ریزگرد‌های کویر میقان با سپر گیاهی مهار می‌شوند
کد خبر: 911171
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003p2J
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از ایجاد بادشکن و تقویت پوشش گیاهی برای کنترل ریزگرد‌های کویر میقان خبر داد.
عبدالحسین محمدی گفت: طرح ایجاد و حفظ پوشش گیاهی از سال ۹۵ در کویر میقان اراک آغاز شده که در مرحله اول ۱۰ هکتار از نقاط بحرانی منطقه و در مرحله دوم ۶۵ هکتار اراضی بیابانی را با اعتبار ۱۲ میلیارد ریال تحت پوشش قرار داده است.
وی افزود: ایجاد بادشکن غیرزنده با هدف جلوگیری از حرکت شن‌های روان و کنترل ریزگرد‌های محلی در کویر میقان اراک انجام شده است.
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی ادامه داد: با اجرای این طرح بستر مناسب برای انجام فعالیت‌های بیولوژیکی و کاشت انواع گیاهان مقاوم در برابر شوری از جمله آتریپلکس و قره‌داغ در بین این بادشکن‌ها فراهم و در همین راستا در فواصل بادشکن‌ها اقدام به کاشت نهال قره‌داغ شده تا به عنوان بادشکن زنده دایمی پس از استقرار عمل کنند.
محمدی گفت: همچنین عملیات مدیریت هرس و جوان‌سازی در عرصه نهال‌کاری سنوات گذشته به مساحت یک هزار هکتار آتریپلکس کاری در کویر میقان اراک انجام گرفته است که از سرشاخه‌های حاصل از این هرس و جوان‌سازی در ایجاد بادشکن استفاده خواهد شد.
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: کویر میقان در شمال شرقی شهر اراک واقع شده و به گفته کارشناسان نقاط بحرانی موجود در آن کانون فرسایش بادی و ایجاد طوفان‌های گرد و غبار محلی است که تأثیر مستقیم بر آلودگی هوای روستا‌های اطراف و شهر اراک دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار