اشتباهات داور کم هیجان بازی کمتر
کد خبر: 913189
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003pYr
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
گفت و گوی "جوان آنلاین" با غیاثی کارشناس داوری درباره فناوری VAR در جام جهانی روسیه
سیستم VAR یا همان کمک داوری ویدوئی در حالی از سوی فیفا در جام جهانی روسیه برای به حداقل رساندن اشتباهات داوری مورد استفاده قرار گرفت که ۶ روز پس از گذشت مسابقات جام جهانی ، نتایج بعضی از دیدارها تغییر پیدا کرد و اشتباهات داوری به حداقل رسید.

سرویس ورزشی جوان آنلاین - وحید صابری: سیستم VAR یا همان کمک داوری ویدوئی در حالی از سوی فیفا در جام جهانی روسیه برای به حداقل رساندن اشتباهات داوری مورد استفاده قرار گرفت که در این ۶ روز از گذشت مسابقات جام جهانی ، نتایج بعضی از دیدارها را تغییر داد و اشتباهات داوری را به حداقل رساند.

رضا غیاثی پیشکسوت داوری درباره فناوری VAR برای کمک به داوران در جام جهانی روسیه می گوید: به هر حال مسیر فوتبال مثل همه چیز با علم روز جلو می رود و استفاده از این فناوری کمک بزرگی برای داوران و عملکرد آنها در حین بازی است.کمک به حقیقت و سلامت بازی یکی از اهداف فیفا در استفاده از این تکنولوژی است ، موضوعی که انصافا در همین چند روز کمک شایانی به داوران و تیم ها داشته است. شما ببینید درهمین چند روز چند پنالتی برای تیم ها با همین کمک داور ویدئویی گرفته شد و نگذاشت حقی اجحاف شود و این همان موضوعی است که فیفا قبل از مسابقات روی آن تاکید زیادی داشت، البته کمک داور ویدئویی معایبی هم دارد و مهمترین آن اینکه دیگر خبری از آن شور و هیجانی که ممکن است در یک صحنه جنجالی فوتبال اتفاق افتد نباشیم.

وی درباره این که این سیستم VARفقط در چهار مورد می تواند به داور وسط زمین کمک کند گفت: طبق بخشنامه خود فیفا این کمک داورهای ویدئویی یا به اصطلاح ویدئو چک در چهار موضوع اصلی می تواند به داور وسط زمین کمک کند ، در گل شدنی یا نشدن توپ در چارچوب دروازه ، پنالتی یا عدم پنالتی ، در دادن کارت مستقیم قرمزداور به بازیکن خاطی و در آخر اشتباه داور در شناسایی فرد خاطی برای کارت دادن.

پیش از این در برخی موارد بسیار مشاهد می شد که داور در اخطار دوم به بازیکنان اشتباه می کرد و همین رو فیفا را ملزم کرد که این موضوع را جز موارد اصلی در فناوری VAR لحاظ کند.البته من در این چند روز که بازی ها را مشاهده می کردم متوجه شدم که به غیر از این موارد ، کمک داور ویدئویی ، موارد دیگری هم به داور زمین گوشزد می کردند اما همان طور که گفتم فیفا بیشتر روی این چهار مورد نظر دارد.

اشتباهات داور کم هیجان بازی کمتر

غیاثی درباره این که آیا این فناوری از اقتدار داور وسط زمین کم نمی کند گفت: در بخشنامه صراحتا فیفا قید شده که داور حرف اول و آخر را در زمین می زند چرا که این سیستم فقط صحنه خاص را از چهار زاویه مختلف برای داور به نمایش در می آورد و داور است که باید نظر اصلی را بدهد.

پیشکسوت داوری در پاسخ به این سئوال که آیا فیفا فناوری VAR را در لیگ های معتبر یا دیگر جام ها اجباری خواهد کرد گفت: فکر نمی کنم فیفا روی این مسئله تاکید زیادی داشته باشد. با توجه به هزینه بالای این فناوری در مسابقات، قطعا همه کشورها توان استفاده از آن را نخواهند داشت، برای همین احتمال دارد برخی کشورها از آن استفاده کنند اما قطعا اجباری نخواهد شد ، ضمن این که پیش از این سری A ایتالیا و بوندس‌لیگا مورد استفاده قرار گرفت. درکل من با توجه به این که این فناوری هیجان را می گیرد و دربازی وقفه می اندازد خیلی موافق نیستم.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار