جنبش زنان در امریکا
کد خبر: 915347
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003q7f
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
زنان امریکایی از زمان اقامت‌گزینی اروپاییان در امریکای شمالی در سده هفدهم تاکنون، دگرگونی شگفت‌انگیزی را پشت سر گذاشته‌اند. آن‌ها از جایگاه شهروندان درجه دوم، تقریباً فاقد هرگونه حقوق سیاسی یا اجتماعی، به لحاظ قانونی به برابری تقریبی با مردان ارتقا یافته‌اند. برخی از زنان، به کارهایی، چون آموزگاری، سرپرستی یا مددکاری اجتماعی پرداختند.
زنان امریکایی از زمان اقامت‌گزینی اروپاییان در امریکای شمالی در سده هفدهم تاکنون، دگرگونی شگفت‌انگیزی را پشت سر گذاشته‌اند. آن‌ها از جایگاه شهروندان درجه دوم، تقریباً فاقد هرگونه حقوق سیاسی یا اجتماعی، به لحاظ قانونی به برابری تقریبی با مردان ارتقا یافته‌اند. برخی از زنان، به کارهایی، چون آموزگاری، سرپرستی یا مددکاری اجتماعی پرداختند. این امر به آن‌ها اجازه داد که برای خود در بازار کار جا باز کنند. پیشروی آهسته، اما پیوسته آن‌ها به سوی برابری را غالباً «جنبش زنان» می‌نامند.
کتاب «جنبش زنان در امریکا» نوشته دان ناردو (Don Nardo) از سری کتاب‌های تاریخ جهان، درباره تاریخ و پیشرفت اجتماعی زنان است.
پیش از کتاب جنبش زنان در امریکا (The womens movement) تقریباً هیچ کتاب یا مقاله‌ای وجود نداشت که به بازگویی تلاش‌ها و دستاورد‌های زنان امریکایی به درجه یک طبقه اجتماعی پرداخته باشد. همچنین به طور اجمالی به تحول آموزش زنان امریکایی پرداخته می‌شود.
کتاب صوتی جنبش زنان در امریکا شش فصل دارد که به ترتیب عبارتند از: «آزمونِ دشوار نخستین زنان امریکایی»، «زنان می‌آموزند چگونه سازمان یابند»، «راه دراز به سوی صندوق رأی»، «پیدایش زن اجتماعی جدید»، «خواست فزاینده برابری جنسیتی» و «تلاش پیگیر برای منزلت اجتماعی و حقوق».
در قسمتی از کتاب جنبش زنان در امریکا می‌خوانیم:
در دوران بحران، از میلیون‌ها زنی که جزو طبقه متوسط به حساب می‌آمدند، عده کمی شغل نیمه‌وقت یا تمام‌وقت داشتند. دیگران مرتب در پی کار بودند، اما نمی‌توانستند کاری پیدا کنند. تعصب جنسیتی در هر دوی این گروه‌ها تأثیر می‌گذاشت. برخی بی‌جهت گمان می‌کردند کار کردن زنان مشاغل را از دسترس مردان خارج می‌کند و آن‌ها بیکار می‌مانند و نمی‌توانند خانواده خود را تأمین کنند. به سبب چنین تبعیضی، در نیمه دوم دهه ۱۹۳۰، ۶۳ درصد شرکت‌های خدمات عمومی، ۶۵ درصد بانک‌ها و ۸۴ درصد شرکت‌های بیمه از استخدام زنان خودداری کردند. نورمن کازینز، روزنامه‌نگار مشهور، از روی نادانی به خود می‌بالید که برای اقتصادی بیمار یک راه درمان سریع دارد و به طعنه می‌گفت: «خیلی ساده است: زنان را که به هر صورت نباید کار می‌کردند، اخراج کنید و مردان را استخدام کنید! خیلی سریع! نه بیکاری باقی می‌ماند، نه پرداخت اعانه و نه بحران اقتصادی...»
پیشگفتار این کتاب «تلاش در راه رؤیای امریکایی» است. در فصل اول: آزمون دشوار نخستین زنان امریکایی، به همراه ضمائم آمده است و فصل دوم: زنان می‌آموزند چگونه سازمان یابند و در فصل سوم: راه دراز به سوی صندوق رأی است. فصل چهارم: پیدایش زن اجتماعی جدید و فصل پنجم: خواست فزاینده برابری جنسیتی است که به ریشه‌های شکل‌گیری این ماجرا پرداخته است. فصل ششم: تلاش پیگیر برای منزلت اجتماعی و حقوق است. در هر فصل ضمایمی متناسب با محتوای آن پیوست شده تا خواننده را با خود همراه کند و مطالب کتاب را مستند نماید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار