رابطه جنسیت و بزهکاری
کد خبر: 911353
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003p5F
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۰
نویسنده کتاب «جنسیت و بزهکاری» رویکرد‌های جرم‌شناسی سنتی و دیدگاه‌های معاصر نسبت به جنسیت را در این کتاب بیان کرده است..
آیا بین جنسیت و بزهکاری ارتباطی هست؟ آیا قانون در برابر جنس زن و مرد و جرمی که مرتکب شده‌اند، تفاوت‌هایی را قائل است؟

از آنجایی که کتاب «جنسیت و بزهکاری» به تحلیل مسئله بزهکاری و ارتباط آن با جنسیت افراد و بررسی قوانین کیفری کشور در این زمینه پرداخته است، نویسنده کتاب تلاش کرده است رویکرد‌های جرم‌شناسی سنتی و دیدگاه‌های معاصر نسبت به جنسیت را بیان کند و مورد نقد قرار دهد. همچنین برخی تئوری‌های شناخته‌شده در این عرصه و تأثیر آن در حجم و ساختار بزهکاری زنان و مردان بررسی می‌شود.
علاوه بر این‌ها در این کتاب با نگاهی به قوانین جزایی داخلی، تفاوت‌های بزهکاری زنان و مردان در قوانین داخلی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
کتاب شامل پنج فصل «کلیات»، «مبانی نظری بزهکاری زنان و مردان»، «ویژگی‌های بزهکاری زنان و مردان»، «مقایسه جرائم زنان و مردان» و «عوامل بزهکاری زنان و مردان» است.
در فصل نخست به مباحث «مفاهیم و اصطلاحات»، «نگرش تاریخی به جنسیت» و «مفهوم جرم و بزهکاری» پرداخته شده است.
همچنین در بخش‌های «سیر تحول جنسیت در دوره‌های مختلف تاریخ بشر» و «جنسیت از دیدگاه ادیان الهی»، جنسیت در دوره‌های مختلف تاریخ و نیز در ادیان مختلفی مانند زرتشت، یهود، مسیحیت و اسلام مورد مطالعه قرار گرفته است.
فصل دوم به مباحث نظری موضوع جنسیت و بزهکاری پرداخته است و در آن مباحث مربوط به رویکرد‌های کلاسیک نسبت به بزهکاری زنان و مردان از جمله رویکرد‌های زیست‌شناختی، روانشناختی و جامعه‌شناختی مطرح شده و انتقادات وارد بر این رویکرد‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.
در فصل سوم ویژگی‌های بزهکاری زنان و مردان همچون خصوصیات بزهکاری زنان، پیشینه تاریخی بزهکاری زنان و مشارکت و تکرار جرم مطرح شده است، همچنین به خصوصیات بزهکاری مردان که شامل پیشینه تاریخی بزهکاری مردان و مشارکت و تکرار جرم مردان هم پرداخته شده است.
در فصل چهارم، مقایسه جرائم زنان و مردان و فصل پنجم عوامل بزهکاری زنان و مردان از جمله عوامل زیستی، عوامل اجتماعی و همچنین عوامل روانی شامل افسردگی و جنسیت و پرخاشگری و جنسیت مطرح شده است.
در فصل آخر، عوامل بزهکاری زنان و مردان از جمله عوامل زیستی (تفاوت‌های زیستی زنان و مردان و نقش آن در بزهکاری)، عوامل اجتماعی شامل جامعه‌پذیری افتراقی زنان و مردان و نقد آن، کنترل اجتماعی و نقد آن و نابسامانی خانواده و بزهکاری زنان و مردان و همچنین عوامل روانی شامل افسردگی و جنسیت و پرخاشگری و جنسیت مطرح شده است.
کتاب «جنسیت و بزهکاری؛ با نگاهی به قوانین کیفری ایران»، توسط علیرضا وظیفه و با مقدمه دکتر شهلا معظمی، توسط انتشارات آوا در سال ۱۳۹۱ و به عنوان نوبت دوم چاپ منتشر شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار