فرصت خنثی کردن سیاه‌نمایی غربی‌ها
کد خبر: 913936
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003pku
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۷
سعید احمدیان
پاسخ آگاهانه مهدی مهدوی‌کیا و مسعود شجاعی به سؤالات شیطنت‌آمیز رسانه‌های غربی در حاشیه مسابقات جام جهانی، بار دیگر حاکی از آن است که می‌توان از فرصت فوتبال برای مقابله با جوسازی و سیاه‌نمایی غربی‌ها علیه کشورمان استفاده کرد و اجازه نداد به بهانه مشکلاتی که در کشور وجود دارد، تصویر ناقص و نادرستی به دنیا منتقل شود. بدیهی است هر سال که می‌گذرد هجمه‌های ناجوانمردانه بیشتری علیه کشورمان از سوی رسانه‌های غرب به مردم دنیا پمپاژ می‌شود، هجمه‌هایی که سبب شده تا در ذهن برخی از مردم جهان، تصویر متفاوت و منحرف شده‌ای از آن چیزی که در کشورمان می‌گذرد، نقش ببندد. مرور صحبت‌های بازیکنان و مربیان خارجی پس از آمدن به ایران به خوبی بیانگر تصویر منحرف شده‌ای است که برخی رسانه‌ها و دولتمردان غرب از ایران برای مردم کشورشان ساخته‌اند، اینکه مردم ایران با شتر حمل و نقل می‌کنند و خبری از نماد‌های توسعه در این کشور نیست، شاید پیش‌پا افتاده‌ترین چهره‌ای باشد که یک رسانه خارجی از ایران می‌سازد، طوری که این اطلاعات تحریف شده باعث می‌شود تا خیلی‌ها در خارج از ایران نسبت به کشورمان دیدی منفی داشته باشند. با این حال مربی یا بازیکن خارجی در همان ابتدای ورود به ایران به کذب بودن و نادرست بودن اطلاعاتی که به وی داده‌اند، پی می‌برد و پس از آن در مصاحبه‌های مختلف با رسانه‌های کشورش به تصور اشتباهی که نسبت به ایران داشته‌اند، اعتراف می‌کند.
علاوه بر این جام جهانی روسیه فرصتی شده تا از طریق فوتبال پاسخی روشن به سیاه‌نمایی‌های غرب علیه کشورمان داده شود. این روز‌ها ملی‌پوشان و مدیران فوتبال ایران در حالی به عنوان نماینده کشورمان در روسیه حضور دارند که بودن در رقابت‌هایی که با توجه به گستردگی و تبدیل شدن به یک صنعت پولساز، از یک ورزش صرف جدا شده و تأثیرات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی این رقابت‌ها غیرقابل انکار است. تأثیراتی که باعث شده تا بزرگ‌ترین و قدرتمندترین سیاستمداران دنیا نیز از اظهارنظر و تماشای مسابقات غافل نباشند. در چنین شرایطی رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی به‌طور قطع مانند گذشته در مواجهه با ملی‌پوشان و مدیران فدراسیون به دنبال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود هستند، مانند پرسیدن سؤالات جهت‌دار و شیطنت‌آمیز، اتفاقی که در روز‌های گذشته در جام جهانی زیاد شاهد آن بودیم. نمونه بارز این سوءاستفاده‌ها سؤالات جهت‌دار رسانه‌های خارجی از مسعود شجاعی و مهدی مهدوی‌کیا بود که البته با هوشیاری شجاعی و کیا، خبرنگاران غربی نتوانستند به اهداف‌شان دست پیدا کنند.
چنین روندی از سوی رسانه‌های غربی در روز‌های باقی مانده هم ادامه خواهد داشت و هوشیاری ملی‌پوشان و شفاف‌سازی آن‌ها در پاسخ به سؤالات جهت‌دار، سیاه‌نمایی غربی‌ها را خنثی و به معرفی چهره واقعی کشورمان به مردم دنیا کمک می‌کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار