اقتباسی از صحیفه امام خمینی (ره) در نمایش «این ره که می‌روی»
کد خبر: 910087
لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/003okp
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
دشمنان در لباس دین برای هیئت‌های مذهبی و روحانیان برنامه دارند و برنامه‌ریزی کرده‌اند و شخصیت اصلی این نمایش نماینده‌ای از گروه‌های مختلف با تفکرات مختلفی است که با اصل اسلام زاویه دارند و قائل به جدایی دین از سیاست هستند.
کارگردان نمایش «این ره که می‌روی» از آغاز اجرای این نمایش در تماشاخانه ماه حوزه هنری خبر داد و افزود: نمایشنامه این اثر اقتباسی از جلد ۲۱ صحیفه امام خمینی (ره) در باب منشور روحانیت است که در آن امام خمینی (ره) از متحجرین مقدس نما گلایه می‌کند.

محمد هاشم‌زاده به دلایل خود جهت رفتن سراغ چنین موضوعی اشاره کرد و گفت: سوژه این کار یک دغدغه قدیمی بود که سرانجام نمایشنامه کار، سال گذشته و همزمان با ایام محرم توسط مصطفی جعفری جوزانی نوشته شد و در آذر و دی ماه به اجرا رفت.

وی با بیان این که خداوند توفیق داده که اثری برگرفته از سخنان امام خمینی (ره) را در قالب نمایش اجرا کنیم، افزود: پرداختن به چنین موضوعی در تئاتر ایران منحصر به فرد است؛ چرا که چنین موضوعاتی در ۴۰ سال گذشته به نوعی خط قرمز محسوب می‌شد و دست گذاشتن روی چنین موضوعی به نوعی راه رفتن روی لبه تیغ است.

هاشم زاده به ضرورت کار بر روی چنین موضوعی در برهه کنونی اشاره کرد و افزود: آخوند‌های مقدس نما آفتی در همه اعصار برای دین بوده‌اند و مسئله‌ای نیست که بگوییم مربوط به قبل از انقلاب یا برهه خاصی بوده است؛ چرا که در همین سال‌ها نیز ما شاهد ظهور تفکری با نام آخوند انگلیسی و اتفاقاتی نظیر خیابان پاسداران و حمله دراویش به نیروی انتظامی هستیم.

وی در ادامه بیان کرد: دشمنان در لباس دین برای هیئت‌های مذهبی و روحانیان برنامه دارند و برنامه‌ریزی کرده‌اند و شخصیت اصلی این نمایش نماینده‌ای از گروه‌های مختلف با تفکرات مختلفی است که با اصل اسلام زاویه دارند و قائل به جدایی دین از سیاست هستند.

نمایشی برای گشودن پنجره‌ای جدید به زندگی آقا روح الله

این کارگردان تئاتر افزود: این نمایش با شکستن تابویی اتفاق می‌افتد که به دور از هیاهوی پُز روشنفکری شاید کمتر کسی جسارت پرداختن به آن را داشته باشد. روبرو شدن با واقعیتی که انگاره‌های مخاطب را از برخی روحانیون در دوران زیست حضرت امام در هم می‌شکند و پس از اتمام نمایش مخاطب را با دیدگاهی نو از حضرت امام بعنوان یک چهره مبارز و کاریزماتیک روبرو می‌کند.

هاشم زاده به مردمی بودن این اثر اشاره کرد و افزود: به نظرم نمایش «این ره که می‌روی»، اثری است که مردم با آن ارتباط می‌گیرند و نظیر شخصیت‌های این نمایش را در زندگی خود بار‌ها دیده‌اند.

سید علیرضا بدری، علی قزوینی، محمدرضا شاه محمدی، فرید قراچه، علیرضا محمدی و مهدی چوبک زن بازیگران نمایش «این ره که میروی» هستند که روز‌های ۱۰ و ۱۱ خرداد ماه، ساعت ۱۸:۳۰ در تماشاخانه ماه واقع در خیابان حافظ، نبش سمیه، ساختمان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به روی صحنه خواهد رفت.
منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار