FATF معاهده استعماری یا نیاز امروز اقتصاد کشور؟
کد خبر: 911610
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003p9O
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
دلیگانی: می‌خواهند سپاه را محدود کنند
جریان انقلابی بداند در کشور کارش به پایان نرسیده است و بایستی با همین شدت و حدتی که در این چند روز به حرکت درآمدند و توانستند این کار را به سرانجام برسانند و این نتیجه را از مجلس بگیرند با همین شدت و حدت و قوت تلاششان را برای روشنگری پیرامون تبعات پیوستن ما به این اف‌ای تی اف ادامه دهند
جوان آنلاین:‌ پیوستن ایران به معاهده بین المللی مبارزه با تروریسم یا همان (اف‌ای تی اف) منجر به اختلافات شدید بین نمایندگان مجلس شده است. در همین زمینه نمایندگان جریان اصلاح طلب و حامی دولت موافق پیوستن دولت به این معاهده هستند، اما در مقابل نمایندگان اصولگرا آن را استعماری و ننگین می‌دانند. شنبه هم تجمعی در قم در مخالف با این معاهد برگزار شد. آخرسر دیروز نمایندگان مجلس به مسکوت ماندن بررسی ایران برای پیوستن به این معاهده تا دو ماه آینده رای دادند.
 
برای توجیه خراب کاری های خودشان با این معاهده مخالفت می کنند

سهیلا جلودار زاده نمایند اصلاح طلب تهران در گفتگو با فردا در مورد مخالفت برخی نمایندگان مجلس با پیوستن ایران به‌ اف ای تی اف گفت «با معاهده مشکلی ندارند. یک مقداری سعی می‌کنند شعار‌هایی را بدهند که برایشان التیام بخش باشد. در واقع به نظر من یک عده شرایطی را که برای کشور به وجود آوردند و برای توجیه اشتباهات گذشته خود سعی می‌کنند بر مواضعشان پافشاری کنند. اگر چه در شروع دولت آقای احمدی نژاد بهترین شرایط مالی را داشتیم و بهترین شرایط سیاسی را  دارا بودیم و حتی می‌توانستیم خیلی خوب مسائل و مشکلاتمان را مدیریت کنیم؛ و اصلا مانع به وجود آمدن بحران شویم. ولی همان موقع هم همین مواضع به اصطلاح خط خطی را داشتیم و باعث شد که بالاخره خیلی از آن ایستگاه‌هایی که ایستاده بودیم عقب نشینی کنیم؛ و الان برای اینکه خراب کاری ها توجیه شود آقایان مساله را مطرح می‌کنند و جنبه تیزی آن به سمت داخل است. البته دیروز وضعیت در مجلس بهتر بود چون مخاصمه کمتر بود.» 
 

جای طومار داخل صحن مجلس نیست

این عضو فراکسیون امید در مورد آوردن طومار به صحنه مجلس در جلسه امروز هم گفت: «من طومار را از نزدیک ندیدم چون روی صندلی خودم نشسته بودم اما امضا‌های مردمی بود که قرارداد‌های ننگین نداشته باشیم. دقیق ندیدم. یعنی آقایی که اسمش را نبرم بهتر است این طومار را داخل مجلس آورد. شان پارلمانی که با دنیا مذاکره می‌کند این نیست که اعتراضات سطح خیابان را، البته امضای مردم خیلی ارزشمند است. داخل پارلمان بیاورد. معمولا طومار های اعتراضی مردم را در راهروی مجلس قرار می دهند که همه جهت اطلاع ببینند. ولی داخل پارلمان شایسته نیست. ما یک ملت متین و فهیم هستیم که 40 سال است مقاومت می‌کنیم که کشورمان را با دست خودمان اداره کنیم. اصلا تفکر دین ما بندگی غیر از خدا را نمی‌پذیرد. سیاستمان هم باید بر اساس همین باشد. باید استقلالمان حفظ شود و خودمان باید کشورمان را بسازیم و این به معنی نفی علم و دانش بشری هم نیست. باید سعی کنیم در دنیای امروز خودمان را بازتعریف کنیم.»

ما باید به افکار عمومی جهان مدعای خودمان را ثابت کنیم

وی با بیان اینکه باید به این معاهده بپیوندیم گفت«کسانی که موافق پیوستن به این معاهده هستند حتما عرق ملی و میهنی دارند، ولی به نظر من این یک گفتگوی است که ما با افکار عمومی جهان می خواهیم شروع کنیم. در واقع اگر حتی اروپا و آمریکا هم به این معاهدات عمل نکنند اما ما به افکار عمومی جهان ثابت می کنیم که مشکل از ما نیست و ما برای دنیا مشکل ایجاد نمی کنید بلکه کشور های دیگر برای دنیا مشکل ساز شده اند این برای ما سرمایه بیشتری است. سرمایه حقانیت ، حق بودن برای ما ارزشمند است. حمایت‌های مردم جهان خیلی ارزشمند است. »

پیوستن به این معاهده مساله ملی است

جلودارزاده در مورد نظر لاریجانی در مورد این معاهده هم گفت«این یک مساله‌ای نیست که بتوان یک نفری آن را حل کرد، بلکه مساله کشوری است. دبیر شورای امنیت ملی در مورد آن صحبت کرده است. دولت و نهاد‌های دیگر صحبت کردند، این بخشی از مسری است که در مذاکرات توافق شده است برویم. آقای لاریجانی هم در آن جلسه غیرعلنی صحبت کردند خلاصه ایشان هم به عنوان رئیس مجلس حق دارند که نظر بدهند اما نظر دقیقشان را باید از خودشان بپرسید.»

باید نرمش قهرمانانه انجام دهیم

جلودارزاده در مورد اینکه اگر به اف‌ای تی اف نپیوندیم چه مشکلی پیش می‌آید هم گفت: « همانطور که گفتم این بخشی از مسیری است که ما باید طی کنیم این معاهده محدودیت هایی برای ما دارد اما امتیازات آن بیشتر از محدودیت هایش است . برای این که خودمان بتوانیم مقاومت کنیم می‌تواتنیم از آن استفاده کنیم. من می‌گویم 8 سال ما تجربه خشونت را داشتیم حالا باید همانند نرمش قهرمانانه ، در این مسیر هم نرمش داشته باشیم و مسیری را برویم که افکار عمومی آن را بپذیرد»

منتظر اقدام اروپا هستیم

نماینده تهران در پاسخ به این سوال که با توجه به مسکوت ماندن این لایحه  امیدوار به تصویب آن هستید؟ گفت: «هر چه مصالح کشور باشد باید اتفاق بیفتد و مسئولان کشور باید تصمیم بگیرند. بیشتر هم آقایان معتقد بودند عقب بیفتند تا ببینیم اروپا چه تصمیمی می خواهد در مورد برجام بگیرد»
 
کسی پاسخگوی نقد های ما نیست

حسینعلی حاجی دلیگانی هم  در مورد تصویب  پیوستن به اف ای تی اف در مجلس هم به فردا گفت«با  مشورت با دانشمندان روابط بین الملل و کارشناسان مربوط به معاهدات بین الملل ما پیوستن به این معاهد را بررسی کردیم و به اشکالاتی رسیدیم  که مدت ها است آن اشکالات را بیان می کنیم اما کسی به ما پاسخ نمی دهد»

می خواهند سپاه را محدود کنند

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در مورد معاهده اف ای تی اف گفت« یکی از مسائلی که با آمریکایی‌ها داریم بحث داماتو است که حداکثر سرمایه گذاری در ایران را برای هر مورد 20 میلیون دلار محدود کرده و یکی موضوع کاتسا است، داماتو را سال 75 مصوب کردند کاتسا که نوعی خودتحریمی است و هر کسی با سپاه کار کند و یا مجموعه‌هایی که آنها اعلام کردند آن‌ها هم به عنوان طرفدار تروریسم شناخته می‌شوند و مورد تحریم قرار می‌گیرند که متاسفانه در داخل بانک ملت و بانک سپه را در ذیل همین عنوان تحریم کردند. تحریم بعدی که آمریکایی‌ها دارند چرخه دلار است و اولین تحریم را در سال 59 آمریکایی‌ها انجام دادند و تا سال 78 چرخه دلار وجود داشت که این‌ها اجازه می‌دادند ما بر اساس هماهنگی که کشور‌های دیگر انجام می‌دادند بتوانند مبادلات خود را با پول دلار با ما انجام دهند. ما وقتی نگاه می‌کنیم می‌بنیم که داماتو کاتسا و ... همه با هم وقتی با هم ترکیب می‌شوند می‌توانند از لحاظ سیاسی یک هم افزایی داشته باشند که کشور را از هر جهت قفل می‌کند.»

 وی ادامه داد« ما مساله دیگری هم با سازمان ملل داریم. یکی همین بحث پالرمو هست که ظاهرش یک بحث پولشویی است، اما در عمل به اصطلاح به نوعی کنترل کشور است. پالرمو مرکز فعالیت‌های مافیایی است، آن‌ها برای مبارزه این را راه انداختند، اما در داخل کشور اقتصادمان ما را به نوعی  می خواهند قفل کنند. از طرفی بحث دیگری که این‌ها دنبال می‌کنند بحث الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تروریسم است که درواقع 70 درصد آن استرداد مجرمین است. این مورد و پالرمو زمینه ساز اف‌ای تی اف هستند.»

برخی ها فکر می کنند با این معاهده شفاف سازی در کشور ایجاد می شود

 نماینده شاهین شهر در مورد دلیل موافقت برخی با این معاهده هم گفت«تفکری هم در دولت  و هم در برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس وجود دارد که با اف ای تی اف مقدمات شفاف سازی در کشور به وجود می آیید و باعث می شود اروپایی ها در برجام بمانند این در حالی است که  ماندن و یا نماندن اروپایی‌ها در برجام هیچ تفاوتی ندارد.»

مانع تصویب این لایحه خواهیم شد

وی با بیان اینکه در این دو ماه تلاش خواهیم کرد با روشنگری مانع تصویب این لایحه شویم هم گفت «جریان انقلابی بداند در کشور کارش به پایان نرسیده است و بایستی با همین شدت و حدتی که در این چند روز به حرکت درآمدند و توانستند این کار را به سرانجام برسانند و این نتیجه را از مجلس بگیرند با همین شدت و حدت و قوت تلاششان را  برای روشنگری پیرامون تبعات پیوستن ما به این اف‌ای تی اف ادامه دهند»

لاریجانی موافق است

 دلیگانی در مورد نظر لاریجانی در مورد این لایحه هم گفت «دیدگاهشان این بود که تصویب شود. منتها با هجمه چندجانبه مواجه شد. جریان دانشجویی، حوزه و خانواده شهدا مانع تصویب شدند و لاریجانی هم خیلی جرات نکرد به صراحت حمایت کند»
 
منبع:‌فردا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: