تأثیر زهر زنبور عسل بر سلول‌های سرطانی
کد خبر: 914326
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003prC
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰
در یک طرح تحقیقی، اثر زهر زنبور عسل بر سلول‌های سرطانی روده بزرگ انسان در محیط آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت.
مجری این طرح تحقیقی اظهار کرد: در این مطالعه، خواص ضدتوموری زهر زنبور عسل روی سرطان روده بزرگ انسان بررسی شد. نتایج نشان داد که زهر زنبورعسل با الگوی وابسته به غلظت و غیروابسته به زمان، دارای اثر کشندگی بر این سلول‌هاست.
شاهین گوانجی با بیان اینکه اثبات دقیق این موضوع نیازمند تحقیق بیشتری است، افزود: برای این تحقیق، القای مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلولی (آپوپتوزیس) در سلول‌های سرطانی تیمار شده با زهر زنبور عسل مورد بررسی قرار گرفت، اما برای رسیدن به نتایج دقیق‌تر نیازمند تست حیوانی هستیم.
وی تأکید کرد: سرطان به عنوان یک مشکل جهانی در تمام دنیا همه‌گیر شده و برای این منظور پیدا کردن راهی برای درمان این بیماری، بسیار حائز اهمیت است.
محقق و پژوهشگر اصفهانی با بیان اینکه زهر زنبور عسل برای بیش از هزاران سال در درمان بیماری‌های مختلف کاربرد داشته است، اضافه کرد: زهر زنبور با دارا بودن موادی مثل ملیتین، فسفولیپاز و آپامین، اثر ضدتوموری بر بدخیمی‌های کلیه، کبد، مثانه و پروستات دارد. وی ادامه داد: با توجه به موارد مذکور، هدف از انجام این مطالعه، بررسی اثر مهارکنندگی این ماده طبیعی بود که برای نخستین بار خاصیت ضد توموری زهر زنبور را بر این رده در بدخیمی توده‌های سرطانی مورد بررسی قرار داد.
طرح تحقیقی «بررسی تأثیر زهر زنبور عسل بر سلول‌های سرطانی روده بزرگ انسان در محیط آزمایشگاه»، از سال ۱۳۹۶ با همکاری پژوهشگران دانشگاه‌های آزاد اصفهان، تهران، علوم پزشکی اصفهان و شیراز انجام شد و به زودی بررسی‌های سم‌شناسی و آزمایشات مولکولی دیگر در محیط آزمایشگاه نیز بررسی می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: