ارسال ۵۳۱۰ اثر از ۴۹۰ شاعر جوان به اردوی آفتابگردان‌ها
کد خبر: 916039
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qIp
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
رویش تازه در حوزه شاعران جوان کشور
دبیر هفتمین اردوی آفتابگردان‌ها در نشست خبری این رویداد با اشاره به آمار گفت: ۵ هزار و ۳۱۰ اثر از ۴۹۰ شاعر جوان کشور به دست ما رسیده است. این تعداد در سال‌های گذشته بی‌سابقه بود، اما نکته قابل توجه اینکه اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان شاعرانی هستند که به طور جدی وارد عرصه شعر شدند.
فرزین ماندگار
دبیر هفتمین اردوی آفتابگردان‌ها در نشست خبری این رویداد با اشاره به آمار گفت: ۵ هزار و ۳۱۰ اثر از ۴۹۰ شاعر جوان کشور به دست ما رسیده است. این تعداد در سال‌های گذشته بی‌سابقه بود، اما نکته قابل توجه اینکه اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان شاعرانی هستند که به طور جدی وارد عرصه شعر شدند.
نشست خبری هفتمین دوره آموزشی شعر جوان کشور آفتابگردان‌ها با حضور علی‌محمد مودب مدیرعامل مؤسسه فرهنگی- هنری شهرستان ادب، میلاد عرفان‌پور مدیر دفتر شعر شهرستان ادب و افسانه غیاثوند از اساتید این دوره در دفتر این مؤسسه برگزار شد. امسال هفتمین دوره سراسری آفتابگردان‌ها با حضور دختران شاعر برگزار می‌شود.
میلاد عرفان‌پور مدیردفتر شعر مؤسسه شهرستان ادب و دبیر دوره آفتابگردان در این نشست گزارشی از دوره‌های گذشته ارائه کرد و گفت:در دوره‌های آموزشی شعر جوان کشور «آفتابگردان‌ها» تجربه شش سال برگزاری را پشت سر گذاشته‌ایم که تمام این سال‌ها سرشار از امید و رویش‌های تازه در حوزه شعر جوان کشور و انقلاب بوده است. ما در تمام این سال‌ها مهم‌ترین هدفمان شناسایی و پرورش استعداد‌هایی بود که می‌خواهند در هنر اول ایرانیان و ایران زمین پیش روند، دست به تولید، خلاقیت و نوآوری بزنند، همان استعداد‌هایی که شاید پیش از این دوره در گم گوشه‌هایی از این سرزمین بدون اینکه راهنما و بهانه‌ای برای پیشرفت داشته باشند بدون شکوفایی منزوی شده بودند.
عرفان‌پور با اشاره به آمار گفت: ۵ هزار و ۳۱۰ اثر از ۴۹۰ شاعر جوان کشور به دست ما رسیده است. این تعداد در سال‌های گذشته بی‌سابقه بود، اما نکته قابل توجه اینکه اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان شاعرانی هستند که به طور جدی وارد عرصه شعر شدند و قابلیت رقابت جدی برای عضویت در دوره هفتم را داشته‌اند.
ناچار شدیم اعضا را افزایش دهیم
عرفان‌پور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به سبب این استقبال که امسال صورت گرفت ۴۹۰ شاعر جوان داوطلب داشتیم، تصریح کرد: ما نتوانستیم به تعداد برگزیدگان دوره‌های قبل کفایت کنیم و ناچار شدیم اعضا را افزایش دهیم، بنابراین در این دوره ۱۵۹ عضو از ۲۶ استان داریم که نشان از رشد ۲۰ درصدی را در میان پذیرفته شدگان دارد. اگر طبق روال سنوات گذشته به حدود ۱۳۰ عضو اکتفا می‌کردیم تعداد چهره‌هایی که شایستگی داشتند در این دوره حاضر باشند فرصت را از دست می‌دادند ما نیز شانس آشنایی با آن‌ها را از دست می‌دادیم، به‌همین دلیل تفاوت دوره هفتم این است که ما در شورای علمی به این نتیجه رسیدیم که این دوره را ۱۸ ماهه به جای یکساله برگزار کنیم.
مدیردفتر شعر مؤسسه شهرستان ادب با اشاره به استان‌هایی که بیشترین برگزیدگان و اسامی پذیرفته‌شدگان را دارند، گفت: تهران، قم، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، گیلان و زنجان هفت استانی بودند که بیشترین عضو را داشتند. تهران با ۳۱ عضو و زنجان با ۹ عضو بیشترین و کمترین اعضا را دارند و این نشان می‌دهد که این استان‌ها از مناطق شاعرپرور کشور هستند.
عرفان‌پور گفت:‌نخستین برنامه رسمی دوره هفتم اردوی آموزشی شعر بانوان است که از تاریخ ۱۷ تیر ماه الی ۲۰ تیر ماه در مجتمع آدینه تهران برگزار خواهد شد. اردوی هفتم چهار روزه خواهد بود و سی و‌یکمین اردوی شعر جوان کشور طی شش دوره گذشته است. در این دوره سی و یکم بر اساس تجارب گذشته و نگاهی که در این هفت سال تکمیل شده، برنامه‌هایی خواهیم داشت که در زمینه ادبی و اعتلای شعر و فرهنگ به این شعرای جوان کمک کند تا آثارشان پیشرفت داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه دوره آموزشی آفتابگردان دو تلاش عمده داشته و اول اینکه دقیق‌ترین استعدادیابی انجام شود و دوم اینکه جامع‌ترین دوره آموزشی شعر را برگزار کنیم، گفت:‌ما عدالت را در استعدادیابی رعایت خواهیم کرد آن هم بر اساس مواردی که مدنظر ماست. ما در برنامه‌های آموزشی دوره، بنا به برنامه‌های مشابه و تجارب هفت ساله تلاش می‌کنیم جامع‌ترین بسته آموزشی را که اعضای‌مان به آن نیاز دارند بدون دریافت هزینه در اختیارشان قرار دهیم. به لطف خدا برکات این دوره زیاد است و افتخار داریم که رهبر انقلاب بار‌ها از فعالیت‌های انجام شده اظهار رضایت داشتند و حتی به سایر نهاد‌های فرهنگی این نوع برنامه‌های آموزشی و مدیریت ادبی و فرهنگی را پیشنهاد دادند.
دبیر دوره‌های آموزشی شعر جوان کشور افزود: ۱۷ تا ۲۰ تیرماه اردویی با حضور ۶۷ بانوی شاعر از نقاط مختلف ایران زمین را میزبان خواهیم بود و برنامه‌های متعددی از جمله کلاس‌های تئوریک ادبی، کارگاه‌های نقد شعر و برنامه‌های فرهنگی و تفریحی با حضور ۱۵ کارشناس و اساتید برجسته شعر کشور برگزار خواهیم کرد.
یک سلوک مطمئن در فعالیت شعری
علی محمد مودب، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی- هنری شهرستان ادب در این نشست خبری گفت: دعوا بر سر کلمه است چه در میز‌های مذاکره و چه در میدان‌های نبرد، شکنجه‌گاه‌ها یا اسارت و... آزادگان ما آزاده بودند، چون در بند و زنجیر، تن به کلمه نادرست ندادند. آزاد زیستن ما در کلمات خودمان است. کلمات مرز‌ها و پرچم‌های ما هستند، هسته ما هستند، هر رشدی در کلمه اتفاق می‌افتد و هر ظلمی، از ظلم به کلمه آغاز می‌شود و زبان مادری است و مادرانه و کلمه مادر است. تمام حوزه‌های تمدنی ما اگر توسعه یابد و ما در زبان و کلمات دچار آسیب و انحراف باشیم رشد نخواهیم کرد، این مسئله نشان از آن دارد که پوک شده‌ایم و به سمت نوعی نابودی حرکت کرده‌ایم.
وی ادامه داد: قطار شعر از دو ایستگاه حرکت می‌کند. متن یا زندگی و لاجرم از هر جا باشد باید به سمت ایستگاه دیگر برود؛ شعری که از متن آغاز می‌شود در صورتی رشید و سالم است که از ایستگاه زندگی عبور کند و عبور از این مسیر باعث می‌شود شعر باشد که گذرش به ایستگاه متن بیفتد و وقتی ما از آموزش در شعر سخن می‌گوییم، منظور تعلیم به معنای متعارف نیست، بحث توجه دادن شاعران جوان است به این ایستگاه‌ها که اگر شما تحت جاذبه متون برجسته ادبی و چه متونی که از میراث ما هستند، مثل سعدی، مولانا و حافظ و چه متون معاصر شعر را شروع کرده باشید، حتماً باید سراغ زندگی و خودمان هم برویم. اگر سراغ میراث ادبی خودمان به عنوان یک شاعر نرویم، شعر رشد و شایستگی و بایستگی لازم را برای اینکه جزئی از شعر ایران باشد، نخواهد یافت.
این شاعر گفت:‌قرار است یک شاعر جوان در آینده در شب شعری شعر بخواند که پیش ا‌ز آن سنایی، مولوی، نظامی و حافظ در آن شب شعر‌ها شعرخوانی داشتند، چنین شاعری لاجرم توجه خود را به هر دو ایستگاه متن و زندگی تصحیح می‌کند، اگر در مطالعه و تتبع آثار برجسته ادبیات فارسی کم گذاشته باشد، در سیر مطالعاتی خود این را اصلاح کرده و اگر در زیست شاعرانه و ادراک خود از زندگی کاستی داشته باشد در سلوک و مجاهدت خود می‌تواند این نقیصه را اصلاح کند.
وی درباره هدف دوره آموزشی شعر آفتابگردان‌ها گفت: هدف این دوره‌ها آن است که ما به یک سلوک مطمئن در فعالیت شعری هدایت شویم تا در اثر نقص، مجاهدات و مطالعاتمان به دام متن‌زدگی و تشبه به بزرگان نیفتیم، یا اینکه به خاطر توجه به خود و زندگی‌مان از بلاغت یا از داشتن زبان و کلمات شایسته شعر امروز فارسی غفلت نکنیم.
کلمه، ابزار شاعر است
در بخش دیگری از این نشست افسانه غیاثوند نیز در سخنانی گفت: من بسیار خوشحالم که با مؤسسه شهرستان ادب بیشتر از قبل همکاری می‌کنم. این تجربه جدیدی است و از حضور در این دوره‌ها خوشحالم و خوشحال‌تر اینکه روز به روز توفیق این مجموعه را در تربیت شاعران جدید افزون می‌بینم. نظامی در مقدمه مخزن‌الاسرار در مورد اهمیت سخن رساله طولانی دارد و من فکر می‌کنم کلمه تنها ابزاری است که شاعر با آن دست و پنجه نرم می‌کند تا نظر و هدفش را به جمع ارائه دهد.
وی گفت: در وانفسای روزگار کنونی گاهی از یک کلمه برداشت‌های وسیعی می‌شود که نشان از یک فکر دارد و رسالت من به عنوان کارشناس این است که اهمیت این نگاه را برای شاعران جوان در مراحل عملی نشان دهم. ما وقتی با اردوی آفتابگردان‌ها سر وکار داریم اولین مواجهه شاعر جوان را می‌بینیم که در حالت سرشاری عاطفه حاضر است پس باید هدایتگر او باشیم تا به سمتی برود که با استفاده از بسته‌های مطالعاتی از مسیر خارج نشود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار