وقت‌کشی اروپایی با بسته پر از خالی
کد خبر: 916658
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qSo
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
سیدعبدالله متولیان
با خارج شدن شیطان بزرگ از برجام بعد از حدود سه سال (اگرچه هیچ‌گاه عملاً داخل آن نشده و هرگز به هیچ‌یک از تعهدات خود عمل نکرده بود) با تلاش چند کشور اروپایی و برخی عوامل آنان در داخل ایران موضوع ادامه دادن برجام با اروپایی‌ها منهای امریکا در دستور کار قرار گرفته و با فرمان صریح رهبری و تعیین ضرب‌الاجل و شروط دوازده گانه مبنی بر ارائه تضامین عملی و مطمئن از سوی اروپایی‌ها برای تحقق منافع ایران، مذاکرات دستگاه دیپلماسی ایران با طرف‌های اروپایی آغاز شد و سرانجام بعد از دو ماه مشخص شد که اروپایی‌ها به هیچ وجه حاضر نیستند بابت ماندن ایران در برجام هزینه‌ای ولو اندک بپردازند و این دقیقاً همان چیزی بود که از ابتدا رهبر فرزانه انقلاب اسلامی پیش‌بینی کرده بودند.
موضع عزتمندانه و قابل تقدیر رئیس‌جمهور کشورمان و دادن اولتیماتوم به اروپایی‌ها هم آنان را از اریکه غرور و بدمستی پایین نیاورده و در بسته پیشنهادی پر از هیچِ خود نه‌تن‌ها تضمین عملی و قابل قبولی ارائه ندادند بلکه مثل همیشه از واژگان پرابهام و دیپلماسی متکبرانه استفاده کردند. بر اساس بسته پیشنهادی مفهوم پایبندی اروپایی‌ها به برجام این است که ایران باید محدودیت‌های هسته‌ای خود را ادامه دهد، اما زمانی که بحث از خروج امریکا و اقدامات آن‌ها در قبال این مسئله می‌شود، سکوت کرده و آن‌را به آینده موکول می‌کنند. اینک دو ماه از نقض برجام توسط شیطان بزرگ گذشته و اروپایی‌ها هیچ گونه اقدام عملی انجام نداده و با توجه به بسته‌ای که ارائه کردند به نظر می‌رسد هدف آن‌ها اتلاف وقت، معطل کردن ایران و تثبیت محدودیت‌های ماست. عقل و منطق و تجربه به ما حکم می‌کند که اعتماد به اروپایی‌ها به دلیل: «سابقه دیرینه‌ای که در استعمار کشور‌ها دارند»، «نقشی که در نظام سلطه غربی به عهده گرفته‌اند»، «علائق فرهنگی مشترکی که با امریکا دارند»، «تراز بالای تجاری و بازرگانی آنان با امریکا» و... عبث و بیهوده بوده و انتظار همکاری واقعی برجامی از سوی آنان و تضمین منافع ایران انتظاری غیرعاقلانه و بلکه احمقانه است و با جرئت می‌توان گفت: اروپا بخشی از استراتژی غرب برای به زانو درآوردن ایران بوده و به‌عنوان لبه دیگر قیچی نظام سلطه علیه ایران ایفای نقش می‌کند و متأسفانه این راهی است که طی ۳۰ سال گذشته بار‌ها و بار‌ها پیموده‌ایم و هر بار چوب اعتماد به اروپا را خورده‌ایم.
امروز سؤال جدی این است که چرا در شرایط حاد کنونی باز هم عده‌ای به‌عنوان عمله نظام سلطه در بوق «ضرورت کوتاه آمدن در برابر زیاده‌خواهی غرب» می‌دمند. بعید می‌دانیم که مروجان وادادگی و ذلت پذیری در برابر اروپا به عواقب خطرناک نسخه ضد امنیتی خود واقف نباشند. بدیهی‌ترین و منطقی‌ترین تحلیل در خصوص رفتار اروپایی‌ها این است که آنان قویاً به دنبال اطاله و وقت‌کشی هستند. همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که نظام سلطه با یک مهندسی دقیق و از پیش برنامه‌ریزی‌شده به دنبال نگه‌داشتن ایران در برزخ برجام حداقل تا آبان ماه هستند و بر این باورند که مسیر فروپاشی در افکار مردم ایران شکل گرفته و نگه‌داشتن ایران در برجام به تحقق این سناریو کمک خواهد کرد.
امریکایی‌ها صریحاً بر چهار نکته کلیدی تأکید می‌کنند: ۱ - «دولتمردان ایران از برجام خارج نخواهند شد»، ۲ - «دولتمردان فعلی ایران هیچ ایده قابل قبولی برای برون‌رفت از مشکلات ناشی از جنگ مالی و دلار ندارند»، ۳- «مردم ایران از آثار برجام و جنگ مالی به‌شدت آسیب‌دیده و ناراضی شده‌اند» و ٤ - «نگه‌داشتن ایران در برجام زمینه را برای تبدیل جنبش اعتراضی مردم به میل به فروپاشی آماده و مساعد می‌کند» و اینک اروپایی‌ها با ما بازی یکی به نعل یکی به میخ را پی گرفته و آشکارا به دنبال وقت‌کشی و تثبیت ایران در مسیر بی‌حاصل برجام هستند چرا که نظام سلطه غربی خوب می‌دانند که شرایط فعلی برای ایران یک فرصت طلایی جهت خروج از برجام خلق کرده و در صورت خروج ایران از برجام با توجه به اختلافات فاحشی که بین اعضای ۱+۵ به وجود آمده هیچ راهی برای اعمال کامل تحریم‌های قرون وسطایی علیه ایران وجود نخواهد داشت و دیر یا زود مسیر رفع تحریم‌ها هموار خواهد شد، به همین دلیل با تکیه بر مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ایران، در مسیر مذاکرات و بسته پیشنهادی خود به جد به دنبال تن دادن ایران به وضع موجود و تثبیت برجام منهای امریکا هستند. با بسته برجامی پر از خالی اروپایی‌ها و دو ماه فرصت سوزی پرده از استراتژی وقت‌کشی آنان برداشته شده و حجت بر ما تمام و وقت آن رسیده که با اقدامی انقلابی، بازی غرب را خراب کرده و از فرصت‌سوزی مورد نظر نظام سلطه جلوگیری کرده و قاطعانه در برابر زیاده‌خواهی و استکبار ورزی نظام سلطه ایستاده و به مردم خود تکیه کنیم و تفکر فروپاشی نظام اسلامی را به کام نظام سلطه تلخ و حسرت آن را به دل آنان بگذاریم.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
0
0
وقتی ماندن در برجام به ضرر ماست وهیچ نفعی برای ما ندارد چرا باید درآن بمانیم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار