زاهدی: "حسین فریدون" با فشار در مقطع دکتری پذیرفته شد
کد خبر: 912156
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003pIC
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
رئیس فعلی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و وزیر علوم دولت اول احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی تفصیلی به تشریح آخرین اخبار از پرونده تحصیلی برادر رئیس‌جمهور، پرونده مدرسه غرب تهران و اقدامات اخیر احمدی‌نژاد پرداخت.

جوان آنلاین: محمد‌مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اخیراً با حضور در خبرگزاری تسنیم، ضمن بازدید از بخش‌های خبری این خبرگزاری با خبرنگاران پارلمانی این مجموعه پیرامون مسائلی چون پرونده تحصیلی حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور، اجرای سند 2030 در برخی از مدارس، وضعیت دانشگاه فرهنگیان، تعطیلات زمستانی مدارس، نحوه جذب معلم در مدارس غیر انتفاعی و اقدمات اخیر محمود احمدی‌نژاد گفت‌وگو کرد.

محمد مهدی زاهدی در سال 1332 در کرمان متولد شده. او دارای مدرک دکتری ریاضی و استاد دانشگاه تربیت مدرس است. وی همچنین وزیر علوم در دولت نهم و در دولت دهم نیز سفیر کشورمان در مالزی بود. زاهدی پس از دوران وزارت و سفیری خود به عنوان نماینده مردم کرمان در مجلس‌های نهم و دهم انتخاب شد. او هم اکنون رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است

بخشهایی از مصاحبه زاهدی  به شرح زیر است:

در ابتدا از اینکه وقتی در اختیار ما قرار دادید از شما تشکر می‌کنیم. به عنوان اولین سوال، مدتی است که پرونده تحصیلی حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در حال بررسی است، این پرونده در چه مرحله‌ای است؟

برای بررسی پرونده تحصیلی حسین فریدون کمیته 3 نفره‌ای متشکل از آقایان قمی، ابطحی و کارن خانلری به ریاست آقای قمی در کمیسیون تشکیل شد. اعضای این کمیته براساس مستنداتی که به کمیسیون آموزش رسیده بود بر روی این پرونده کار کردند و در نهایت آقای قمی و خانلری گزارشی با امضای خود به بنده ارائه دادند. آقای ابطحی نیز گزارش جداگانه‌ای ارائه داد. این گزارش‌ها همخوانی با هم نداشتند و بنده هر چه اصرار کردم که کارگروه در این باره یک گزارش ارائه دهد که آنها از این کار امتناع کردند. اعلام کردم اینگونه نمی‌شود که آقای قمی به عنوان رئیس کمیته گزارشی را ارائه دهد و پس از آن آقای ابطحی ادله‌ای را مطرح کند و گزارش آقای قمی را زیر سوال ببرد.

**پرونده تحصیلی حسین فریدون تا یک‌ماه آینده جمع‌بندی می شود

در نهایت آقای قمی به بنده گفت که شما هر 2 گزارش را مطالعه کنید و به هر جمع‌بندی که رسیدید، آن را می‌پذیرم. نپذیرفتم که جمع‌بندی نهایی از سوی بنده انجام شود. قبول کردم که گزارش‌ها را مطالعه و نظراتم را براساس مستندات ارائه دهم و پس از آن اعضای کارگروه روی آن کار کنند. جمع بندی اولیه درباره این گزارش را انجام دادم اما تاکنون فرصت نکردم آن را تنظیم و در اختیار اعضای کارگروه قرار دهم.

نتیجه کار به کجا رسید؟

نتیجه بستگی به این دارد که آیا جمع‌بندی بنده را اعضای کمیته تأیید کنند یا خیر.

 اختلاف در گزارش ارائه شده از سوی اعضای کارگروه بر سر چه موضوعاتی است؟

نحوه ورود آقای فریدون به دوره دکتری محل اختلاف است. آقای ابطحی به دلیل اینکه حقوقدان است ادله‌ای را مطرح می‌کنند که این نحوه ورود اشکال دارد. لذا اصلا بحث مدرک مطرح نیست.

جمع‌بندی نهایی از این پرونده چه زمانی انجام می شود؟

جمع‌بندی نهایی حداکثر ظرف یک ماه آینده انجام می‌شود.

**در جذب حسین فریدون در دانشگاه اعمال فشار صورت گرفته است

شما که گزارش را مطالعه کردید به این نتیجه رسیدید که تخلفی در پرونده تحصیلی آقای فریدون صورت گرفته است؟

در نحوه ورود وی به دانشگاه تخلفاتی محرز است. حتماً در ورود برادر رئیس‌جمهور اعمال فشار از بالا به دانشگاه و از دانشگاه به گروه بوده است. این اعمال فشار‌ها بعد در روندی که طی شده اشکالاتی را به وجود آورده که عرف دانشگاه نیست. به عنوان مثال گروه آموزشی مربوطه باید نظر دهد. ما تصویر نظر منفی گروه آموزشی را از روز اول داریم ولی تا الان نظر مثبت گروه را ندیده‌ایم. جایی گروه مکتوبی داده که ما موافق پذیرش هستیم که البته این نظر شخص رئیس گروه بوده که به نظر می‌آید آن هم تحت فشار صورت گرفته است.

 اگر تخلف ثابت شود مدرک آقای فریدون باطل می‌شود؟

اگر مجلس تصویب کند پرونده به قوه قضائیه می‌رود و قوه باید در این‌باره حکم دهد.

در مجلس دهم به غیر از پرونده مدرک آقای فریدون پرونده مشابه دیگری به کمیسیون رسیده است؟

در مورد مدرک تحصیلی آقای روحانی به کمیسیون آموزش شکایت کردند و تحقیق و تفحصی هم در مجلس در این باره مطرح شد که در صحن علنی رأی نیاورد.

**برخی دولتمردان نمی‌خواهند دانشگاه فرهنگیان فعالیت کند

 در چند وقت گذشته مباحثی درباره فعالیت‌های دانشگاه فرهنگیان وجود داشته و گفته می‌شود برخی در وزارت آموزش و پرورش نمی‌خواهند دانشگاه فرهنگیان به کارش ادامه دهد، نظر شما درباره ادامه فعالیت این دانشگاه چیست؟

فعالیت دانشگاه فرهنگیان در بعضی مواقع به مذاق برخی افراد خوش نمی‌آید، ممکن است وزیری و یا برخی از دولتمردان نخواهند این دانشگاه به فعالیت خود ادامه دهد. البته باید گفت تشکیل دانشگاه فرهنگیان بر مبنای قانون است و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز دارد. لذا فردی نمی‌تواند بگوید که من مخالف هستم و این دانشگاه نباشد و تعطیل شود.

متاسفانه در طی 4 سال گذشته روندی که در این دانشگاه برای پذیرش دانشجو طی شده است یک روند کاهشی و نزولی است. این مسئله ضربه جدی به کشور می‌زند که اثر آن 4 سال دیگر مشخص می‌شود. زمانی که طی چند سال آینده خیل زیادی از معلمان بازنشسته شدند و ما نیروی جایگزین نداشتیم, معلوم می شود که چه ظلمی به آموزش و پرورش شده است.

وزیر فعلی آموزش و پرورش بار‌ها از دانشگاه فرهنگیان دفاع کرده؛ اما دفاع وی به تنهایی کافی نیست. باید معاونت نیروی انسانی و معاونت برنامه بودجه رئیس‌جمهور پای کار بیایند؛ معاونت منابع انسانی رئیس‌جمهور باید ردیف‌های استخدامی کافی را به دانشگاه فرهنگیان اختصاص دهد و برایشان حکم صادر کند. معاونت برنامه و بودجه هم باید بودجه بدهد. بنابراین باید یک مجموعه دست به دست هم بدهند تا این دانشگاه بتواند رشد و بالندگی که از آن انتظار می‌رود را در جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش به خصوص معلمین و مربیان پرورشی ادامه دهد.

این دانشگاه سالانه چه میزان جذب دانشجو می‌تواند، داشته باشد؟

با ظرفیتی که در حال حاضر دانشگاه فرهنگیان دارد، می‌تواند سالانه حداقل 30 هزار نفر را تربیت کند، متأسفانه در سال گذشته فقط 3 هزار و 500 نفر در این دانشگاه تربیت ‌شدند که با ظرفیت موجود فاصله بسیار دارد.

در طی چند سال آینده چند هزار معلم بازنشسته می‌شوند؟

تا سال 1400، سیصد و پنجاه و چهار هزار تن از معلمان بازنشسته می‌شوند. اگر طی 3 الی 4 سال گذشته سالانه 30 هزار دانشجو در این دانشگاه جذب و تربیت می‌کردیم به تبع این عدد خیلی کاهش پیدا می‌کرد.

** در مدارس غیرانتفاعی مکانیزم درستی برای جذب معلم نداریم

از طرفی دانشگاه فرهنگیان جذب مناسبی ندارد و از طرف دیگر معلمان حق‌التدریس را به کار می‌گیریم و یا کسانی وارد مدارس می‌شوند که به درستی فیلترهای لازم را سپری نکرده‌اند، لذا شاهد اتفاقاتی مانند مدرسه‌ای در غرب تهران هستیم بنابراین چه راهکاری باید برای این مشکل اندیشید؟

از این بابت درست می‌گویید به خصوص که در مدارس غیر‌انتفاعی یک مکانیزم و شیوه درستی برای جذب معلم نداریم.به نظر بنده این یک خلاء قانونی جدی‌ است. حتما باید مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات به عنوان کمیسیون تخصصی وارد کار شوند و طرحی را برای نظام‌مند کردن جذب نیروی انسانی در مدارس غیر انتفاعی تدوین کنند. ما این همه وسواس برای مدارس دولتی با تأکید بر دانشگاه فرهنگیان داریم اما مدارس غیردولتی که الان 10 درصد جمعیت دانش آموزی ما در این مدارس هستند را رها کردیم. این مسئله به ضرر کشور و نظام تعلیم و تربیت است و باید درست شود.

**طرحی برای نظام‌مند شدن مدارس غیر انتفاعی تدوین می‌شود

برخی از معلمان به سن بازنشستگی رسیده‌اند اما تمایلی به بازنشستگی ندارد این مسئله چه معایب و محاسنی دارد؟

این مسئله هم خوب و هم بد است. بدی این مسئله این است که اگر این معلمان بازنشسته نشوند یک مانعی برای ورود نیرو‌های جوان پیدا می‌شود اما خوبی آن این است که باید فعلاً و به طور موقت هر طور شده این معلمان را حفظ کنیم تا کمبود نیرو حل شود. لذا تا زمانی که در تأمین معلم دچار مشکل هستیم حفظ و حضور افرادی که به سن بازنشستگی رسیدند ضروریست تا دانشگاه فرهنگیان قوی شود و بتواند تمامی کادر آموزش و پرورش را تربیت کند.

**در برخی استان‌ها معلمان ایثارگر را به عمد بازنشسته کردند

 کمیسیون آموزش طرح یا برنامه‌ای برای اینکه ساماندهی وضعیت دانشگاه فرهنگیان دارد؟

قانون در این زمینه مصوب شده؛ برای مثال طبق قانون ایثارگران می‌توانند تا سن 65 سالگی به کار ادامه دهند اما متأسفانه شاهد بودیم در برخی از استان‌ها حتی به عمد این افراد را بازنشسته کردند و از این بابت واقعاً ظلم و اجحاف زیادی بر حق ایثارگران کردند. خیلی‌ها را با مدرک کارشناسی ارشد بازنشسته کردند در صورتی که قانون اجازه می‌دهد، کسانی که مدرک فوق لیسانس دارند تا سن 65 سالگی بر سر کار باشند.

**آموزش و پرورش به سمت سیاسی‌کاری رفته است

متأسفانه آموزش و پرورش به سمت سیاسی‌کاری رفته است و برخی از مدیرانی که در استان‌ها و شهرستان‌ها منصوب شدند تفکرشان سیاسی است نه تعلیم و تربیتی؛ این به وزارتخانه ضربه زده است. برای مثال کسانی که مدرک فوق لیسانس داشتند اما به دلیل اینکه خط سیاسی‌شان با آنها یکی نیست بلافاصله آن شخص را حذف می‌کنند. حذف بسیاری از ایثارگران نیز به همین دلیل بود. ما باید کاری کنیم که آموزش و پرورش را از این فضای سیاسی‌کاری دور کنیم؛ زیرا این مسئله به ضرر کشور است. آقای بطحایی قول داده که در روند سالم تعلیم و تربیتی کار کند، یقیناً فشار‌های بیرونی به وی زیاد خواهد بود. حداقل وی در این زمینه، اراده‌اش را دارد که امیدواریم بتواند این تصمیم را اجرایی کند.

**طبق آخرین اخبار تجاوزی در مدرسه غرب تهران اتفاق نیفتاده

 پس از اتفاق در مدرسه غیر انتفاعی در غرب تهران شما طی مصاحبه‌ای عنوان کردید که در صورت بروز اتفاقی مشابه، آنها شماره کمیسیون آموزش را پیدا کرده و مسئله را با اعضای کمیسیون آموزش در میان بگذارند و کمیسیون آموزش این مسئله را پیگیری می‌کند اما رسانه‌های معاند بر روی این مصاحبه خیلی مانور دادند نظرتان در این باره چیست؟

متأسفانه مسئله‌ای که اتفاق افتاد به نظام تعلیم و تربیت و مدارس ضربه زد. هر چند این مسئله در یک مدرسه غیرانتفاعی اتفاق افتاد، اما دشمنان سعی کردند از این اتفاق سوء استفاده کنند و می‌خواستند این اتفاق را بزرگ جلوه دهند. این رسانه‌ها می‌خواستند به طور ضمنی این را القاء کنند که این مسئله نتیجه این بود که ما تصمیم گرفتیم از سند 2030 خارج شویم و دیگر آن را اجرا نکنیم. بنابراین این مسئله را به سند 2030 ارتباط دادند و عنوان می‌کردند که علت اینکه این اتفاق افتاده این بوده که 2030 در مدارس اجرا نشده و اگر این سند اجرا می‌شد این اتفاقات نمی‌افتاد. در صورتی که این مسئله هیچ ارتباطی به اجرای این سند ندارد.

یک معلم در یک مدرسه به دلیل فساد اخلاقی دست به این کار زده است. سند 2030 آموزش‌های لازم را به دانش‌آموزان می‌دهد در صورتی که علت بروز این اتفاق یک معلم در یک مدرسه بوده که بدون حساب و کتاب وارد آموزش و پرورش شده و به دلیل فساد اخلاقی دست به چنین کاری زده است. لذا مصاحبه من در این جهت بود که بگویم ساحت فرهنگیان به‌دور از این مسائل است و ممکن است چنین اتفاقاتی در هر ارگانی رخ دهد. البته در آموزش و پرورش یک مورد هم واقعا زیاد است. ما یک میلیون معلم در آموزش و پرورش داریم، بنابراین نمی‌توانیم چوب حراج به نظام تعلیم و تربیت بزنیم و معلمان کشور را زیر سوال ببریم. یا به گونه‌ای جلوه دهیم که همه معلمان ما فساد اخلاقی دارند. در حالی که آموزش و پرورش همیشه کانون فرهنگی و خط مقدم تعلیم و تربیت در کشور بوده است.

آخرین خبری که بنده از این مسئله دارم تاکنون ثابت نشده که تجاوزی صورت گرفته است. مصاحبه بنده در این راستا بود که پیام دهیم، خبری نیست اما برخی رسانه‌ها به دنبال این بودند که چیزی را نسبت دهند و پس از آن فضاسازی کنند تا جامعه باور کند چنین کار شنیعی صورت گرفته است.

**سند 2030 در برخی از مدارس اجرا می‌شود

اخباری مبنی بر اجرای سند 2030 در برخی از مدارس وجود دارد نظر شما در این باره چیست؟

وزارت آموزش و پرورش به صورت تشکیلاتی و جریانی سند 2030 را اجرا نمی‌کند و آن را کنار گذاشته است. عدم اجرای این سند مصوبه دولت است و دولت این مسئله را به آموزش و پرورش و وزارتخانه هم به مدارس ابلاغ کرده که نباید این سند اجرا شود. در صورت اجرا با مسئولان مدرسه متخلف برخورد می‌شود. گزارش‌هایی درباره اجرا این سند به صورت مصداقی در برخی از مدارس به ما ارجاع شده است اما به این گونه که بگوییم یک جریان در آموزش و پرورش شکل گرفته و دارد این سند را پیاده می‌کند، نیست. به ما گزارشی در این زمینه نرسیده است. از دانش‌آموزان و والدین‌شان می‌خواهیم اگر این سند به صورت سیستماتیک و یا مصداقی در مدارس اجرا می‌شود به ما گزارش دهند. کمیسیون آموزش حتماً با چنین مواردی برخورد می‌کند.

با مدارسی که این سند را اجرا کرده‌اند، برخورد شده است؟

برای مثال واژه شهید و یا درس حسین فهمیده از برخی از کتب درسی حذف شده بود؛ این موارد را به مسئولان وزارتخانه اعلام کردیم و آنها نیز برخورد کردند. هر گزارشی به کمیسیون آموزش مجلس رسیده پیگیری شد. البته از این بابت آقای بطحایی باانگیزه وارد شدند و برخورد لازم را انجام دادند.

 

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار