دفاعی بازی نمی‌کردیم نتایج دیگری رقم می‌خورد
کد خبر: 915829
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003qFR
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
بررسی عملکرد تیم ملی در جام جهانی در گفت‌وگوی «جوان» با اصغر مازیار، کارشناس و مربی فوتبال
در روسیه پدیده‌ای نداشتیم. همه بازیکنان از جان و دل مایه گذاشتند و همگی دستورات سرمربی را در زمین پیاده کردند. مسلماً تیم ملی کشور ما ستاره‌ای، چون مسی یا رونالدو در ترکیب نداشت ولی مهم این است که همه ملی پوشان تلاش‌شان را کردند
شیوا نوروزی
صعود به مرحـله حـذفــــــی جام‌جهانی ۲۰۱۸ رؤیایی بود که تیم ملی فوتبال کشورمان از رسیدن به آن بازماند، اما عملکرد درخشان یوزپلنگ‌ها رضایت مردم را به همراه داشت. شاگردان کرش در آوردگاه روسیه از جان و دل مایه گذاشتند تا از اعتبار فوتبال ایران دفاع و دل هموطنان خود را شاد کنند. اگرچه تیم شایسته کشورمان به حق واقعی‌اش نرسید ولی قد علم کردن مقابل دو تیم قدرتمند اسپانیا و پرتغال با تمام ستاره‌هایی که در اختیار داشتند نگاه دنیا به فوتبال ایران را تغییر داد. اصغر مازیار کارشناس و مربی فوتبال در گفت‌وگو با «جوان» آینده تیم ملی را با حضور سرمربی پرتغالی مثبت ارزیابی کرد.

ارزیابی شما از عملکرد تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ چیست؟
معمولاً در سطح جهانی عملکرد تیم‌ها با توجه به نتایج به دست آمده ارزیابی می‌شود. به عنوان مثال برزیلی که پنج بار قهرمان جام جهانی شده پنج ستاره دارد و کسی به این کار ندارد که برزیل با چه کیفیتی توانسته است به این افتخار دست یابد. درنتیجه اعداد و ارقام تعیین‌کننده هستند. به همین دلیل وقتی می‌بینیم تیم ملی در روسیه با کمترین گل خورده بیشترین امتیاز را در پنج دوره حضور ایران درجام جهانی کسب کرده و رتبه هجدهم را به دست آورده در نتیجه عملکرد تیم ملی را مثبت ارزیابی می‌کنم.
تأکید زیاد کارلوس کرش بر بازی تدافعی انتقاد‌هایی را در پی داشته است. فکر می‌کنید اتخاذ فاز تدافعی در مصاف با تیم‌های بزرگی، چون اسپانیا و پرتغال تصمیم درستی بود؟
از دید یک مربی روش اتخاذ شده کاملاً درست بوده است؛ چراکه اگر دفاعی بازی نمی‌کردیم همان بلایی سرمان می‌آمد که در دوره گذشته مقابل بوسنی سرمان آمد. ما مقابل حریفانی، چون اسپانیا و پرتغال اگر باز بازی می‌کردیم قطعاً با گل‌های زیاد شکست می‌خوردیم. دیدار اسپانیا – پرتغال نمونه خوبی برای این ادعاست؛ هر دو تیم هجومی بازی کردند و هر کدام سه گل زدند. با این حساب اگر ایران هم در برابر این دو حریف تدافعی ظاهر نمی‌شد بدون شک نتایج طور دیگری رقم می‌خورد.
با این روش می‌توانیم در مسابقات آینده به ویژه جام ملت‌ها موفق ظاهر شویم؟
در جام ملت‌ها قطعاً درصد دفاعی بودنمان کمتر می‌شود و بازی تهاجمی تیم افزایش می‌یابد. این موضوع را در دوره گذشته جام ملت‌ها شاهد بودیم. در دوره ۲۰۱۵ سیستم رو به جلو را ارائه کردیم و حتی در بازی با عراق ۱۰ نفره توانستیم سه گل به آن‌ها بزنیم. به طور کلی سیستم بازی در جام ملت‌ها به هیچ وجه قابل مقایسه با جام جهانی نیست.
کدام بازیکنان را ستاره ایران در جام جهانی می‌نامید؟ پدیده‌ای در این تورنمنت داشته‌ایم؟
واقعیت این است که در روسیه پدیده‌ای نداشتیم. در تیم ما همه بازیکنان از جان و دل مایه گذاشتند و از دروازه‌بان تا مهاجمان همگی دستورات سرمربی را در زمین پیاده کردند. مسلماً تیم ملی کشور ما ستاره‌ای، چون مسی یا رونالدو در ترکیب نداشت ولی مهم این است که همه ملی پوشان تلاش شان را کردند. البته بازیکنانی بودند که انتظار بیشتری از آن‌ها می‌رفت هرچند شاید وظایفشان در تیم ملی متفاوت بود. مثلاً علیرضا جهانبخش آقای گل لیگ هلند؛ پستی که این بازیکن در تیم آلکمار دارد با وظایفی که کرش به او در تیم ملی داد متفاوت بود. در نتیجه اگر بازیکنی مثل جهانبخش همانند لیگ هلند در تیم ملی اثربخشی نداشت در واقع به خاطر دستورات کادرفنی بود. معتقدم ستاره ایران در جام جهانی تیم ملی بود.
خداحافظی برخی ملی‌پوشان پس از جام جهانی چه تأثیری در تیم ملی دارد؟
سردار آزمون بازیکنی با قابلیت‌های زیاد است که به نظرم تصمیمی احساسی گرفته است. شاید الان هم از تصمیمش پشیمان شده باشد. رضا قوچان‌نژاد هم می‌توانست تصمیم بهتری بگیرد هرچند او هم سنش بالای ۳۰ سال است و نهایتاً می‌توانست درجام ملت‌های این دوره در خدمت تیم ملی باشد. آرام کردن فضا برای ملی‌پوشان بهترین تدبیر است و باید مشاوره‌های درست به آن‌ها دهیم. نقش رسانه‌ها در این ماجرا پررنگ است و متأسفانه به برخی مسائل بیش از حد دامن زده می‌شود. همین مسئله عواقب خوبی برای تیم ندارد. بازیکنان دیگری هم داریم که پا به سن گذاشته‌اند مثل مسعود شجاعی. تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ بسیار جوان بود و با میانگین ۶/۲۵ سال پا به مسابقات گذاشت و یکی از تیم‌های جوان این دوره محسوب می‌شدیم. حیف است این جوانان از دست بروند و بازیکنی مثل سردار آزمون را باید با مشاوره درست هدایت کرد.
تمدید قرارداد با کرش تصمیم درستی است؟
اگر قرارداد تمدید شده باشد که نمی‌توان کاری کرد. اگر تمدید نشده که فدراسیون و کمیته فنی باید بهترین تصمیم را بگیرند. به عنوان یکی از هواداران تیم ملی، وقتی نتایج تیم ملی را بررسی می‌کنیم عملکرد تیم هر دوره بهتر از قبل بوده است. از آنجا که همیشه می‌گوییم به ترکیب تیم برنده نباید دست زد اینجا هم می‌گوییم به ترکیب تیمی که روندی مثبت دارد نباید دست زد. در جام جهانی ۲۰۱۴ رتبه بیست‌و هشتم را کسب کردیم و در جام ۲۰۱۸ رتبه هجدهم به ایران تعلق گرفت. صعود ۱۰ پله‌ای قابل توجه است. همچنین از نظر گل‌های خورده، در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین هشت گل خورده، در ۲۰۰۶ آلمان شش گل خورده و حالا در جام ۲۰۱۸ فقط دوگل خورده داریم. با این آمار و عملکرد مثبت، منطقی است کارلوس کرش را که روی بازیکنانش شناخت کافی پیدا کرده و بازیکنان هم او را قبول دارند برای جام ملت‌ها حفظ کنیم.
پس نقش سرمربی پرتغالی در این موفقیت‌ها پررنگ است.
نقش او در این پیشرفت پررنگ است. این مسئله را می‌توان با آمار و ارقام ثابت کرد. وقتی با بازیکنان صحبت می‌کنیم آن‌ها از تمرینات و اردو‌ها راضی هستند. در شکل بازی تیم ملی نظم دفاعی به وضوح دیده می‌شود. در صورتی که در سال‌های قبل چنین نظمی نداشتیم. نمونه‌اش هم در بازی با کره‌جنوبی در جام ملت‌هاست که گل مساوی را به خاطر بی‌نظمی دریافت کردیم و در نهایت شکست خوردیم.
با توجه به اینکه جام ملت‌های آسیا را هم در پیش داریم آینده تیم ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
فوتبال ورزشی است که نمی‌توان با قطعیت در مورد آن صحبت کرد ولی همه تیم‌ها برای پیروزی می‌جنگند. امیدواریم تیم ایران به عنوان یک تیم قدرتمند در آسیا در جام ملت‌ها هم نتایج خوبی بگیرد ولی حوادث فوتبالی را نمی‌توان نادیده گرفت. اگر تیم ملی کره موفق به شکست آلمان می‌شود این تیم گل اولش را در دقیقه ۹۰ زد و با شدت گرفتن حملات ژرمن‌ها کره‌ای‌ها در دقیقه ۹۴ به گل دوم رسیدند. زمانی می‌توانیم بگوییم که کره از آلمان سرتر بوده که این دو گل را در طول ۹۰ دقیقه بازی به ثمر می‌رساند و برتری‌اش را تا آخر حفظ می‌کرد. ایران، استرالیا، ژاپن و کره مدعی قهرمانی جام ملت‌ها هستند. می‌توانیم به حضور در بین چهار تیم پایانی امیدوار باشیم و قهرمانی در جام ملت‌ها برای ما دور از دسترس نیست. هماهنگی تیم بالاست و جوانان انگیزه زیادی دارند. با ادامه این روند می‌توانیم به آینده تیم ملی خوشبین باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار