مشخص نیست پول خیریه‌ها کجا رفته است!
کد خبر: 916657
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qSn
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
انتقاد چندباره فتاح از فقدان نظارت بر خیریه‌ها
در‌حالی‌که سال‌هاست بر ضرورت نظارت جدی و شفافیت مالی خیریه‌ها و مؤسسات عام‌المنفعه تأکید می‌شود، اما همچنان از ساماندهی گردش مالی این مؤسسات خبری نیست.
نيره ساری
در‌حالی‌که سال‌هاست بر ضرورت نظارت جدی و شفافیت مالی خیریه‌ها و مؤسسات عام‌المنفعه تأکید می‌شود، اما همچنان از ساماندهی گردش مالی این مؤسسات خبری نیست. یکبار دیگر رئیس کمیته امداد در انتقاد به شفافیت فعالیت‌های این نهاد خیریه با تأکید بر وسعت دایره نظارتی نسبت به فعالیت‌های کمیته امداد اظهار داشت: دیگران چه؟! چقدر بعضی از خیریه‌ها بردند، اما مشخص نیست این پول‌ها کجا رفته و با آن چه کرده‌اند؟!
آشفتگی در وضعیت مؤسسات خیریه از جمله موضوعاتی است که ضرورت ساماندهی آن در برنامه ششم از سوی رئیس کمیته امداد مطرح شد. نظارتی که همچنان به نظر می‌رسد جدی گرفته نمی‌شود. برخی معتقدند تعدد نهاد‌های صادرکننده مجوز برای مراکز خیریه سبب شده که آمار دقیقی از مراکز خیریه وجود نداشته باشد و همین مزید بر علت می‌شود تا نظارت دقیقی هم بر فعالیت‌های آن‌ها صورت نگیرد.
نکته مهم اینجاست بر خلاف آنچه آمار دقیق از درآمد و هزینه‌های این خیریه‌های قارچ‌گونه در اختیار مراکز آماری دولتی یا غیردولتی وجود ندارد، اما کمیته امداد از جمله نهاد‌های خیریه‌ای که دائماً در حال اعلام آمار و تراز‌های مالی است و بیشتر از همه هم در معرض انتقاد قرار دارد.
یکبار دیگر رئیس کمیته امداد در پاسخ به این سؤال که آیا فعالیت‌های این کمیته شفاف است و آیا اطلاعات مالی آن به صورت شفاف در معرض دید عموم قرار دارد یا خیر، گفت: بخش عمده وقت ما در کمیته امداد صرف نظارت می‌شود و کسی در نظام نیست که روی ما نظارت نکرده باشد. از حراست وزارت اطلاعات، دفتر بازرسی رهبری، نمایندگان مجلس و... همه از ما اطلاعات خواسته و روی ما نظارت دارند، البته صاحب اختیار هم هستند.
فتاح در انتقاد به کمبود نظارت روی دیگر سازمان‌ها افزود: دیگران چه؟! چقدر بعضی از خیریه‌ها بردند، اما مشخص نیست این پول‌ها کجا رفته و با آن چه کرده‌اند؟!

معتادان متجاهر بلای جان صندوق‌ها

رئیس کمیته امداد در بخش دیگری از صحبت‌های خود در جمع اعضای شورای شهر تهران به موضوع کمک‌های مردمی از طرق الکترونیک و... اشاره کرد و گفت: بحث معضل معتادان متجاهر نیز وجود دارد آن‌ها بلای جان صندوق‌ها شده‌اند و صحنه مشمئزکننده‌ای را به وجود آورده‌اند و کسی جرئت نمی‌کند به آن‌ها نزدیک شود. البته ما قصد توسعه صندوق‌ها را نداریم و روی صندوق‌ها شماره گذاشتیم تا مردم از طرق دیگر به ما کمک کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار