مغز قوچ‌های خراسان‌جنوبی، هدف گلوله شکارچیان امریکایی
کد خبر: 911176
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003p2O
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
اعتراض حامیان و فعالان محیط‌زیست به فروش ۷ میلیاردی پروانه شکار
مین چند روز پیش بود که در پی اعتراض گروهی از حامیان و فعالان محیط‌زیست به صدور و فروش ۷ میلیاردی پروانه شکار، سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرده....
محمدرضا هادیلو
«پروانه‌های شکار مذکور در چهارچوب تفاهمنامه‌ای که چهارم بهمن ماه سال گذشته مابین معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست و صندوق ملی محیط‌زیست به امضا رسیده بود برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر شده است.» هر چند کارشناسان این حوزه معتقدند که خشکسالی‌های دو دهه اخیر به اندازه کافی به حیوانات و پرندگان ضربه زده است، اما حالا از خراسان‌جنوبی خبر می‌رسد که ۲ قوچ در این منطقه از ایران با ۶ تیر اتباع امریکایی از پای در آمده‌اند. البته اگر صحبت‌های مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان‌جنوبی را مد نظر داشته باشیم که برای شکار ۳۳ کل و قوچ مجوز صادر شده است، هنوز باید منتظر ۳۱ قربانی دیگر در این استان باشیم.

فروش پروانه شکار از سوی معاونت محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست کشور به اتباع خارجی به واکنش فعالان و رسانه‌ها منجر شد. براساس گزارش‌های منتشر شده معاونت محیط‌زیست طبیعی در ازای مبلغ حداقل ۷ میلیارد تومان، ۱۰۵ مجوز شکار در فصل زادآوری برای اتباع خارجی صادر کرده است.
سازمان محافظت محیط‌زیست مدعی شد پروانه شکار تنها برای پنج استان کرمان، یزد، خراسان‌جنوبی، خراسان‌رضوی و البرز صادر شده است. البته گیلان و خوزستان را هم باید به این‌ها افزود زیرا برای این استان هم با توجه به طغیان جمعیت گراز وحشی و آسیب‌های گسترده آن‌ها به مزارع و باغ‌ها، با هدف تعدیل جمعیت این گونه، تعداد محدودی پروانه شکار گراز در این دستورالعمل در نظر گرفته شده است.

صدور مجوز به خاطر کمبود اعتبار

تفاهمنامه معاونت محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست و صندوق ملی محیط‌زیست در رابطه با صدور مجوز شکار موجب شد تا طی هفته‌های اخیر، شکارچیان امریکایی وارد کشور شده و در استان‌هایی، چون خراسان‌رضوی، خراسان جنوبی و یزد به شکار چارپایان مشغول شوند.
در همین رابطه روز گذشته و بعد از انتشار خبر شکار ۲ قوچ در خراسانی‌جنوبی با ۶ تیر اتباع امریکایی، مدیرکل محیط‌زیست این استان، با تأکید بر اینکه پروانه‌های شکار چارپایان در خراسان‌جنوبی بر اساس ظرفیت‌سنجی زیستگاه‌ها و بررسی‌های کارشناسانه انجام و صادر شده گفت: «در سال‌جاری تنها با صدور مجوز برای شکار ۳۳ کل و قوچ موافقت کرده‌ایم که دو مورد انجام شده است.»
پرویز آرامنش با بیان اینکه شکار چارپایان در خرداد ماه، اختلالی درحیات چارپایان ماده و بره‌ها ایجاد نمی‌کند ادامه داد: «پیشتر، در یک مقطع زمانی از سال برای شکار چارپایان پروانه صادر می‌شد، اما اخیراً برای یک بازه زمانی از پایان اردیبهشت تا اواسط مهر و سپس از اواسط آذر تا اواسط اسفند پروانه شکار صادر می‌شود.»

هر چند مدیرکل محیط‌زیست خراسان جنوبی مدعی شد: «شکار با نظارت کامل مسئولان محیط‌زیست انجام می‌شود و شکارچیان موظفند طبق دستورالعمل نسبت به شکار اقدام کنند. به عنوان مثال برای شکار دو قوچی که هفته پیش از استان انجام شد تنها ۶ تیر شلیک شد. تعداد تیر‌ها صورتجلسه می‌شود و شکارچیان بیش از حد مجاز حق شلیک ندارند. همین طور بیش از مدت تعیین شده نمی‌توانند به حضورشان در منطقه ادامه دهند. اما حامیان محیط‌زیست با استناد به بی‌توجهی‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست به شکار‌های بی‌رویه توسط شکارچیان غیر مجاز در اقصی نقاط کشور و به خصوص شکار پرندگان مهاجر طی سال‌های اخیر که با واکنش‌های شدید مردم و رسانه‌ها و بی‌خیالی این سازمان مواجه شد، معتقدند، صدور مجوز فقط راهی برای جلوگیری از انتقادهاست و نمی‌توان نسبت به متعهد بودن شکارچیان و حرف‌های مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست خوش بین بود.

در تأیید و قبول حرف‌های کارشناسان و حامیام محیط‌زیست همین بس که مدیرکل محیط‌زیست خراسان جنوبی گفته که «شکار این تعداد قوچ که می‌بایست بالای ۸ سال سن داشته باشند آسیبی به جمعیت حیات وحش وارد نمی‌کند.» حالا شکارچیان در لحظه شلیک گلوله از کجا سن دقیق قوچ‌ها را تشخیص می‌دهند حتماً به تخصص آن‌ها و نوع قراردادشان بستگی دارد!

اما شاید وقتی پرویز آرامنش به نبود اعتبار برای حفاظت از محیط‌زیست اشاره می‌کند، بتوان به اصل صدور مجوز‌های شکار پی‌برد. جایی که می‌گوید: «در منطقه حفاظت شده در میان سربیشه، جمعیت چارپایان زیاد شده و شکارچی طبیعی مانند پلنگ هم برای حذف آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل با صدور این پروانه‌ها موافقت کرده‌ایم. چه آنکه نبود اعتبار و امکانات لازم در استان برای حفاظت از محیط‌زیست هم زخمی است که مبالغ دریافتی بابت این پروانه‌ها تا حدودی بر آن مرهم می‌گذارد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار