نرخ جدید خرید شیر خام تثبیت شد
کد خبر: 910193
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003omX
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
رییس اتحادیه دامداران استان اصفهان:
رییس اتحادیه دامداران استان اصفهان با اشاره به تثبیت نرخ شیر خام، گفت: وزارت جهاد کشاورزی بخشی از شیر خام را در راستای تنظیم بازار، کیلویی ۱۴۴۰ تومان خریداری می کند.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،رییس اتحادیه دامداران استان اصفهان در گفت و گو یی در خصوص نرخ جدید شیر خام، اظهار کرد: دولت از ابتدای فروردین امسال مبنای خرید شیر خام از کشاورزان را با قیمت ۱۴۴۰ تومان بررسی کرد و در نهایت این قیمت تثبیت شد.

موسی رهنمایی با بیان اینکه دامپروری نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و با مثبت کردن تراز اقتصادی کشور جز سرمایه ملی و موثر محسوب می شود، افزود: دامداران، در چند سال اخیر توانستند در تولیدات خود به ارتقا کمی و کیفی برسند، هم چنین اشتغال زایی بالایی در حمل و نقل، کارخانه خوراک دامداری، کشاورزی، دامپروری و کارخانه های لبنی ایجاد شده است.

وی افزود: شیر غذای کامل و مغذی است، اما در ایران نصف سرانه مصرف دنیا، شیر مصرف می شود. می توان با افزایش سرانه مصرف محصولات لبنی از پوکی استخوان جلوگیری کرد.

رهنمایی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی، در چند سال اخیر، شیر حمایتی لازم را از دامداران خریداری کرده است، اما این به اندازه کافی نیست، گفت: این وزارتخانه توانست قیمت شیر خام را تثبیت کند و مانع کاهش قیمت آن به زیر 1000 تومان شود.

رییس اتحادیه دامداران استان اصفهان با بیان اینکه شیر خام از شهریور ماه ۱۳۹۱ تاکنون،  با قیمت 1250 تومان به کارخانجات فروخته می شود، افزود: در حال حاضر کارخانه ها، شیر خام را حدود ۱۳۰۰ تومان از دامداران دریافت می کنند و دولت نیز درصد کمی از شیر خام تولیدی را برای تنظیم بازار با قیمت ۱۴۴۰ خریداری می کند.

وی اذعان داشت :قانون نظام جامع دامپروری و افزایش بهره وری، به طور کامل اجرا نمی شود، افزود: قیمت محصولات کارخانجات لبنی در چند سال افزایش یافته است. وزارت جهاد کشاورزی بخشی از شیر خام را در راستای تنظیم بازار، کیلویی ۱۴۴۰ تومان خریداری می کند، در صورتی که دامداران، هر کیلو شیرخام را با قیمت تمام شده ۱۶۰۰ تومان، تولید می کنند.

وی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت دلار، منجر به گرانی دارو و خوراک دام شده است، اظهار کرد: دامداران معتقدند در معیشت و تامین علوفه دام دچار مشکل هستند، این شغل مشقت زیادی دارد و دامدار با تلاش شبانه روزی شیر خام تولید می کند، بر این اساس نباید در بخش نگرش اقتصادی، محروم و بی درآمد باشد.

وی ادامه داد: دولت به موجب قانون ۱۹ جامع نظام دامپروری مکلف است با توجه به قیمت تمام شده و هم چنین حاشیه سود آن، شیر را از دامدار خریداری کند، بنابراین باید روند قانون حمایتی خرید تضمینی ماده ۱۱ به درستی اجرا شود.

رهنمایی با بیان اینکه دولت باید در واردات شیر خشک و کره دقت لازم را داشته باشد، گفت: در حال حاضر کره و شیر خشک، به وفور وارد کشورمی شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار