌ها بود به تعویق افتاد. مبارزه با قاچاق کالا برای حمایت از تولید و ایجاد زیرساخت‌های تولید بسیار مهم‌تر از آن دسته اقدامات تلقی می‌شود. شاید موضوع تحریم‌ها و شوک ارزی برای اقتصاد ایران شرایطی را فراهم کند که همزمان با کار‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت، کار‌های پایه‌ای و اساسی انجام دهیم. این نماینده مجلس در پاسخ به این سؤال چرا اشراف اطلاعاتی به حساب‌های بانکی وجود ندارد که شاهد خرید دو تن سکه از یک نفر در بازار هستیم، بیان داشت: باید مجموعه‌ای از اطلاعات و ضوابط وضع می‌شد که نشان از ضعف در بانک مرکزی است. عرضه ارز و سکه بدون ضابطه همین می‌شود که منابع از دست می‌رود و مقابله هم نمی‌توان کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار