مروری بر اجلاس ۲۰۱۸ گروه بیلدربرگ و اثرات آن
کد خبر: 911508
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003p7k
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۳
تلگرام؛ عبدالله شهبازی
«گروه بیلدربرگ» یا «کلوپ بیلدربرگ» نام نهادی از قدرتمندترین چهره‌های مالی و سیاسی جهان است که ۶۴ سال پیش (۲۹ مه ۱۹۵۴) در هتل بیلدربرگ هلند تأسیس شد و به نام این هتل شهرت یافت.

به گزارش جوان آنلاین دکتر عبدالله شهبازی، استاد دانشگاه، در خصوص مروری بر اجلاس ۲۰۱۸ گروه بیلدربرگ و اثرات آن در کانال تلگرامی خود نوشت: امروز، یکشنبه ۱۰ ژوئن ۲۰۱۸، شصت و ششمین اجلاس بیلدربرگ در تورین ایتالیا به پایان رسید. این اجلاس سه روز (از ۷ ژوئن)، و مانند همیشه با تدابیر شدید امنیتی و در نهایت رازداری، برگزار شد.

«گروه بیلدربرگ» یا «کلوپ بیلدربرگ» نام نهادی از قدرتمندترین چهره‌های مالی و سیاسی جهان است که ۶۴ سال پیش (۲۹ مه ۱۹۵۴) در هتل بیلدربرگ هلند تأسیس شد و به نام این هتل شهرت یافت.

شاخص‌ترین چهره این اجلاس، همچون سایر اجلاس‌های سال‌های اخیر، هنری کیسینجر بود که «مغز متفکر» و به تعبیر من «استاد اعظم» بیلدربرگ بشمار می‌رود.

نمایندگان توتال و رویال داچ شل، مانند سایر اجلاس‌های سال‌های اخیر، در اجلاس ۲۰۱۸ نیز حضور داشتند.

ریاست اجلاس ۲۰۱۸ را هنری دو کَستری فرانسوی به عهده دارد که عضو هیئت مدیره مجتمع بانکی HSBC است؛ بانکی که تجار ‌تریاک، ‌که آن زمان از بزرگ‌ترین ‌شاخه‌های اقتصاد جهان بود، در سده نوزدهم میلادی در بنادر هنگ‌کنگ و شانگهای بنا نهادند. «مجتمع بانکی هنگ‌کنگ- شانگهای» یا اچ‌اس‌بی‌سی امروزه بعنوان بزرگ‌ترین بانک خصوصی جهان شناخته می‌شود و به بدنامی در حوزه ‌عملیات مافیایی شهره است.

حضور نمایندگان توتال و شل و بانک اچ‌اس‌بی‌سی، که شاخه‌های همبسته با آن مانند بانک هندوجا و برخی بانک‌های خصوصی ایرانی از نیمه دوم دهه ۱۳۷۰ زمام تجارت و مالیه ایران را به دست گرفتند، اجلاس فوق را برای ما بسیار بااهمیت می‌کند.

در میان اعضای اجلاس دو ژورنالیست متنفذ انگلیسی،‌ خانم زَنی مینتون بِدُوس، سردبیر هفته‌نامه اکونومیست، و آقای جان میکلثویت، سردبیر سابق اکونومیست و سردبیر کنونی اخبار بلومبرگ، حضور دارند. اهمیت «گروه اکونومیست»‌ و پیوندهای عمیق آن با کانون فوق،‌ و نیز نقش مهم شعبه ایرانی اکونومیست در حیات اقتصادی ایران، همواره مورد تأکید من بوده است.

موضوعاتی که وبسایت رسمی بیلدربرگ بعنوان دستور کار اجلاس ۲۰۱۸ اعلام کرده به شرح زیر است:

پوپولیسم در اروپا
چالش نابرابری
آینده کار
هوش مصنوعی
ایالات متحده آمریکا پیش از انتخابات کنگره [۶ نوامبر ۲۰۱۸]
تجارت آزاد
رهبری جهانی ایالات متحده
روسیه
رایانه کوانتومی
سعودی عربی و ایران
جهان «پسا- حقیقت»
حوادث جاری

نخست‌وزیران هلند و بلژیک و صربستان و استونی و معاون نخست‌وزیران اسپانیا و ترکیه از میهمانان این اجلاس بودند.

معمولاً میهمانان، که بر اساس موضوعات در دست بررسی دعوت شده‌اند، سخنرانی می‌کنند. ‌حضور این قبیل مقامات به معنی عضویت آنان در «کلوپ بیلدربرگ» نیست. سپس اعضای «گروه» یا «کلوپ بیلدربرگ»، که هسته اصلی و بسیار بسته اجلاس را تشکیل می‌دهند، بطور خصوصی به بحث و تصمیم‌گیری درباره ‌مسائل جهان می‌پردازند.

در اجلاس ۲۰۱۸ نماینده‌ای بعنوان «میهمان» از چین یا روسیه حضور نداشت.

اسامی چهره‌های مقتدر مالی- سیاسی که در این اجلاس حضور داشتند، بجز کسانی که رسماً در وبسایت بیلدربرگ نام برده شده‌، معلوم نیست.

——

پی‌نوشت: در حاشیه اجلاس‌های بیلدربرگ ارتباطات و آشنایی‌هایی نیز پدید می‌آید. برای مثال، خانم لین دو فارستر آمریکایی (اهل نیوجرسی) با واسطه هنری کیسینجر در اجلاس ۱۹۹۸ بیلدربرگ در اسکاتلند با سِر اِوِلین دو روچیلد، ثروتمند نامدار از خاندان روچیلد، آشنا شد و در سال ۲۰۰۰ زن رسمی روچیلد شد. خانم لین فارستر دو روچیلد، که ۲۳ سال از شوهرش ‌کم‌سال‌تر است، سومین زن سِر اِوِلین دو روچیلد است. سِر اِوِلین دو روچیلد در سال‌های ۱۹۷۲- ۱۹۸۹ ریاست «گروه اکونومیست» (مالک مجله اکونومیست) را به دست داشت و هم‌اکنون خانم لین فارستر دو روچیلد عضو هیئت مدیره «گروه اکونومیست» است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر: